Kingdom Two Crowns

Verdikt
90

Kingdom je tak trochu jiná strategie. Nemáte vše plně v rukou a musíte nejen řešit neustále chybějící finance, ale starosti vám přidělají i ne vždy úplně poslušní poddaní.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Microsoft Store
Koupit

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Raw Fury
Vydání: 11. prosince 2018
Štítky: středověk, fantasy, pixel art, mobilní hry, simulace, strategie

Kingdom není v žádném případě novinkou. Verzi Two Crown si však nyní můžete zahrát na celé plejádě zařízení, včetně mobilních telefonů, kam sedne naprosto výborně. Já se navíc hře dlouho vyhýbal, jen abych ji nyní nedokázal vypnout. 

Jsou strategie, ve kterých máte dokonalou kontrolu nad vším. Sami stavíte budovy, ovládáte jednotky, nabíráte nové apod. Kingdom však funguje jinak. Stanete se vladařem, který na koni objíždí svou zemí, získává poddané, dává jim zaměstnání, říká, co by se asi tak mělo udělat, ale tím to končí. Vojáci i sedláci budou mít vždy trochu svoji hlavu. Navíc jak vaše království poroste, nemáte šanci udržovat přehled o všem. 

Poměrně záhy se dostanete do situace, kdy dojet z jednoho konce země na druhý zabere celý herní den. Denní cyklus je v této hře hodně důležitý, protože ve dne máte čas se rozpínat a budovat, v noci se musíte bránit tajemným nájezdníkům. Sami však do ruky meč nevezmete, od toho máte vojáky. A hradby. Právě za ně se vaši poddaní schovají. Když se budete rozpíchat příliš chamtivě, snadno se stane, že svou zem neubráníte. 

Musíte si také dávat pozor, jak moc své pracovníky vytěžujete. Nařídíte jim postavit novou hradbu, obrannou věž a na druhé straně země to samé? Do večera to asi nestihnou a stanou se snadnou kořistí pro nájezdníky. V tomto ohledu bych trochu víc kontroly přeci jen uvítal. Občas by se člověku hodilo rozmontovat starou věž, nařídit přesun vojáků jinam apod. To žel bohu nejde a důležitou součástí hry je učení se, jak všechny systémy fungují. 

Celé království funguje na peníze. Hoďte po žebrákovi minci, stane se z něj poddaný. Kupte mu kosu a je z něj rolník. Pokácení stromu vás taky něco bude stát a s prázdnou kapsou neuděláte zhola nic. Obtížnost přichází tak nějak ve vlnách. Určitá fáze hry bude opravdu snadná, peněz budete mít přebytek a nepřátelé vás neohrozí. O pár kol později se vše začne hroutit, mince není kde brát a zdi padají jedna po druhé. 

Kingdom Two Crowns navíc nabízí možnost hrát v kooperaci s přítelem online, obsahuje dlouhou kampaň, evoluci skrz různé časové období, a dokonce i unikátní hrdiny. Hra je neuvěřitelně návyková a neustále vám umožňuje postup vpřed. Po něm zpravidla přijde vlna nesnází. Nechali jste na minulém ostrově město s dřevěnými hradbami, když teď už umíte kamenné? Pokud tam nechcete najít jen pustinu, asi byste se měli na chvíli vrátit. 

Jedná se o prémiovou hru, ale za tu cenu v každém případě stojí.