How to Survive 2

Verdikt
80

Rozsáhlejší, zábavnější a také mnohem hezčí pokračování už tak solidní survival hry. Stejné zůstaly jenom základy a humor, který působí jako výborné koření. Učebnicový příklad toho, jak by mělo vypadat správné pokračování.

Počítač

WindowsWindows

Zboží.cz
14,99 €Steam

Další informace

Výrobce: EKO Software
Vydání: 8. září 2016
Štítky: survival, zombie, humor, multiplayer, kooperace, akční, rpg

How to Survive 2 je, stejně jako první díl, mix diablovky a survivalu, který můžete hrát online i v lokální kooperaci až ve čtyřech hráčích. Na hru se koukáte z izometrického pohledu, přičemž k pohybu a dalším úkonům používáte směrové šipky a další obvyklé klávesy a myš. Jednoduchý soubojový systém, kdy klikáním rozdělujete rány a k tomu v případě potřeby pobíháte, aby vás zombie neodřízly od cíle vaší cesty, je doplněný ještě craftováním. A právě v něm nabízí dvojka oproti jedničce největší změny.

V prvním díle jste si mohli postavit jenom pár desítek základních předmětů. Mezi nimi dominovaly zbraně, bez nichž jsme se po většinu času dokázali obejít. How to Survive 2 je však na craftování v podstatě celá postavená. Mezi plněním jednotlivých questů se snažíte se svojí postavou vybudovat tábor pro přeživší.

Stavbu tábora nelze žádným způsobem obejít. Točí se kolem ní několik základních příběhových misí. Nehledě na to, že postavené budovy jsou klíčem k vašemu přežití. V budovách jako kuchyně, zbrojírna nebo dokonce chemická laboratoř můžete z nasbíraných věcí vyrábět pokročilé předměty včetně střelných zbraní lektvarů.

Funguje to naprosto standardně jako třeba v Don’t Starve. Například v kuchyni můžete ze dvou plechovek konzervy připravit čalamádu, která vám zaplní žaludek lépe, než kdybyste zmiňované dvě konzervy zkonzumovali bez předchozí úpravy.

Pravidelné upgradování je k nezaplacení

Tvůrci také rozšířili možnosti upgradování. Můžete vylepšovat jednotlivé vlastnosti postavy, jako je odolnost, boj na blízko nebo střelba kuší. A pak ještě zvyšujete celkovou úroveň postavy, která je na to konto odolnější. Kromě vylepšování vlastností jde upgradovat i stavby ve vaší osadě, kdy platí přímá úměra, že čím lepší je budova, tím více přináší bonusů a předmětu, které můžete vyrobit.

Na zvyšování úrovně postavy a budov jsou navázané i questy. U zadavatelů si můžete nové úkoly vyzvednout teprve až ve chvíli, kdy dosáhnete potřebné úrovně hrdiny i stavby. To vás sice může ochránit od nepříjemné nakládačky, v případě, že byste se vydali na plnění úkolu, na který nemáte, ale zároveň to působí dost uměle. Je jasné, že se tvůrci tímto způsobem snažili udržet příběh v tempu, jaký jim vyhovuje, ale u survivalu není podobné omezení moc vhodné.

Širé, zábavné lány

Umělé mantinely jsou naštěstí to jediné, co v této hře působí mírně neohrabaně. Vývojáři z EKO Software od minula dokázali zahladit téměř všechny ostré hrany. Přibylo intuitivnější uživatelské rozhraní i pohlednější grafické zpracování.

Také prostředí je mnohem rozmanitější a herní možnosti o poznání širší. Exotické lokace v podobě nehostinných bažin střídají lány kukuřice, zastavěné městské části, strašidelné hřbitovy atd. Během toho se pak setkáváte s různými zvířaty, která můžete lovit jako zdroj potravy, i s různými druhy zombií, které používají odlišné útoky, čili má člověk neustále co dělat a objevovat.

Nakonec ještě musíme ocenit, že ze hry nezmizel ani jedinečný humor, s nímž jsou vám předkládány všechny příručky pro přežití i samotné příběhové pozadí. How to Survive 2 je zkrátka skvělou ukázkou povedeného pokračování a zároveň i naprostou nutností pro všechny fanoušky zombie tématiky a survival her.