Jazz Jackrabbit

Verdikt
85

Kultovní více než dvacet let stará plošinovka, která dokáže skvěle zabavit (a neméně skvěle rozčílit) i dnes. Plná verze je k dispozici zdarma v prohlížeči, neváhejte.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Ostatní platformy

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Epic Megagames
Vydání: 3. května 1994
Štítky: browser-gaming, arkáda, zdarma, plošinovka, humor, staré pecky, akční, online

Taky vás štvou želvy? Považujete je za největší zlo ve vesmíru? Nejspíš ne, ale kdyby náhodou ano, mohli byste si rovnou potřást packou s králíkem Jazzem, kterému obrýlený želví zloduch unesl jeho lehce namodralou krásku. To ovšem sveřepý hlodavec neplánuje nechat jen tak, uvazuje rambošátek, mrkev ležérně v koutku, a dobrodružná pouť za osvobozením může začít.

Jazz Jackrabbit je plošinovka, jak si je pamatujeme z minulého století. Zatraceně obtížná, rychlá, plynulá, dynamická, akční a zábavná. Obsahuje všechny propriety, které pořádná skákačka musí mít. To znamená - řadu různých druhů zbraní, úrovně prošpikované tajnými chodbami a místnostmi s různými odměnami, nepřátele různých tvarů, všudypřítomné pasti a nástrahy. Nechybí samozřejmě ani časový limit na každou úroveň, abyste náhodou neměli pocit, že se někde můžete zastavit a postupovat nedejbože opatrně. Ne, Jazz Jackrabbit je hra, která se má hrát v pořádném tempu.

Zabavit dokáže parádně i dnes, ačkoliv ji je již dvaadvacet let. Sice je občas o nervy, ale nikoliv kvůli nějakým předpotopním principům nebo nesmyslnému ovládání. Jazz reaguje bleskově, vedení postavy dává smysl, design úrovní je výborný. Tím jsme vypotřebovali všechny běžné výmluvy, je tedy jasné, že za smrti a hněv si budete moci jen a pouze sami. To ale ke starým plošinovkám zkrátka a dobře patří.

V prohlížečovém emulátoru je k dispozici plná verze obsahující všech šest epizod, tedy verze, která v době vydání rozhodně nebyla běžným artiklem. Pokud jste nepatřili ke šťastlivcům, kteří ji kdysi měli, a hráli jste jenom, jako většina tehdejších hráčů, sharewarovou verzi pouze s první epizodou, máte nyní možnost si tento dávný restík napravit.

Jen jedna poznámka - hra má standartně nastavené ovládání na skok pomocí klávesy alt a střelbu mezerníkem. Jistě chápete, kde je problém - klávesová zkratka alt+mezerník totiž ve Windows otevírá nabídku okna. Abyste si Jazze mohli naplno vychutnat, je potřeba si nejdříve v menu nastavit ovládací klávesy dle ctěné libosti, ale ideálně tak, aby výstřel při skoku hru neshazoval. Nechat skok na altu, ale namapovat střelbu na klávesu Y, například funguje bezproblémově.