Hungry Shark Evolution

Verdikt
76

Jestli vás někdy zajímaly okrajové žánry jako v kůži žraloka brázdit moře a likvidovat vše, na co natrefíte, právě jste našli svou vysněnou hru. Hungry Shark Evolution je ale zároveň nadprůměrná zábava a pár nedostatků nestačí, aby zakryly její překvapivě funkční jádro.

Další informace

Výrobce: Future Games of London
Vydání: 24. října 2012
Štítky: bizár, arkáda, platby uvnitř hry, zdarma
Rozmach mobilních technologií vnesl do herního průmyslu mnoho dosud neviděných herních postupů. Stříleli se ptáčci z praku, přesekávala se lana a dokonce jsme dostali možnost ochutnat nový druh zážitku z perspektivy žraloka. Hungry Shark Evolution představuje hru založenou na kontrastu. Takovou, kde relaxační atmosféru hluboké modři oceánu nabourává arkáda s jasným cílem bez milosti spolykat vše živé, co vám přijde do cesty.

Jestli existuje kategorie, v níž Hungry Shark Evolution dokáže překvapit, je to prezentace. Jednoduchá grafika dobře slouží svému účelu a umí zobrazit pěkné obrázky členitého mořského dna, zvukové efekty ji při tom zdatně pomáhají dotvářet pohodové prostředí. I intuitivní ovládání se snaží, seč může, aby hráči co nejvíce zpříjemnilo zážitek, aut už pronásleduje cennou kořist anebo vyskakuje nad hladinu.

Hrajete tedy za žraloka a a vaším primárním cílem je zásobovat se živinami. Žrát musíte něco téměř neustále, jinak dravci začne klesat ukazatel zdraví. Druhů nejen vodních živočichů (k dispozici jsou i lidské oběti!) nabízí hra dostatek. Některé jsou snadnou kořistí, druhé svou kůži neprodají tak lacino. Buď je budete muset pronásledovat anebo si pro ně dokonce vyskočit nad hladinu. Tvůrci nezapomněli ani na faunu, které se budete muset naopak vyhýbat, jinak to akorát přiblíží váš konec.


Za pojídání jste kontinuálně odměňováni zlaťáky. Herní měna se na vaše konto sype také v případě, že plníte doprovodné úkoly typu "sežer 30 zástupců konkrétního druhu". Utržené peníze lze po skončení hry investovat do vyšší rychlosti nebo síly vašeho žraloka. Provedené změny se přitom sympaticky promítnou do herního projevu. Jakmile predátora vylepšíte na potřebnou úroveň, evoluce se postará, aby vyrostl do lepší verze svého já a vám se tak odemkly dosud zavřené části herní mapy. 

Nejdůležitějším sdělením tohoto textu je skutečnost, že Hungry Shark Evolution i přes svou vyloženě triviální premisu skutečně baví. Díky ztvárnění na úrovni, systému misí a elementu upgradu v sobě ukrývá víc ryze herního obsahu než početná, podobně zaměřená konkurence. Ano, jediná herní mapa, jakkoli detailně vymodelovaná, to je nemalá piha na kráse a vadit někomu nejspíš bude rovněž neměnná náplň. O samotném nápadu se asi nemá cenu vyjadřovat. Hodnotíme zde hru, nikoli politický projev. A z tohoto pohledu vás k sobě Hungry Shark Evolution dokáže dobře postavenými systémy přitáhnout na překvapivě dlouhou dobu.