Iron Marines

Verdikt
90

Iron Marines skvěle kombinuje prvky věžovky s plnohodnotnou strategií, ve které se postavíte hmyzákům z vesmíru. Během hraní se nebudete moci zbavit dojmu, že hrajete mobilní StarCraft.

Další informace

Výrobce: Ironhide Game Studio
Vydání: 14. září 2017
Štítky: mobilní hry, strategie

Chtěli jste si někdy zahrát na telefonu pořádnou RTS, ale nemohli jste žádnou najít? To je poměrně běžná situace – na telefonech frčí budovatelské čekačky (Clash of Clans), duelovky, případně věžovky nebo tahovky. A dnes vám ukáži hru, která je dostupná pro Android i iOS a nejvíce připomíná StarCraft.

Přílišná podobnost je někdy na škodu, ale v tomto případě můžeme být za očividnou inspiraci rádi. Tvůrci věžovek Kingdom Rush se chtěli přiblížit velkým budovatelským strategiím z počítačů a celkem se jim to povedlo. Hlavním lákadlem je kampaň, ve které bojujete proti slizu z vesmíru, přičemž plně ovládáte pohyb svých jednotek a budujete obranu. Právě ta budovatelská část je asi nejméně propracovaná a nejvíce se vrací k principům věžovky.

Jakmile vaši bojovníci zaberou a udrží vybranou lokaci, rozloží se na daném místě základna, okolo které můžete postavit obranné věže. Zde pak rekrutujete nové vojáky a provádíte vylepšení. Tím to vlastně hasne. Mnohem zajímavější je bojování, protože máte k dispozici hned devět základních jednotek a každá z nich má opravdu unikátní schopnosti. Důležitý je rovněž pohyb, který kontrolujete opravdu detailně.

Základní obtížnost je nastavena o trochu výše, než je běžný mobilní průměr a nevystačíte si s tím, že jednotky nasměrujete proti nepříteli. Roli hraje i strategické rozmístění a výběr vhodných zbraní. Taktiku navíc musíte upravovat za chodu, jak se povaha úkolu mění. Každá mise v kampani přináší opravdu rozdílný zážitek a připomíná dospělé budovatelské strategie. Jednou prozkoumáváte terén, jindy se bráníte náporu nepřátel, odvádíte civilisty do bezpečí nebo bojujete proti bossovi. Mnohdy se také zadání v půlce změní.

Menším nedostatkem je absence ukládání v průběhu mise – snadno prohrajete v samém závěru a opakovat musíte celý úkol od začátku. Pokaždé však získáte body pro vylepšení jednotek a budov. Ve stromu dovedností máte velký výběr a sami si určíte, které jednotky a budovy jsou pro vás více důležité. Za herní mince pak nakupujete jednorázové bonusy, jako jsou třeba výbušniny. Ty vás dovedou vytáhnout z nečekané bryndy, ale vyloženě potřeba vždy nejsou.

Výrazným prvkem je také výběr hrdiny. V ceně hry dostanete přístup ke třem, kteří se zásadně liší svými schopnostmi. Jejich včasné používání může rozhodnout o úspěchu. Už zde se objevuje první problém – za skutečné peníze si můžete dokoupit celou řadu dalších hrdinů. Liší se však především schopnostmi a vzhledem, obtížnost hry zásadně neovlivní. Problém to je proto, že za stažení hry musíte zaplatit.

Hru si můžete koupit za 150 korun, z čehož by jeden usuzoval, že veškerý obsah bude následně volně dostupný. U hrdinů to neplatí a vlastně to tolik nevadí. Větší rozpaky vzbuzují mikrotransakce, díky kterým si můžete nakupovat více jednorázových bonusů. Faktem zůstává, že je nepotřebujete. Pokud však chcete hrát s prstem v nose… nebo vás hraní vlastně nebaví a chcete to celé jen hravě projít, pak to smysl dává. Mohu vás tedy uklidnit, že celá hra jde bez problému projít, i když neprovedete ani jednu dodatečnou platbu.

Iron Marines možná není dokonalou hrou, ale je asi tím nejlepším, co v kategorii sci-fi RTS na telefonech a tabletech máme. Mikrotransakcí se bát nemusíte a ve výsledku dostanete parádní hru, která je obtížná, promyšlená a nabízí excelentní kampaň. Tu táhne nahoru rozličnost úrovní a neustálé zvraty ve směřování misí. Grafika hry není špatná, jednotky i věže jsou nápadité a celkové zpracování se řadí k tomu nejlepšímu.