King’s Bounty: Warriors of the North - Ice and Fire

Verdikt
68

Nadité DLC k povedené tahové fantasy strategii, které přináší spoustu kvalitního obsahu a také řešení několika menších chyb. Avšak tu nejzávažnější, absenci smysluplného rychlého cestování po mapě a mezi regiony, bohužel nevyřešilo.

Počítač

WindowsWindows

4,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

4,99 €Steam

Další informace

Výrobce: 1C-SoftClub
Vydání: 30. ledna 2014
Štítky: fantasy, humor, tahová, taktická, dlc, datadisk, rpg, strategie

Původní King's Bounty: Warriors of the North nabídla solidní vikinský herní svět, spoustu zajímavých misí a z toho pramenících několik desítek hodin zábavy. DLC s už poněkud přerostlým názvem King's Bounty: Warriors of the North - Ice and Fire na odkaz hry navazuje a to doslova. Abyste si ho zahráli, původní hru musíte mít dohranou, což asi nebude po chuti všem. Spousta hráčů tituly nedohrává, ale končí třeba ve dvou třetinách.

Nebo hůř. Původní King's Bounty: Warriors of the North totiž vyšlo před více jak rokem a ti důslednější z nás už původní uložené hry dost možná smazali. Nebo jim odešly do křemíkového nebe. Pokud však původní hru uloženou máte, nebo pokud vám nebude vadit prokousávat se kvůli datadisku znovu kampaní, v Ice and Fire je pro vás přichystáno přibližně 25 hodin zábavy, což je slušné číslo, které odpovídá ceně datadisku pohybující se kolem sedmi eur. 

S Olafem na exkurzi v tropech i na severním pólu

V novém dobrodružství, které Ice and Fire přináší, se s Olafem, synem vikinského krále Tormunda podíváme na zasněžené planiny, ale i do teplých krajin, od Endorie k Hadu. Cestou potkáte jak piráty, tak i zástupy nemrtvých, kterými vás tvůrci sužovali už v původní hře. Středobodem DLC je již tradičně soubor chytlavých misí, jež jsou mezi jednotlivými bitvami protkány humorem a větvenými rozhovory, díky nimž máte možnost splynout s příběhem a pořádně se ponořit do herního světa.

Zůstalo samozřejmě hledání pokladů, bitky s bossy či upgradování předmětů. Prostě taková King's Bounty klasika, na níž můžete spoléhat. Zajeté principy však byly nabourány několika zajímavými novinkami. Tou hlavní je zkušenostní systém potvor ve vaší armádě, který vypadá podobně jako ten, který najdete u přátelských jednotek v povedeném titulu Eador: Masters of the Broken World.

Nový důvod pro loadování

Funguje to jednoduše. Za všechny činy v boji získávají jednotky zkušenosti a následně mohou být vylepšeny v několika různých směrech, například v síle útoku, obraně, šanci na kritický zásah atd. To dává vzniknout specializovaným jednotkám, které v rámci desítky úrovní získávají na síle a také na určité unikátnosti. Dáte si pak pozor na své pěstěné veterány a každá ztráta věrných, bojem zocelených druhů zabolí.

Původnímu King's Bounty: Warriors of the North bylo vyčítáno, že ji prakticky nelze prohrát. Pokud jste s hlavním hrdinou dostali na frak, hra vás vrátila do podhradí, kde jste si mohli nakoupit novou armádu a vydat se do dalšího dobrodružství jako by se nic nestalo. Právě systém levelování tuto skutečnost úspěšně rozbíjí. Když přijdete o jeden z pilířů své armády na desátém levelu, často sáhnete s pocitem provinění po poslední uložené pozici, jelikož v pozdějších fázích tažení se všechny získané zkušenosti hodí a každý veterán citelně chybí.

V boji vám mohou pomoci také runy, které mají tři typy zaměření – útok, ochranu a štěstí. Lze použít stejně efektivně, jako desítky nových kouzel a schopností hlavního hrdiny, díky nimž během soubojů můžete sáhnout po pestřejších kombinacích a přidat do tradičního vzorce zase trochu variability. Prostě všechny tyto drobné dodatky zajišťují, že se nebudou kampaňě hrané různými hráči podobat jako vejce vejci.

Chybka na níž se nedostalo

Co se týká nepřátelských jednotek, zde se můžete těšit přibližně na dvacítku nových protivníků, mezi nimiž jsou pravděpodobně těmi nejpovedenějšími sněhoví elfové a nekrolizardmeni , kteří dostali výbornou grafickou podobu. Ještě by měli mít něco z trpaslíků a byla by to všeobjímající fantasy rasa. Zajímavých změn by se v King's Bounty: Warriors of the North - Ice and Fire našlo vrchovatě, třeba nové Valkýry a jejich pasivní bonusy a kouzla. Sběrači ocenění se dočkali nových achievementů a tak podobně.

Na nejnutnější změnu však bohužel nedošlo – ve hře se stále nenachází tlačítko pro rychlé cestování mezi regiony a tak je hra pořád dost zdlouhavá a občas zbytečně repetetivní. Pokud vás původní King's Bounty: Warriors of the North bavila a dokázali jste ji odpustit její drobné prohřešky, co se cestování týče, DLC Ice and Fire musíte mít. Přináší nějaké ty novinky a hlavně nové úkoly, takže před sebou máte čerstvý materiál pro taktizování, vytváření strategií, vylepšování jednotek atd. Výraznější mouchy původního titulu ale tohle rozšíření neopravuje.