Knotwords

Verdikt
95

Baví vás Wordle, ale chtěli byste něco ještě krapet chytřejšího? Knotwords je přesně pro vás! Můžete ho hrát relaxačně třeba jednou za den, ale klidně se ponořit do nekonečných vod tisíců rébusů.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Steam

Další informace

Výrobce: Noodlecake Studios
Vydání: 28. dubna 2022
Štítky: puzzle, mobilní hry, slovní, logické

Nemá smysl se tvářit, že žánr „her se slovy“ do doby před šílenstvím jménem Wordle neexistoval nebo skomíral. Těší se popularitě na počítačích, telefonech i jako příloha časopisu, který odebírá vaše babička. A nyní se podíváme na jednoho z nejzajímavějších zástupců. Který se dá popsat jedním slovem: geniální. 

Wordle jsem na začátku nezmínil náhodou. Titul Knotwords si z něj mnohé půjčuje. I tady totiž neskládáte slova podle nějaké nápovědy, ale čistě se snažíte složit daná písmena dohromady tak, aby vzniklo slovo. Tohle Wordle zmáknul na jedničku a naše dnešní hra se tak v recenzi musí vytasit s něčím dalším, aby o ní vůbec mělo smysl mluvit. A věřte mi, že v rukávu toho má ještě spoustu.

Představte si spojení Wordle a křížovky. Tedy tabulky, do které skládáte písmena a tvoříte slova. Každá tabulka je rozdělena na ohraničená pole o dvou až pěti políčkách a rovnou vám říká, která písmena musíte do těchto polí umístit. Neustále však musíte myslet na to, že v každém řádku i sloupci musí na konci být skutečné slovo (což ověřuje slovník). Právě tím vzniká další problém. 

Do mixu Wordle a křížovky si přidejte ještě Sudoku. Celý rébus totiž musíte řešit jako celek. I když vám v jednom řádku vychází skutečné slovo (což vám hra vždy zkontroluje a odsouhlasí), ještě nemáte vyhráno. Musíte zajistit, aby ve všech řádcích a sloupcích byla skutečná slova. Takže se snadno stane, že již dříve uspořádaná písmena musíte předělat. Tohle celé dohromady vytváří skvělý logický mix, na kterém si potrénujete slovní zásobu.

A hodí se říci, že hra je zatím pouze v angličtině, takže bez její znalosti si v této hře příliš neužijete. Pokud vám problém nedělá, můžete tento titul využít k procvičování. 

S tím souvisí systém nápověd, který ověří vaši slovní zásobu. K dispozici máte přesně tři nápovědy a můžete si vybrat, pro který řádek nebo sloupec chcete radu. Hra vám řekne, zda je slovo v jednotném nebo množném čísle a nabídne jeho definici. Zpravidla však nápovědy nepotřebujete a po chvíli tápání a zkoušení se odrazíte i bez ní. 

Za zmínku stojí také free-to-play model. Hru si můžete zdarma stáhnout a hrát, ale dostanete se jen k omezenému počtu rébusů. Každý měsíc dostanete k vyřešení 30 úrovní. Každý den je navíc jeden nový klasický a jeden mini rébus. Pokud se rozhodnete hru předplatit, získáte přístup k dalším 30 rébusům každý měsíc, jednomu náročnějšímu každý den a navíc se vám odemkne přístup do archivu, kde jsou tisíce starších puzzlů. Pro hraní na počítači musíte rovnou zvolit placenou verzi.