Jagged Alliance 3

Verdikt

Že by po dvaceti letech konečně hra hodná slavného jména?

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Haemimont Games
Štítky: tahová, vojenské, taktická, strategie

Druhý díl Jagged Alliance je oslavovaný, vzpomínaný, napodobovaný etalon taktických tahových strategií, ke kterému se celá řada vyzyvatelů nedokázala ani přiblížit, natož ho překonat. A při hraní některých počinů, které se o to snažily, si nešlo nepředstavit, jak se stará parta v čele s Ivanem, Shadowem a Scope otáčí v hrobech. 

Je proto jasné, že když se chystá Jagged Alliance 3, pokračování podobně srdeční záležitosti, nelze se ubránit jistým obavám. Obzvlášť, když už jsme tu měli pokusy jako otřesnou Jagged Alliance: Flashback či nemastnou Jagged Alliance: Back in Action. A Jagged Alliance: Rage! budeme raději předstírat, že neexistuje. Povede se konečně hra opravdu hodná svého jména?

Dosavadní střípky zatím nevypadají vůbec špatně. Z návštěvy loňského Gamescomu ze stánku bulharského studia Haemimont, které na Jagged Alliance 3 pracuje, jsme si odnesli pozitivní dojmy a měli pocit, že je po dekádách zmaru značka konečně ve správných rukou. Strategická vrstva, taktická rovina, výrazné, možná až skoro charakterově přehnané postavy, vhodné zasazení, vše se zdá být na svém místě.

Esenciálně důležitý prvek hratelnosti, samotný boj, pak tvůrci před několika dny představili a podrobně rozebrali v hodinu a čtvrt dlouhém streamu. Žádné zklamání se nekonalo, k vidění bylo všechno, co by Jagged Alliance měla mít: Různé palebné postoje, zničitelné prostředí, široký zbraňový arzenál s historickými i moderními kousky i nadějně vypadající simulace střelby, která bere v potaz prvky jako převýšení, viditelnost, terén, krytí, dovednost, ale i psychický stav střelce či situaci, ve které se nachází. Se šrapnelem v rameni se zkrátka míří o fous hůř.

Chyběl jen poslední díl skládačky – datum vydání. To už neplatí, protože tvůrci přišli s novou pětiminutovou upoutávkou, kterou můžete zhlédnout výše, a oznámili, že Jagged Alliance 3 na PC vyjde 14. července. 

Připomeňme, že kdo by se chtěl do afrického státu Grand Chien vydat v mírně opulentnějším stylu, může si za zhruba tři tisíce korun pořídit sběratelskou edici, která bude krom disku s hrou obsahovat i libůstky jako taktický pásek, pouzdro, soundtrack, karty postav a prachu i vodě odolný kufr.