Kris Kros

Verdikt
75

Klasická a oblíbená varianta hry Scrabble, která procvičí vaši všímavost a hlavně slovní zásobu. Pokud jsou hrátky se slovy a různá verbální klání vaším favoritem, s Kris Kros rozhodně nešlápnete vedle.

Cílem hry je umístit postupně písmena ze sáčku do herního plánu tak, aby vytvořila slova s co nejvyšší bodovou hodnotou. Hra končí ve chvíli, kdy jsou vybrána všechna písmena ze sáčku a jeden z hráčů vyčerpá všechna písmena ze svého zásobníku nebo žádný z hráčů už nemůže sestavit slovo. Vítězí hráč s vyšším počtem bodů.

Pravidla této deskové hry jsou velice jednoduchá - vašim úkolem je z osmi písmen na hracím poli poskládat libovolné slovo, přičemž se počítají všechny slovní druhy a téměř všechny jejich tvary. Hra totiž používá oficiální slovník České asociace Scrabble.

Písmena jsou různě četná a mají odlišné bodové ohodnocení - za umístění písmene X tak například dostanete více bodů než za libovolnou samohlásku. Na hrací desce jsou navíc pole, která při svém zaplnění násobí hodnotu celého slova, nebo určitého písmene.


Trochu nešťastně je řešen konec hry. Partie totiž končí, pokud jsou vyčerpána všechna písmena ze zásobníku a jeden z hráčů už nemá ani žádné v ruce, nebo když už nelze sestavit žádné další slovo. A to je drobet problém, protože se dost často stává, že sice pravděpodobně nějaké slovo ještě sestavit lze, ale ani jeden z hráčů není robot s digitálním slovníkem v hlavě, tudíž ho jednoduše nevidí. V takovém případě je to samozřejmě na domluvě, aby se jeden z hráčů vzdal. Pokud ovšem narazíte na někoho tvrdohlavého, může pak dobrý pocit z celé hry vyšumět do ztracena kvůli nepovedenému závěru. 

Pokud si k vám ale ke hře přisedne přes internet nějaký známý, se kterým jste třeba ještě navíc na Skypu, dokáže být Kris Kros zábavný skoro stejně jako ve skutečnosti. Jen ten sociální prvek se poněkud vytrácí. Ale kdo ví, třeba jednou přijde i ten...