Journey of a Roach

Verdikt
70

Journey of a Roach je výborné adventurní dobrodružství, jehož tvůrci nešetřili zajímavými logickými zádrhely, humorem, ale bohužel ani s otáčením obrazovky, na které si budete chvíli zvykat.

Počítač

WindowsWindows

0,83 €Steam

Mac OS XMac OS X

0,83 €Steam

LinuxLinux

0,83 €Steam

Další informace

Výrobce: Kobold Games
Vydání: 4. listopadu 2013
Štítky: humor, adventura

I když se na nás většinu času valí hry typu Assasin's Creed 7, Need for Speed 10 nebo Call of Duty 25, občas herní scéna dokáže překvapit pořádnou novinkou, přestože vítr vane od poměrně konzervativního vydavatele, který sází na pár „svých“ žánrových koní.

Třeba Daedalic Entertainment je až na malé výjimky známá pro své klasické point-and-click adventury, které namísto herních principů mění maximálně svět, v němž se jednotlivá dobrodružství odehrávají. Právě Daedalic však nedávno překvapila, když vydala adventurní dobrodružství Journey of a Roach, za nímž stojí neznámé švýcarské vývojářské studio Kobold Games.

Žánrově bychom sice Journey of a Roach zařadili mezi adventury, ovšem forma vyprávění a především způsob pohybu skrze herní svět je na tento žánr dosti svébytný. Ostatně, znáte šváby? Někdo z vás s nimi určitě měl co do činění a dost možná se mezi vámi najdou i jedinci, kteří s nimi válčí celý život. Švábi jsou totiž dost nepříjemný, ale přitom šíleně odolný hmyz. Odborníci o nich dokonce tvrdí, že by přežili i atomový výbuch. A právě z této premisy vycházeli scenáristé hry Journey of a Roach.

Na výletě se šváby

Svět zničil atomový výbuch, který nepřežilo skoro nic až na šváby, blechy, pavouky a pár mravenců. V takovém světě je i květina velká vzácnost a jednu takovou na obhlídce povrchu právě zahlédl malý šváb. O svém objevu okamžitě peláší povědět svému bratrovi, načež se sourozenecké duo pro květinu vydává.

Cestou ovšem dochází k malému neštěstí, větší z bratrů švábů padá do propadliště a je zajat krutou armádou mravenců. Z výpravy za květinou se tak rázem stává složitá záchranná akce, kterou si prožijete v těle malého švábího bratra.

Pobyt v těle švába obnáší řešení podobných logických zádrhelů, jako v těle jakéhokoliv lidského hrdiny s tím rozdílem, že vedle země polezete i po stěnách a stropě. Běžně nedostupné části obrazovky autoři ověsili slušným množstvím aktivních předmětů, takže tato schopnost zde není jen do počtu, ale vychází z ní spousta originálních logických zádrhelů, které vás dostanou na kolena – v tom správném slova smyslu.

Jízda na centrifuze

Journey of a Roach ale není kdovíjak obtížná hra. Zpočátku vám možná situace bude ztěžovat zvyk z hraní jiných her. Až se od něj dokážete odpoutat a ke každé lokaci začnete přistupovat komplexně s vědomím toho, co všechno šváb umí a začnete se soustředit i na horní části obrazovky, hra začne krásně odsýpat a pohltí vás tak, že si nebudete chtít dát ani pauzu na večeři.

Večeřet, obědvat nebo se jinak stravovat před a při hraní Journey of a Roach vám ale nedoporučíme z jiného důvodu. Kamera se natáčí tak, aby hlavní hrdina vždycky stál v dolní části obrazovky, což slabším povahám může při slézání stěn působit mírnou žaludeční nevolnost.

Zejména to platí v případě, že ovládání směrovými šipkami zvládáte na jedničku a pobíhání mezi jednotlivými aktivními body vám hezky odsýpá. Platí tu totiž přímá úměra – čím rychleji běháte, tím častěji se kamera otáčí a tak se po vypnutí hry můžete dopracovat i k pocitům, jaké byste měli po jízdě na centrifuze.

Srozumitelně nesrozumitelně

Dobrodružství Journey of a Roach dokážete zdolat za jeden večer, s přestávkami na rozdýchání nevolnosti spíše za dva. Možná si říkáte, proč byste vůbec něco takového měli podstupovat? Inu, svět Journey of a Roach je prostě kouzelný, krásně barevný a příjemně trhlý.

Hlavní hrdina je roztomilý a vedlejší postavy jsou minimálně úsměvné. Najdou se však mezi nimi i charakterové perličky, které vás ponouknou k huronskému smíchu, přestože po celou dobu hraní neřeknou jediné smysluplné slovo. V Journey of a Roach se zkrátka nemluví, což hře dodává na originalitě, aniž by přišla o svou přístupnost, nápaditost a srozumitelnost.

Vyzdvihnout je třeba i zajímavé logické hádanky, které se vzájemně proplétají jako klubko hadů a dávají vzniknout dynamickému a jiskřícímu celku. Pokud patříte mezi fanoušky adventur a neustále brbláte nad zástupem neinovativních her, které jen opakují zaběhlé principy, pak je Journey of a Roach něco pro vás. Umí oslovit stylem, drobnými i většími odlišnostmi v tradičních formulkách a nakonec vás odzbrojí i svou roztomilostí.