Hitman Sniper: The Shadows

Verdikt
65

Pokračování odstřelovačské hry se slavným jménem nabízí kreativní likvidování cílů i soupeření s dalšími hráči na čas. Poměrně rychle se z toho však stane rutina.

Další informace

Výrobce: Square Enix
Vydání: 3. března 2022
Štítky: střílečka, mobilní hry, akční

Hitman je jednou z nejdůležitějších značek patřící Square Enix a na nové vydání pro telefony jsme si museli značnou dobu počkat. Jak se povedlo pokračování, ve kterém se paradoxně slavný Agent 47 vůbec nevyskytuje? 

Vžijete se do role odstřelovače, který má za úkol zlikvidovat označený cíl a spolu s ním i okolní stráže hlídající budovu. U toho musíte být opatrní a hlavně kreativní. Tato hra sice působí vážně díky povedené grafice, hudbě i naštvaně se tvářícím zadavatelům zakázek, ale ve skutečnosti si moc dobře uvědomuje, jak bizarní celý koncept je. Dostanete úkol, ale cílem není být pouze efektivní. Musíte být při zabíjení především efektní. 

Každé zabití vám totiž přinese nějaké bodové hodnocení. Trefíte cíl do hlavy? Za to je bonus. A co teprve, když ho odlákáte ke kašně, do které následně spadne? Dvojnásobný bonus! Zvládnete shodit lampu na dva nepřátele najednou? Body se budou jen sypat! A každá jedna zakázka vám rovnou říká, co máte zkusit. Váš zadavatel si umíní, že máte na cíl shodit sochu jelena. Potěšte ho a odměna vás nemine. 

Při zabíjení se snažíte zůstat v utajení. Jak to uděláte, když se nemůžete hnout z místa a své cíle odpravujete z předem stanovené pozice? Musíte zabíjet tak, aby to vypadalo jako nehoda. Když na někoho spadne lustr, určitě to podezření nevzbudí. Už jste takhle povraždili sedm ozbrojených hlídačů? Lidé jsou v klidu. Mohla za to náhoda s padajícím jelenem, lustrem, zkratovými pojistkami a nečekaně vybouchnutým autem. Prostě běžné nehody, které mohou potkat každého z nás. Sedmkrát v řadě.

Pokud však šikovní nebudete a lidé pojmou podezření, odhalí vaši pozici a začnou po vás střílet. To naštěstí není konec světa. Stačí je všechny rychle a bezmyšlenkovitě popravit. Misi splníte, ale odměna bude slabší. A odměnu chcete, protože si postupně odemykáte vylepšení zbraní, bez kterého nemůžete pokračovat v kampani. Vedle hry jednoho hráče se můžete pustit i do soupeření s dalšími online. Oba dostanete stejné zadání i výchozí podmínky a vyhraje ten, kdo za krátký časový úsek získá více bodů. 

V tuto chvíli jsou ve hře pouze dvě mapy, ale hra to poměrně šikovně maskuje proměnou denní doby, ale především různými pozicemi vašeho střelce. Vždy totiž vidíte pouze část většího celku. Faktem ale je, že po chvíli budete všechny možnosti obou map znát. A z kreativity a vymýšlení zajímavých zabití se stane rutina. To ještě trochu funguje ve hře více hráčů, kdy se prostě snažíte být šikovnější než soupeř. Ale i to se rychle zají. 

Hra vypadá velmi dobře, má poměrně pohodlné ovládání, ale její free-to-play model nepřináší žádné nadšení z odemykání nového obsahu, jen vás nutí investovat do zbraní, které se ani nijak viditelně nezlepšují. Celý ten koncept nedává příliš smysl a umělá inteligence vašich cílů a civilistů… no příliš neexistuje. Ale to tolik nebaví. Chvíli vás bude ono kreativní likvidování cílů bavit. Hlavně v multiplayeru. Tedy do doby, než se z hraní stane rutina. 

Hra je ale zdarma, takže se ji nemusíte být vyzkoušet. Třeba vás alespoň na chvíli zabaví. Před nějakým utrácením peněz bych však byl na pozoru.