Krteček a drak

Verdikt
50

Krteček a drak, to je úžasná malovaná grafika a výtečný český dabing pod nánosy odpudivého obchodního modelu a amatérského návrhu úrovní.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Tvůrci české mobilní hry Krteček a drak přikládají význam obzvláště její vizuální podobě. Nechali se slyšet, že grafikou titulu vzdávají hold tradiční animační tvorbě kreslíře Zdeňka Milera a že v průběhu tříletého vývojového období vytvořili 11 000 unikátních animačních snímků. Což je jistě působivé, protože jestli něco mobilní krteček opravdu zvládá, tak je to vypadat zcela famózně. Samotná herní náplň už ovšem skýtá dost prostoru pro kritiku. Ať už se jedná o přepísknutou obtížnost anebo obchodní záměr vycházející z partnerství se společností Alza.

Krteček a drak láká k zahrání zejména děti. Vyzývá je k pouštění draka, s nímž je třeba bezpečně projít od startu každé úrovně až k jejímu konci. Ať už s krtečkem samým anebo s jeho kamarády si na cestě musíte dávat pozor na překážky, které se vám postaví do cesty. Jsou jimi vrány, včely, ale i strom nebo šňůra na prádlo příhodně umístěná tak, aby vám draka zničila.

Autoři se stran ovládání vydali poměrně netradiční a novátorskou cestou. Hráči musí posunovat červené tlačítko s tlapkou, aby se zvířátka rozeběhla a drak na provázku za nimi stoupal do výšky nebo aby v případě zastavení zase klesal mimo nebezpečí. Výsledný dojem se na první dobrou odlišuje od principů známých ze stálic žánru a ve skutečnosti působí relativně příjemně.

Nad čím se nicméně nelze nepozastavit, je obtížnost hry, a to zejména když si uvědomíme, že aplikace cílí na ty nejmladší uživatele chytrých zařízení. S nejedním nevydařeným pokusem se navíc setkají i dospělí a zběhlí hráči. Hlavní příčinu toho spatřujeme v lajdáckém designu úrovní. Mnohdy lze jen těžko rozlišit, kdy se drak s nějakým předmětem střetne a kdy ještě ne a časté rozpaky rovněž budí objekty, u nichž není na první pohled zřetelné, zda patří jen do pozadí anebo se jim je třeba vyhnout.

Skutečnost, že po pár neúspěších na hráče vyskočí reklama obchodu Alza, také nepotěší. Inzerce sice po čase ustane, i tak se ovšem zobrazuje častěji než by bylo zdrávo. Ono vůbec dětské zaměření hry ostře kontrastuje s možností zakupovat jahůdky, místní měnu, za reálné peníze, stejně jako je v rozporu s podbízením dalších produktů studia či lákáním na drobné bonusy výměnou za registraci na stránkách prodejce. Chápeme záměr se nějakým způsobem uživit, zvolený způsob je ovšem krajně nešťastný a snadno by se dal označit i za sprostotu.

Výše zmíněné chyby se zřejmě budou odstraňovat jen těžko, jedná se o základní designové kameny hry. Právě jejich vinou Krteček a drak působí jako zajímavá hříčka, po jejímž zahrání zůstane hořká pachuť. Ano, po výtvarné stránce se jedná o fantastický počin, postavy jsou rozpohybované s nebývalou elegancí a chválíme i perfektní český dabing, kvůli ničemu jinému než audiovizuálnímu zážitku však hru stahovat nedoporučujeme.