Harry Potter: Hogwarts Mystery

Verdikt
45

Tato hra má všechny předpoklady se stát mobilním hitem roku, přesto se spíše zapíše jako největší propadák. Nabízí vám vlastní pozvánku do Bradavic, ale rychle na vás zapomene a servíruje předem stanovený příběh. Největším problémem je ale hratelnost, kdy skutečně nehrajete, jen klepete na displej, a pokud nezačnete utrácet skutečné peníze, po pár minutách ani nemáte co dělat.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Jam City
Vydání: 25. dubna 2018
Štítky: mobilní hry, pohádka, adventura

Žádná z vydaných Harry Potter her nebyla nijak výjimečně dobrá (snad vyjma LEGO her) a pár posledních let bylo vyloženě ticho po pěšině – nejblíže k hernímu zážitku mělo nekonečné množství všemožných kvízů v čele s webem Pottermore. Hogwarts Mystery tak působí jako osvěžení a neodmítnutelná pozvánka do čarodějného světa.

Harry Potter nepochybně poznamenal celou generaci, která toužila dostat vlastní dopis s pozvánkou do Bradavic. Svět čar a kouzel představuje vysněnou realitu plnou nebezpečí, ale především pak vzrušujících dobrodružství. V tomto ohledu propagační materiály ke hře Hogwarts Mystery vzbuzovaly velká očekávání. Měli jsme totiž zažít Bradavice ještě před příchodem Harryho na vlastní kůži a užít si zcela vlastní dobrodružství. Problém je, že nás nic takového ve hře nečeká.

Začátek je přitom opravdu nadějný. Dostanete možnost upravit si vzhled vlastní postavy, a především ji můžete dle libosti pojmenovat. Pravděpodobně uděláte přesně to, co já – pojmenujete ji po sobě. Jste to především vy, kdo se chce vydat do Bradavic. Vaše první kroky vedou do Příčné ulice, musíte si přece koupit potřebné vybavení. Potkáte při tom svého nového nejlepšího kamaráda Rowana. Asi vás nepřekvapí, že je takový zosobněním Hermiony i Rona. Své protějšky najdou i další postavy, třeba Neville v Benovi a předně Malfoy v Merule.

Děj se odehrává po pádu Voldemorta, když je ještě Harry dítětem a na svůj vlastní dopis teprve čeká. Díky tomu potkáte v Bradavicích učitele známé z prvního dílu. To vše vypadá stále dobře – teď je čas zakusit vlastní příběh, že? Jenže to jste na omylu. Hogwarts Mystery pro vás má lineární a přesně připravený příběh, který sám o sobě není špatný, ale tak nějak na něj nejste zvědaví. Tento problém vás udeří hned na začátku, když se dozvíte, že máte bratra, který se ztratil a má za sebou temnou minulost. To vás dost možná překvapí, když jste si mysleli, že budete hrát za sebe.

To je první velký problém hry. Nejprve vás navnadí na možnost vlastního zakušení Bradavic, aby vám pak tento sen vzala a vnutila vám místo toho vlastní postavu s předem připraveným příběhem. S tím souvisí i smutný fakt, že většina rozhodnutí ve hře nemá znatelný dopad. Projdete si také předměty, kterými si musel projít i Harry v knihách či filmech. Co dříve vypadalo zajímavě, v podobě této hry připomíná úmornou nudu. Dostáváme se k druhému velkému problému.

Je běžné, že hry pro telefony jsou ke stažení zdarma a obsahují nějaké překážky, které vás mají držet od ustavičného hraní, pokud si nezaplatíte skutečnými penězi. V závodní hře třeba na chvíli nemůžete závodit, ale musíte si počkat. Problém je, že tento titul zapomněl na nějaké hraní a na jeho místo dosadil právě tuto překážku. Vaše postava má omezený počet energie, která se však každé 4 minuty postupně doplňuje. Učení a plnění úkolů pak probíhá utrácením této energie. 

Zapomeňte na smysluplné minihry nebo hádanky ve stylu starých Harry Potter her z PC či PlayStationu. Sedíte ve třídě a klikáte na tlačítko s nápisy „Poslouchat“, „Žasnout“, „Povídat si“ apod. Každým kliknutím utratíte jednu energii a posunete se v plnění současného úkolu, ať už je to hodina létání, vaření lektvarů či bojování s ledovou pohromou. Čas od času dostanete možnost obkreslit tvar nebo klepnout do displeje v přesně daný okamžik, za což máte body navíc. Jindy hra probíhá formou rozhovoru – a to i když cvrnkáte kuličky, kdy se nějaká minihra přímo nabízí. Nejblíže skutečné hře mají souboje, které však stojí na jednoduchém principu kámen-nůžky-papír. 

A pokud byste chtěli příběh projít rychle s tím, že si energii budete kupovat, rychle si to rozmyslete. Jedno kliknutí vás totiž vyjde na přibližně dvě koruny. Připravte si tak tisíce korun. Za to tento zážitek v žádném případě nestojí.

Harry Potter: Hogwarts Mystery musí být snad největším zklamáním tohoto roku. Titul měl velká očekávání a zdálo se, že zvládne na nějakou dobu utišit náš hlad po světě čar a kouzel. Nic takového však nezvládne. Nabízí sice hezkou grafiku, ale ozvučení je minimálně zvláštní a slušně napsaný příběh bude zklamáním, pokud jste se těšili na vlastní dobrodružství. Největším problémem je ale hratelnost, kdy budete hodiny čekat, jen abyste si klepli na pár nesmyslných tlačítek.