Hearthstone: Heroes of Warcraft
Pořádně zábavná a pořádně návyková karetní hra, v níž se snoubí klasická sběratelská vášeň společně s prvky strategie. Nadto se může ohánět zasazením do nesmírně populárního herního univerza, výdobytky moderní doby i péčí od jednoho z neuznávanějších vývojářských domů. Doporučit lze každému bez rozdílu, jen buďte připraveni na nutnou dávku náhody, která provází všechny obdobné projekty
Další informace
Výrobce: | Blizzard Entertainment |
Vydání: | 11. března 2014 |
Štítky: | sběratelství, platby uvnitř hry, zdarma, karetní, multiplayer, online, strategie |
Jen malé množství studií se těší statutu nedotknutelného boha. Chlubit se jím může Valve se svým Steamem, střílečkami Half-Life anebo puzzlíky v Portalu, autoři kultovních GTA Rockstar Games a konečně také dámy a páni z Blizzardu. Mistří ledových bouří na herní scénu přivedli legendární univerza Starcraftu, Diabla či Warcraftu. A při tvorbě jejich zcela nového titulu nebylo lepší volby, než pro zajímavý obsah sáhnout do nesmírně komplexního fantasy světa posledního jmenovaného. V realitě vládne sběratelským karetním hrám Magic: The Gathering. I on by se však měl mít na pozoru před obrovským fenoménem virtuálních prostor Hearthstone: Heroes of Warcraft.
Hearthstone bez větší nadsázky skutečně hýbe herním děním. Že jej hrají miliony lidí po celém světě, to není tajemstvím, čísla však hovoří o 25 milionech karbaníků a někde se nepotvrzeně dočtete až o čtyřiceti. Co tedy vlastně z titulu činí tak jedinečný zážitek, který nesmíte minout?
Mistři v libovolném oboru
Hra spoléhá na osvědčené základy. A základem je stylová hrací deska, na níž dvojice hráčů střídavě vykládá své karty s cílem zničit protivníkova hrdinu. Hraje se na tahy stylem „nejdřív já, potom ty“. A právě během toho Hearthstone tahá své největší trumfy. Nejde cestou převratných inovací, nýbrž dotahuje až s absurdní precizností již známé mechaniky, bere si étos prověřeného základu, obrušuje hrany hratelnosti. Perfektním příkladem je zpracování – hýřivé barvy, stylové animace. Hospodská hudba podkreslující každou partii se vám obtiskne do paměti coby nejlepší herní soundtrack poslední doby. V průběhu soupeřova tahu si dále můžete krátit čas jedním z četných interaktivních prvků vyrůstajících z herní podložky. Zabouchnout okenice, zapálit oheň. Jedná se o maličkost, která ale v kontextu vývoje hry dokládá, co všechno jsou v Blizzardu schopni vymyslet nad rámec obvyklého, aby vám zážitek co nejvíce zpříjemnili.
Praxe
V Hearthstonu existuje devítka rozličných hrdinů, jež byste teoreticky mohli potkat i někde ve World of Warcraft. Vývojářům se jedničku podařilo vystihnout jejich podstatu, a proto každý z nich disponuje specifickými kartami pro své povolání a nějakou unikátní schopností. Mág tak kupříkladu má k dispozici fireball schopný oponentovi ubrat 1 život, šaman muže vyvolat náhodný totem. A věřte nám, že už jenom tohle dokáže dodat zápasům hloubku. K dalšímu vysvětlování. Hrdina má na počátku 30 životů, ze stejného počtu se sestává váš balíček, z něhož si postupně lížete. Karty jsou odstupňované podle své síly, neboli za základní kartu dáte jen 2 body many, zatímco na opravdovou vychytávku si připravte bodů sedm.
Manou se zde rozumí velmi důležitá komodita. Výměnou za ní na stůl vykládáte kartičky, jejichž zahrání má, jak jsme si řekli, určitou cenu. Postupem hry se vaší postavě každé kolo doplní a navýší počet krystalů, až dosáhne finálního stropu desíti. Sestava a počet karet, které vám přijdou do ruky, se dynamicky proměňuje kolo od kola, proto je nutné taktizovat a laborovat, zda použít silnější jednotku anebo měnu ušetřit a namísto toho vsadit na méně vzácné řešení, od něhož si můžete ale třeba dovolit rovnou tři karty, je tedy jen na vás, jak s limitem stanoveným pro daný tah naložíte. Tady bychom si však dovolili zřejmě jediné rýpnutí směrem k autorům. Hearthstone je zkrátka o náhodě. Náhodě, které sice můžete jít částečně naproti namixováním vybalancovaného balíčku, ani to však nezaručí, že si v určitém okamžiku líznete kartu, která by vám zrovna pomohla z bryndy.
