Hollow Knight

Verdikt
90

Hollow Knight je šarmantní arkáda, která nadchne nejen fanoušky metroidvania her. V jejím obrovském a kouzelném prostředí se nikdy nebudete nudit, o což se postarají pestré RPG prvky, zajímavý příběh a unikátní výtvarné zpracování.

Počítač

WindowsWindows

14,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

14,99 €Steam

LinuxLinux

14,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Team Cherry
Vydání: 24. února 2017
Štítky: 2d, indie hra, fantasy, pohádka, umění, plošinovka, akční

Temnota a roztomilost obvykle nejdou dohromady, ale akční plošinovka Hollow Knight je úctyhodná výjimka. V ruinách padlého království se odehraje melancholická pohádka plná smutku, ale i naděje, doplněná o velkolepé herní aranžmá. Arkádu z kategorie metroidvania oživují pestré RPG prvky, rozsáhlé a nelineární prostředí, špičkové výtvarné zpracování a příjemně dlouhá herní doba. Až na občasný backtracking nelze hře nic podstatného vytknout. Je to umělecký majstrštyk. 

Multižánrový zážitek 

Na Hollow Knight je nejsympatičtější, jak přerostla hranice jednoho zaměření. Zatímco na statických obrázcích dělá dojem klasické dvourozměrné plošinovky a přímo v akci koketuje s RPG dobrodružstvím, protože nechává v opravdu úctyhodných rozměrech zdokonalovat hlavní postavu jak po fyzické, tak i materiální stránce. Co do hratelnosti a designu je pak jednou z nejpropracovanějších her ve stylu metroidvania. A konečně v ději se podobá poctivé adventuře.

Příběh o království, které v podzemích ruinách čeká na příchod svého „Mesiáše“, nabízí podivuhodné postavy i myšlenky, a to v dynamických dialozích, které reagují na vývoj scénáře. Ze všech zajímavých prvků však nejdříve chytne za srdce výtvarné zpracování. V otázce grafického stylu se autorské studio Team Cherry rozhodlo propojit pohádku s mysteriózní fantasy.

V síti podzemních chodeb vniknete jak do vcelku typických, tak i dosti nečekaných prostor, a to samé platí o jejich obyvatelích. Vedle brouků a hmyzu si na vás počkají nadpřirozené bytosti, ale také ansámbl samotného království. Vše je vyvedeno v unikátním grafickém stylu, který podobně jako celá hra překonává hranice všednosti.

Vetřelčí pohádka 

Vzhled podzemní říše a královských ruin vzešel z kombinace živočišnosti a síly, které nezapřou lehkou inspiraci v biomechanickém surrealismu H. R. Gigera. Ve hře pobijete mnoho monster, jejichž svalnatá žebrování a mastodontní lebky malinko evokují Vetřelce. Ovšem díky komiksově laděné grafice a mnoha romantickým lokacím se hra umí zjemnit až na úroveň Karafiátových Broučků. Nelze se nepousmát třeba nad střevlíkem-kartografem, co za veselého pobrukování kreslí a prodává mapy.

Kšeftující mapkař nicméně nevyjadřuje pouze smysl pro humor, který hře opravdu nechybí. Je i důkazem široce pojaté hratelnosti, obohacené o trh se zbožím, která usnadňuje putování a podporuje honbu za dokonalostí, na níž je hra připravena z mnoha úhlů.

Honba za dokonalostí 

Ve hře je hned několik stanovišť, kde se lze obohacovat o užitečné poklady. Za speciální měnu možno nakupovat například klíče k bonusovým úrovním, světlo k ozáření temných zákoutí, magické předměty pro zvýšení odolnosti těla, lapače kreditů z širšího okolí a mnoho dalších vylepšení. Výbava obsahuje desítky užitečných předmětů, díky kterým hra přesahuje dokonce i mantinely metroidvania plošinovek.

Zmíněné mapy, které hrdina kupuje po částech, lze postupně zdokonalovat praktickými značkami, upozorňující na místa s checkpointy či jinak významné pozice. Zatímco běžná arkáda (pokud by takto podrobnou mapu vůbec měla) by navigační funkce zpřístupnila od samého začátku, Hollow Knight nutí hráče veškerou výbavu modernizovat postupně, což pravé dobrodruhy neodtrhne od obrazovek. A protože stejný přístup zvolili autoři také u výzbroje, mají RPG prvky nezanedbatelný vliv na soubojový systém.

Velké a nelineární bloudění

Ve hře existuje několik učitelů, kteří hrdinu postupně zasvěcují do umění pokročilého útoku i obrany a pomohou s několikastupňovým vylepšením magického meče jako základní a věčné zbraně. S dokonalejší výbavou se pak můžete vracet ke zdánlivě neřešitelným soubojům i situacím a je milou samozřejmostí, že honba za bonusy přirozeně vybuduje touhu k průzkumu a překonávání opravdu monstrózního prostředí, složeného z desítek dílčích lokací.

Zatímco v počátcích hraní se hrdina pohybuje standardním způsobem, tedy skákáním a překážkovým během, postupně oželí pevnou půdu pod nohama. S ovládnutím vzdušného prostoru vstoupí do náročnějších sekcí mapy, která je ve svém celku opravdu nejen obrovská, ale zároveň velmi nelineární a plně poplatná stylu metroidvania her.

Dokonalý celek

Prostředí složené z podivuhodných kobek, zahrad, okultních míst či architektonických ruin lze prozkoumávat z mnoha různých pozic a libovolně mezi nimi přebíhat. To s sebou každopádně nese malé riziko zmatenosti a frustrace z opakování, jinak řečeno z backtrackingu. Bohužel, navzdory možnostem teleportace do hlavních částí světa, se občas nevyhnete nadbytečnému přesunování sem a tam za příležitostmi, které mohly být logičtěji uspořádány. Naštěstí není tento neduh natolik výrazný, aby nějak výrazně kazil jinak špičkovou herní zábavu.

Úsměv vám snad nevyprchá ani nad celkovou obtížností, která je na první pohled velmi rozkolísaná – od snadného porážení řadových protivníků až po těžké bitvy s bossy. Klíčem k ovládnutí hry je však poctivý sběr zmíněných bonusů, které zpětně bývají klíčem k řešení opravdu každého souboje. Navíc, i sebehrozivější nestvůra se vyznačuje jasně daným rámcem chování, ve kterém lze s trochou tréninku objevit a využít kritické slabiny. Pomáhat vám bude i skvělé ovládání s rychlými reakcemi a báječnou citlivostí, zvláště na gamepadu.

Hollow Knight je propracovaná metroidvania plošinovka s kořením adventury a RPG. Zaměstná vás na několik příjemně dlouhých večerů a díky svým rozměrům, skvělému vzhledu a specifické hratelnosti přinese zábavu, která výrazně překoná běžné poměry dvourozměrných akcí. Unikátní je především ve svém celku. Neoplývá sice kdovíjak originálními detaily, ale veškerý obsah propojuje téměř k dokonalosti. Více takových her, které opravdu chytnou a nepustí!