Her Story

Verdikt
89

Dokonalá sbírka videí, které nic nechybí, ani nic nepřebývá. Tvůrce dosáhl dokonalého minimalismu a s jedinou herečkou rozehrává zážitek, který bude vaším vlastním unikátem. Pro fanoušky her s přesahem skvělá volba.

Mobilní zařízení

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Počítač

WindowsWindows

8,19 €Steam

Mac OS XMac OS X

8,19 €Steam

Další informace

Výrobce: Sam Barlow
Vydání: 24. června 2015
Štítky: detektivka, experiment, psychologický, indie hra, interaktivní film, krimi, adventura

Existují dva typy her. Takové, které se normálně hrají a za svůj cíl si kladou maximálně vás pobavit. Běháte v nich, střílíte, závodíte, či jen kopete do míče. Pak jsou tady ještě hry, v nichž jen chodíte, které mnohdy nemají daleko do filmu a které většinou „mají mozek“. Zároveň také potrápí ten váš a více než na spektakulární prezentaci sázejí na novátorství a neotřelé zážitky. Jednou z těchto her je svým způsobem i Her Story, jež takřka smazává hranice mezi hrou a filmem a přesto nabízí interaktivní zážitek, který dostal nejen kritiku, ale i hráčské masy.

Hra každým coulem

V případě Her Story musí přijít na přetřes otázka, zda jde stále o hru, a vězte, že odpověď je rozhodně kladná. Základním principem je sice pouze sledování krátkých videí, ale Her Story ani tak není o formě, ale o sdělení, respektive jeho objevování. Hru si do určité míry vytváříte sami a tahle detektivka vás k tomu jen parádním způsobem ponouká. Video je jen nosným médiem, jednoduchým, ale až překvapivě funkčním. Ono médium navíc skrývá parádní detektivku a jakousi sondu do lidského chování zároveň.

Autor Sam Barlow dokazuje, proč stál i za hrami ze série Silent Hill (Origins a Shattered Memories) a jeho scénář je dost možná tím nejlepším, co zatím bylo letos v herní branži k vidění. Jeho unikátnost přitom ani tak nesouvisí s tím, že by snad napsal brilantní detektivku. Všechno tady probíhá pouze formou kratičkých videí, která si pouštíte na obstarožním policejním terminálu a více než o brilantním detektivním románu je to o umu schovat prostou vraždu do mlhy lží a falešných stop.

Ve videích vám totiž skvěle hrající Viva Seifertová prostřednictvím policejního výslechu odhaluje pravdu a nepravdu o vraždě spáchané jednoho parného léta 1994. Způsob, jakým odhaluje pravdu, je klíčem k úspěchu. Stopy mohou být falešné a cokoli Viva prozradí, si musíte sami propojit s ostatními informacemi, popřípadě si k prozrazenému dohledat zbytek. Po úvodním videu je jen na vás, co v databázi vyhledáte a jaká videa za zhruba dvě hodiny dlouhou herní dobu zhlédnete.

Videí je daleko více a k dobrání se pravdy jich ani není nutno zhlédnout většinu. I když, jak se to vlastně vezme, protože brilantnost scénáře spočívá i v tom, že odhalená pravda je do určité míry subjektivní. Kdo je ona žena, kdo spáchal vraždu a v neposlední řadě, komu vlastně patří odraz na terminálu? Na všechny tyto otázky vám dá Viva určitým způsobem odpověď, ale něco si také vyžádá na oplátku. V běžných detektivkách i mainstreamu, který určitě nepovažujeme za úplně hloupý, vám totiž standardně vývojáři dávají pouze na výběr. Vyberte si horší zlo, určíte správného pachatele z trojice podezřelých... 

Her Story je intelektuální jízdou, která má nejen překvapivě napínavou atmosféru, ale je také neskutečně inteligentně navržena. Během hraní je nutné dělat si poznámky a výsledky vám autor nijak neservíruje. Na rozdíl od jiných detektivních her tady nemusíte rezignovat na selský rozum a malý, úzce směřovaný seznam stop vás nijak neomezuje. Je jen na hráči, co odhalí a k jakým závěrům dojde. Zkrátka se koukáte na videa, na základě indicií pak vyhledáváte další a za pomoci vlastního intelektu musíte pokračovat až k domnělému cíli.

Herecká etuda 

Her Story představuje klenot game designu, kterému ale nevévodí pouze vybroušený scénář. Celkově se zde snoubí celá řada promyšlených elementů, které do sebe přesně zapadají a tvoří minimalistický celek, kde nic nepřebývá, ale ani nic nechybí. Výslednému zážitku dost přidává i retro stylizace. Celý terminál s policejní databází daného výslechu vypadá jako Windows 95 a vybledlé barvy, dobově odpovídající oblečení hlavní hrdinky, či právě náznak odrazu hráčovy postavy na monitoru vytvářejí neopakovatelnou atmosféru.

Mnohdy navíc narazíte na humorné vložky a videa, která spíše baví a dodávají vyslýchané uvěřitelnou osobnost. Hráč se tak i díky vložkám, jako je video obsahující pouze mlčení, či hudební scénu s kytarou, může daleko více vžít do celého příběhu a fiktivní reality. Her Story je jednoznačně hrou, která sice nevyniká technicky, ale vše dohání stylem a nápady. Napětí se dá mnohdy krájet a díky parádně dávkovaným odhalením a překvapivým zvratům vás scénář neustále udržuje ve střehu.

Nabízí se porovnání s L. A. Noire, které taktéž stálo na čtení z obličejů a hereckých výkonech. Her Story je ale díky skutečným videím reálné herečky někde úplně jinde a klenot z ní nedělá jen promyšlený scénář a ukázková forma, ale právě i výběr hrdinky a její výkony. Záleží na každém drobném pokývnutí a hlavně na přesném významu slov. Proto je třeba skvěle ovládat angličtinu. Nároky jsou totiž nesrovnatelně vyšší i oproti klasickým adventurám a nejen, že neporozumíte třeba i důležitým věcem, ale hlavně nebudete moci vychutnat bravurní styl, s jakým je Her Story napsána. Způsob, jakým vám hlavní protagonistka věci říká a to včetně zvoleného jazyka a slangu, je totiž stejně důležitý jako sdělení samotné.

Zážitek! 

Hře není co vytknout a možná, že Her Story by mohla uhranout i hráče běžně se vůči interaktivním filmům a moderním adventurám ve stylu Telltale zcela vymezující. Ačkoli sledujete videa a jedinou vaší činností je vyhledávání dalších, vklad jenž musíte poskytnout, je natolik stěžejní, že bohatě vynahrazuje jednoduchost a přímočarost konceptu. O nutnosti dělat si skutečné poznámky ani nemluvě. I kdybyste neshledali odhalování pravdy příliš zábavným, pořád se vám dostanete unikátního zážitku, který se na herním trhu vyskytuje jen párkrát za dekádu.