Imperia Online

Verdikt
40

Strategie, která v době svého vydání dokázala zaujmout, dnes už však musí přenechat místo modernějším nástupcům, kteří se nonstop nesnaží vyždímat vám peněženku do poslední vindry.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDuelovky

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Microsoft Store
Stáhnout

Počítač

WindowsWindows

ZdarmaSteam

Další informace

Výrobce: Imperia Online Ltd
Vydání: 23. srpna 2005
Štítky: válečná, browser-gaming, zdarma, multiplayer, středověk, platby uvnitř hry, nejhranější na starých hry.cz, online, strategie

Imperia Online je strategie podle nejklasičtějšího mustru. Stanete se pány středověké osady a vaším úkolem bude postarat se o její rozvoj, zvelebit ji a vyzbrojit, a nakonec samozřejmě expandovat. Bojovné a loupeživé výpady jsou totiž denním chlebem běžného panovníka a bez nich byste ve světě této hry neměli šanci. Že to zní povědomě? Ano, podobných her existuje opravdu mnoho, pokud se tedy má nějaký titul prosadit, je potřeba, aby nabídl něco neotřelého.

V Imperia Online byste sice nějaký podobný zásadně odlišný prvek hledali marně, ale hra nevypadá na první pohled nikterak špatně. Hratelnost míchá z dobře známých ingrediencí. Musíte se tedy, nepříliš překvapivě, starat o stavy surovin, vylepšovat doly a pily, aby byl přísun větší. Za suroviny pak obratem zvyšujete úroveň ostatních budov, najímáte vojsko a zkoumáte technologie. Na globální mapě pak lze útočit na neutrální vesnice či jiné hráče za účelem rabování či anexe města. Prostě Travian v bleděmodrém s drobným ozvláštněním v podobě obsazování dvorních pozic šlechtici, za což dostáváte různé pasivní bonusy, a s možností zhlédnutí grafické simulace bitvy, což je sice pěkný bonbónek pro oko, ale jinak to k ničemu není, protože jednotky nelze nijak ovládat.

To by automaticky nemuselo znamenat, že bude výsledný zážitek špatný. Již častokrát se ukázalo, že řemeslně dobře provedená hra bez inovací dokáže zabavit daleko lépe než sice odvážný, ale neuměle vyvedený experiment. V případě Imperia Online však kosa dopadá na pořádný balvan ve chvíli, kdy skončí několik dní vaší nováčkovské ochrany. Na rozdíl od většiny podobných strategií zde totiž nenaleznete žádný způsob, jak ochránit část surovin či armády, můžete si tedy být jistí, že vás ostatní okamžitě oberou do mrtě. Dostat ze zpátky na nohy po sérii nájezdů může trvat týden, ale také se to nemusí podařit vůbec.

Všechno trvá nesnesitelně dlouho, což je jednoznačný impuls k tomu, abyste sáhli po kreditce a nakupovali prémiovou měnu, za kterou lze urychlit kde co. Jinými slovy, aby zážitek z hraní Imperia Online za něco stál, museli byste u hry buď sedět deset hodin denně, nebo do ní týdně sypat tisícikoruny, nebo ideálně oboje. V době, kdy je daleko lépe vyvážených alternativ k dispozici přehršel, už nemá takový přístup na trhu co dělat.