Heretic: Shadow of the Serpent Riders

Verdikt
85

Brzy už jí bude pětadvacet let, ale přesto je stále vynikající. Doomovka Heretic si svoje kultovní místo právem zaslouží i dnes.

Další informace

Výrobce: Raven Software
Vydání: 23. prosince 1994
Štítky: zdarma, fantasy, střílečka, first person, retro, staré pecky, online hry, akční, online

Pokud si vzpomínáte na Heretica, možná vás okamžitě napadne "fantasy Doom". Nebudete v tom rozhodně sami, dobová kritika právě přílišnou podobnost s ikonou žánru hře ráda vyčítala. Zamyslíte-li se ale opravdu důkladně, uvědomíte si, že ačkoliv mají oba tituly shodné jádro, Heretic k němu přidal ještě řadu ozvláštnění, která v době, kdy vyšel, tedy v roce 1994, rozhodně nebyla běžnou záležitostí.

Jedná se zejména o celou řadu předmětů, jejichž použití vám propůjčí množství zajímavých schopností a bonusů. Bylo by přeci jen trochu nadnesené hovořit o RPG prvcích, ale ve střílečce z první poloviny devadesátých let je to poměrně nevídaný počin.

Zbytek už ovšem zní podle zcela tradičních not. Hra si na vás chystá pět epizod, každou o devíti úrovních. Možná si vzpomenete, že původní verze měla epizody jen tři, k nim ale dva roky po vydání přibyly další dvě - společně s přídomkem "Shadow of the Serpent Riders". Pointa je taktéž přísně klasická. Musíte se zkrátka probojovat na konec úrovně a pokračovat do další. V cestě vám bude stát ansábl fantasy monster a obligátní různobarevné dveře, k nimž je třeba hledat klíče.

Hra má nicméně rozhodně co nabídnout. Level design nezapře své kvality ani dnes, ačkoliv už samozřejmě místy působí trochu zastarale. Akce stále srší dynamikou i zábavou. A samozřejmě také vysokou obtížností, jak už je u starých her obvyklé.

Heretic: Shadow of the Serpent Riders je k dispozici zdarma v prohlížečové verzi, která se hýbe překvapivě plynule, nekazí tak zážitek ani v nejmenším a skrývá desítky hodin zábavy, rozhodnete-li se projít opravdu všechny epizody. Pokud byste měli zájem o lehce zmodernizovanou verzi s upraveným ovládáním, kterou je možné hrát i offline, je k dispozici na Steamu doslova za hubičku.