Hexen: Beyond Heretic

Verdikt
80

Ať už z nostalgie či v touze doplnit si herní vzdělání, tuhle dvaadvacetiletou first person akční pecku by si neměl nechat ujít nikdo.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

4,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Raven Software
Vydání: 30. října 1995
Štítky: fps, fantasy, first person, zdarma, retro, staré pecky, online hry, akční, online

Pokud si vzpomínáte na Heretica, nejspíš jste zaslechli i jméno Hexen. Jedná se v podstatě o pokračování klasiky z roku 1994, které vyšlo o pouhý rok později. To se z dnešního hlediska může zdát jako poněkud uspěchaný přešlap, předem odsouzený k nezdaru, ale doba byla přeci jen poněkud jiná. 

Pravda, výrazné podoby mezi oběma tituly si nelze dost dobře nevšimnout. Grafika působí stejným dojmem, ikony v hlavním menu jsou dokonce totožné a tak dále. Ani co do hratelnosti není možné hovořit o výrazných změnách, spíš o něčem, co dnes s oblibou nazýváme "opatrnou evolucí". Byla to nicméně sázka na silnou kartu, protože už původní Heretic byla zatraceně zábavná akce, a Hexen zkrátka nabízí... více té samé zábavné akce.

To znamená, že budete procházet spletitými úrovněmi, hledat cestu dál, vyhýbat se nástrahám v podobě různých bucharů a bodáků, pátrat po klíčích a spínačích... a samozřejmě u toho všeho ještě masakrovat pořádné davy fantasy nepřátel. Novinkou je možnost vybrat si jednu ze tří tříd vašeho hrdiny. Je tak jen na vás, zda se do hlubin místních čarodějných hradů vydáte jako svalnatý válečník, nebo třeba mocný mág. Za každého se hraje trochu jinak, ačkoliv prim vcelku očekávatelně vždy hrají především vaše reflexy a přesnost.

Akce na své dynamice a bezprostředním pocitu ze zabíjení neztratila vůbec nic. A to jak oproti svému předchůdci, tak i po zkoušce časem. Z grafiky už dnes nikdo padat z křesla vážně nebude, ale co naplat, hraje se to stále velice dobře i dnes, po dlouhých dvaadvaceti letech.

Prohlížečová verze k dispozici zdarma a nepotřebuje instalaci, můžete si ji tedy zahrát klidně hned teď. Je nicméně potřeba počítat s klasickými neduhy emulovaných her - obraz nemusí být kompletně plynulý a ovládání nemusí reagovat stoprocentně. Není to nic, co by se nedalo překousnout, chcete-li nicméně úplně autentický zážitek, u kterého navíc nemusíte být online, nabízí se za pár korun přeleštěná a optimalizovaná verze na Steamu.