Hexa Sort

Verdikt
65

Může být skládání kamenů uspokojivé? Tato hra ukazuje, že ano. Má své mouchy, ale dovede vás přikovat k obrazovce telefonu na dlouhou dobu.

Další informace

Výrobce: Lion Studios Plus
Vydání: 1. listopadu 2023
Štítky: puzzle, mobilní hry, logické

Znáte ten pocit, když na vás vyskočí reklama s nějakou uchvacující animací a vy si říkáte, že hra sama určitě nic takového nenabídne, ale pletete se? Nestává se to často, ale Hexa Sort je přesně takovou tou blbinou, která vám úplně učaruje. 

Princip hry je více než jednoduchý. Z nabídky tří štosů barevných kamenů jeden přesunete na herní plochu. Pokud jsou v okolí další kupy stejných barev, kameny se začnou přemisťovat. V ideálním případě chcete všechny kameny roztřídit do kup o jedné barvě. To ale nebude tak snadné! 

Základním omezením je totiž prostor. Jakmile štos zcela obestavíte, ztratíte možnost s ním jakkoliv interagovat. Naštěstí je tu jedno pravidlo, které vám pomůže. Jakmile je v jedné kupě alespoň 10 stejných kamenů, celá kupa zmizí a přidá vám vítězné body. Jakmile takových bodů získáte určený počet, kolo končí. A to samozřejmě chcete, protože postupem hrou jsou úrovně těžší, ale tím pádem i zajímavější. 

Způsob přeskládávání kamenů má svou logiku, ale hra vám ji nevysvětlí. Budete na to muset přijít sami. Jen pro začátek napovím, že umístěná kupa přitahuje okolní. Pokud se však skládá z více barev, primárně se snaží vrchní kameny distribuovat okolo až do poslední barvy. V těžších úrovních tato pravidla musíte mít zažitá, protože jedna chyba pro vás může znamenat zablokování. 

Titul se dá hrát vícero způsoby. Já ho hrál jako celkem obtížnou puzzle hru, kde musíte nad svými tahy přemýšlet. Dá se však hrát i relaxačně a umisťovat kameny v klidu. Jako ve všech moderních free-to-play hrách se přes každou překážku můžete dostat pomocí speciálních jednorázových akcích. Možnost odbavit nebo přesunout nehotovou kopu kamenů vás bezpečně dostane z jakékoliv šlamastyky. Tyto nástroje si musíte kupovat za herní měnu, která však brzo dojde a vám tak nezbude než se více snažit, nebo si trochu připlatit skutečnými penězi. Za herní měnu si můžete také odemknout zvětšení herní plochy, což vše opět usnadní. 

Abych se ale vrátil na začátek. Hra umí krásně odsýpat a sledovat, jak se vám před očima přeskládávají kameny je uspokojující. Hlavně, když jste si to dobře naplánovali a jedním umístěním spustíte kaskádu přesunů. Ne vždy se to však bude dařit dokonale. Obzvlášť proto, že nabídka tří kup se neobnovuje po každém umístění, ale až když umístíte všechny tři kupy. Nemáte tak tušení, co přijde dál a jak se připravit. Pokárat také musím za trochu horší optimalizaci. U takto jednoduché a abstraktní hry bych očekával dokonalý chod a nízkou energetickou náročnost. Fakticky je však náročná na výkon a docela rychle vysává baterii telefonu. Hra také nemá žádnou hudbu, což však nahrává ASMR, kdy posloucháte uspokojivé klapání kamenů. 

Ve výsledku však hru mohu doporučit, protože nabízí opravdu uspokojivé momenty, bez placení nabízí celkem obtížnou výzvu a zvládne vás omámit na desítky minut v kuse. Navíc ji stáhnete zdarma, tak proč to nezkusit?