Hay Day

Verdikt
62

Na první pohled jde o další free-to-play stroj na peníze v zemědělské estetice, ale Hay Day je víc než to. Priority má docela srovnané a základní předpoklad obhospodařování svého kousku země baví. Za to si hra nějakou tu pochvalu zaslouží.

Další informace

Výrobce: Supercell
Vydání: 21. června 2012
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, tycoon, budovatelská, farma, strategie

Je zvláštním úkazem, že farmaření, tedy repetetivní aktivita zahrnující spoustu úkonů a dřiny, se vyvinula v jednu z nejpopulárnějších odpočinkových kratochvílí moderní doby. A farmaření se věnuje i výdělečný megahit Hay Day. Přebírá základ populární hříčky FarmVille a byť nepatří k zrovna nejoriginálnějším titulům, jádro ve formě správy vlastního statku má zvládnuté solidně. 

Developer Supercell se v Hay Day spolehl na to, co mu jde nejlépe – vývoj budovatelské strategie. Začínáte takříkajíc na zelené louce s trochou půdy a strašákem, který vás provede místními základy. Po absolvování tutoriálu vám je ponechána volnost v tom nastartovat svůj farmářský business. Zpočátku budete limitováni malým množstvím surovin a volného místa, posléze však začne obchod vzkvétat a v tu ránu budete zvelebovat různá stavení, starat se o několik druhů zvířat a sklízet všemožné typy plodin.

Síla hry tkví v rozmanitosti jejích složek. Vedle péče o vzkvétající statek máte na výběr slušné množství vedlejších aktivit zahrnujících také sociální aspekt. Můžete navštěvovat stavení přátel, obchodovat, účastnit se různých akcí. Své zřejmě největší pozitivum potom hra přímo přebírá z reálného života – uspokojení z dobře vykonané práce. Může to znít bizarně, ale hra skutečně dokáže navodit podobný pocit, částečně proto, že většinu úkonů provádíte opravdovými tahy prstem po displeji. je to skoro jako byste vykonávali danou činnost.


Solidním mínusem celé téhle záležitosti je nicméně fakt, že se jedná o běh na delší trať. A z toho důvodu se ve hře vyskytuje přemrštěné množství hluchých míst, na mletí mouky se čeká nepřiměřeně dlouho a značná část vašich aktivit působí roztahaně. Hra se vás tak snaží poněkud násilněji, než by bylo zdrávo, popostrčit do zainvestování do všemožných urychlení nebo prémiové měny. Obchodní záměr je sice oproti další žánrové produkci trochu upozaděn, to ale neznamená, že mikrotransakce zmizely úplně. Z její filozofie musí být hra rovněž konstantně online, což je sice pochopitelné, ale pořád nepříjemné.

Jestli jste tak byli vždy vehementně proti freemium modelu farmářských simulací nebo casual strategií, ani Hay Day vás nepřesvědčí. Na druhou stranu tam vevnitř máte vcelku zábavnou nestereotypní hratelnost a je-li chvilkové oddychnutí u nenáročné hry tím, co hledáte, existuje dlouhá řada podstatně horších způsobů. Obzvláště když Hay Day přidává i pěknou malovanou grafiku a příjemnou hudbu.