Charisma na rozdávání
Co se týče další podstatné vlastnosti Hearthstonu – pod pojmem karty si nepředstavujte bezbranné obrázky, nýbrž monstra a stroje mající určitý počet životů a různě silný útok, aby mohli mydlit hlavního hrdinu anebo samy sebe. Mezi zdaleka nejzábavnější vrstvy patří jejich schopnosti. Třída Taunt kupříkladu stahuje veškeré útoky soupeře na sebe, dokud jí nevyprchají životy. Pojem Deathrattle zase znamená, že se napsaný efekt spustí až po smrti dané jednotky. Na papíře to možná zní složitě, ale v reálu titul nabízí nesmírně hluboký a především zábavný systém, v němž desítky hodin utopí laik, jako vysloužilý hráč stratég.
Zadarmo hrabe jen Blizzard
V posledních letech se mezi hráčskou populací usadil nepěkný úzus, který hlásá, že co je v základu zadarmo, to z vás postupně sedře poslední halíř. Ne tak v Hearthstone, kde jako primární měna neslouží reálné peníze, nýbrž zlaťáky. Ty získáváte jen a pouze hraním a vyměňujete je za nové balíčky. Podstatnou část času stráveného ve hře tudíž spolknou partie, ne brouzdání obchodem. Porážením soupeře si zpřístupňujete karty a poté už je jen na vás, co s nimi vykouzlíte. Jistě, ten, kdo zainvestuje, dostane se k ultimátním schopnostem o kapku dříve a tím pádem i k bohatšímu repertoáru možností. Výhru mu to však nezajistí ani náhodou a vy se tak nemusíte strachovat vyhlídky neférového zápasu. Hra je uživatelsky přívětivá i chronickým neplatičům, což vyvěrá už z její podstaty, kdy vám anonce o suprvýhodné nabídce na displeji nevyskakují á 5 minut, naopak je budete muset trochu hledat. Pro představu, ceny jsou nastaveny následovně: za vítězství nebo úspěšné splnění výzvy obdržíte 40 až 60 coinů, vstup do arény (o té za chvíli) vás vyjde na 150 penízků a chcete-li, tak přibližně 50 českých korun.
Nabídce herních módů dominuje základní dvojice: Casual a Ranked. Zatímco první jmenovaný se prezentuje jako klídek, neexistuje v něm matchmaking, pročež můžete narazit na libovolně vylevelovaného hráče. Jako mnohem zajímavější volba se jeví režim Ranked reflektující váš dosažený postup. Jestliže jste úspěšní a plníte dílčí úkoly, na konto vám tečou zlatky. Za ty se můžete ještě podívat do tzv. Arény. Zde platí trochu jiné zákony, než jak jsme je načrtli výš. Na výběr je několik přednastavených hráčů, jež lze pouze lehce alternovat. S takovou sestavou se pouštíte do boje s ostatními, po třech prohrách letíte z kola ven. Hra ukrývá ještě několik méně zřejmých funkcí. Možnost objevit si je sami, už nicméně ponecháme na vás.
Quo Vadis, Hearthstone?
Hearthstone: Heroes of Warcraft je běh na dlouho trať. V paralele s World of Warcraft bychom se titul nebáli označit stále jako vanilla verzi, tedy stav, ve kterém se král MMO žánru nacházel krátce po vydání. Vývojáři už ve vydaných expanzích Goblins vs Gnomes, The Grand Tournament anebo v dobrodružství Curse of Naxxramas naznačili směr, jímž by se rádi ubírali a fanoušci jej prozatím povšechně schvalují. Něco ale zůstává navzdory přílivu nového obsahu a lehce neférového faktoru náhody neměnné. Perfektní balanc, po čertech chytlavý koncept, bezproblémový technický stav a bohaté zkušenosti Blizzardu dávají vzniknout čiré zábavě v podobě karetní hry, kterou může vyzkoušet každý. I vy byste měli. Možná se po chvíli přistihnete, že se nemůžete odlepit od stolu ve virtuální hospodě, kde sázíte jeden list za druhým a přemítáte nad ještě vyladěnějším balíčkem.