Hocus Pocus

Verdikt
70

Mladý kouzelník v čarodějném hradě, a není to Harry Potter? Kacířství! Jenže v době, kdy plošinovka Hocus Pocus spatřila světlo světa, ještě žádný mág s bleskem na čele neexistoval - je jí totiž již přes dvacet let. Co do hratelnosti už dnes nijak zvlášť neoslní, ale nostalgii dokáže přivodit spolehlivě.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Apogee
Vydání: 3. května 1994
Štítky: arkáda, zdarma, fantasy, plošinovka, staré pecky, akční, online

Oči mladého hráče září, když si představuje, co asi najde za obrovitými houbami v pozadí, jak bude prozkoumávat tajemné lesy, a téměř cítí vlhký vzduch kamenných chodeb magického hradu na svém těle. Okolo odvážného kouzelníka se zhmotňují ďasi, v tajných komnatách čekají pohádkové poklady. Hocus Pocus, plošinovka od studia Apogee (později 3D Realms) z roku 1993 dokázala pohltit svou jedinečnou atmosférou.

Dnes už sice víme, že houby na pozadí jsou prostá bitmapa, takže šance, že bychom se k nim opravdu podívali, je dosti mizivá, ale to vůbec nebrání si připomenout, jak kdysi pracovala dětská fantazie.

V jádru se jedná o poměrně primitivní plošinovku. V každé úrovni musíte najít předem určený počet krystalů, které jsou poschovávané po všech koutech hradu. V tom vám budou bránit různé nástrahy a samozřejmě řada tajemných nepřátel. Také se můžete vsadit, že v každé úrovni narazíte i na zamčené stříbrné a zlaté dveře, k nimž budete muset hledat klíče.

Ruku na srdce, mechaniky a level design se poměrně často silně opakují, invence byste se zde nedořezali a hra obsahuje dost dlouhých slepých uliček, co hráče akorát rozčílí. Kolem a kolem tak nejde o nejlepší plošinovku pod sluncem. To ale nakonec vlastně vůbec nevadí. Atmosféru má pořád výbornou, jako připomenutí daleko nevinnější doby funguje skvěle.

Hra je k dispozici zdarma a můžete si ji zahrát v prohlížeči, tedy bez instalace. Jedná se o plnou verzi obsahující všechny čtyři epizody, což možná udělá radost pamětníkům, kteří měli kdysi doma jen osekanou zkušební verzi s první epizodou. Ti si mohou směle doplnit resty a ostatní, co s Hocus Pocus ve své době nepřišli do styku - zkuste ji, nebude vás to stát nic než trochu času.