ICO

Verdikt
90

Pokud vám tento artistický klenot unikl na PlayStation 2, je k dispozici v HD remasterované verzi i na konzoli PlayStation 3. Grafické i herní koncepty, které zformovaly další generace her na mnoho let dopředu, a strhující příběhový zážitek - to je jen několik málo položek ze sáhodlouhého seznamu důvodů, proč byste si Ico rozhodně měli zahrát.

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$9,99PlayStation Store

PlayStation 2PlayStation 2

Nedostupné

Říká vám něco slovo „Ico“? Že ne? Tak to se styďte! Jde totiž dost možná o jednu z nejhodnotnějších her historie, alespoň co se uměleckého odkazu týče. Hra při svém uvedení na PS2 v roce 2002 sice (především v Evropě) netrhala rekordy v prodejnostních žebříčcích, za to však bodovala u kritiků. Revoluční gamedesign, ze kterého později čerpal např. i God of War a zcela nepokrytě na něj navazoval Shadow of Colossus, dostal do kolen nejednoho recenzenta.

Pointa příběhu vás nicméně pravděpodobně do kleku nepošle. Jedná se o dílo vystavěné kolem jednoduchého konceptu "chlapec potká dívku." Ne, třas a strhující zážitek přinese až pohroužení do atmosféry a neopakovatelná nálada celé hry. Ico je zasněná, dobrodružná a úžasná - a jako taková dokáže vyvolat takové bouře pocitů, jaké se u her vídají málokdy.

Hratelností se jedná o klasickou puzzle-hádankovou plošinovku. Úkolem je uniknout z hradu společně se svou vyvolenou princeznou, což si ovšem královna nenechá jen tak líbit a posílá vám do cesty své stínové posluhovače. Princezna taktéž není přebornicí v atletických disciplínách, nedočkáte se od ní žádných trojných salt s pěti vruty - cestu ji musíte s mužským protagonistou pěkně připravit předem.

Nenechte se ovšem zmást - Ico je daleko hlubším počinem, než by se mohlo zdát. V zásadě se jedná o pohádku, ano, ale svým provedením a podáním příběhu dokáže rozbušit srdce nejednomu ostřílenému hráčskému vlkovi. Pokud jste tuhle kultovní, ale také trestuhodně opomíjenou japonskou hru ještě nezkusili, napravte to. Jen se připravte na to, že dnes vás už její grafické finesy pravděpodobně do stavu extáze nepřivedou tak, jak se to stávalo hráčům v době vydání. Zbytek hry je ale stále výjimečný.