Halo 2

Verdikt
95

Skvěle vybalancovaná FPS akce, která vás chytne a nepustí. Jde o jednu z nejlepších akčních her vůbec, která sice víc než dekádu od vydání neohromí technickou stránkou, ale zábavná je stále. Pro majitele konzole Xbox One je k dispozici HD remake.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Konzole

Xbox OneXbox One

Xbox Store

Další informace

Výrobce: Bungie
Vydání: 9. listopadu 2004
Štítky: sci-fi, fps, multiplayer, více hráčů u jednoho zařízení, akční
Představte si jednu roztomilou modrou planetu, říkejme jí třeba Země. Dál si představte jednu rasu odporných, slizkých mimozemšťanů, kterým budeme říkat Covenanti. Potom tu je několik milionů nevinných ubožáků, kteří umírají doslova na každém kroku – ty nazveme lidmi. A pak je tu ON, supervoják, superhrdina, Master Chief. Vypadá líp než Robocop, čistí líp než Mister Proper a už jednou zachránil Zemi před útokem vesmírných cizáků.

I stojí Master Chief ve vesmírné stanici, od nadšených velitelů dostává vyznamenání, dav mu provolává slávu, když se stane něco divného. Covenanti opět útočí a právě provedli výsadek do útrob základny. Každému je jasné, že stanice je teprve první meta a že další vlny útočníků už napadnou samotnou Zemi. Veselice musí stranou a Master Chief se znovu hlásí do akce...

Dva je víc než jeden

Až posud se zápletka příliš neliší od jedničky, ale teď to přijde. Kdesi na opačném konci vesmíru stojí před trestním tribunálem neúspěšný generál. Právě on stál za neúspěšným útokem mocných Covenantů na jakousi patetickou planetku na okraji galaxie. A měl by za to pykat, jenže mocní vládcové s ním mají trochu jiné plány. Ano, tušíte správně, hrát budete za oba dva a právě propletený příběh vám přinese hodně zajímavá překvapení.


Halo 2 v žádném případě nepřináší do žánru akčních her revoluci – darwinisté by řekli, že jde o vrcholný produkt evoluce. Žádná divočina s gravitačními zbraněmi a robotím basketbalem ve stylu HalfLife 2 se nekoná, většinu času strávíte lineárním procházením více či méně (spíš více) atraktivními levely a střílením nepřátel. Stejně jako v jedničce můžete ovládat statická děla a kulomety (ne, že by to většinou k něčemu bylo) a hlavně používat vozidla. Klasická bugina není nic moc, ale jakmile dostanete nějaký ten tank nebo covenantské vznášedlo, začne pořádná řežba.

Zábavná evoluce

Halo 2 není ani tak o originalitě, jako o atmosféře – jednou jste na lidské vesmírné základně, jindy zase ve volné přírodě, pak lovíte obřího robopavouka ve vylidněném městě či jezdíte s tankem po dálnici. Nebo zrovna dostanete do rukou plasmový meč, skvělou to zbraň každého správného Covenanta, a jdete čistit surrealistickou základnu, kde vaši kolegové (také zlí, ale trochu jinak než vy, takže je klidně můžete vraždit) Covenanti dělají tajné pokusy. Patnáct singleplayerových misí zvládnete za nějakých dvanáct, patnáct hodin pohodového hraní a rozhodně se vám nestane, že byste měli trapný pocit deja vu jako u jedničky.


Jedna věc stojí u bojů za zmínku, totiž umělá inteligence nepřátel a koneckonců i přátel. Vývojářům se povedl opravdu husarský kousek. Dneska už nikoho nepřekvapí, že s vámi kolegové vzorně spolupracují a když náhodou zalezete do krytu, tak bitva probíhá dál a může se klidně stát, že kamarádi zlikvidují všechen odpor za vás. Stejně tak nikoho nedostane, že se nepřátelé schovávají za překážkami, spolupracují ve skupinách a prchají z dosahu granátů (pokud se jim zrovna ten svítící plasmový nepřilepí na nohu). Ale že dokážou spolubojovníci vyvíjet efektivní bojovou činnost coby střelci na bugině nebo pěchota jedoucí na tanku, to je jiné kafe.

 

Splitscreen kooperativní multiplayer. Hrát Halo 2 ve víc lidech je paráda, zvlášť když máte pořádnou televizi. Levely získávají zcela nový rozměr a v klidu se vám stane, že zapomenete na večerní fotbal nebo hokej, na který se původně přišli kamarádi podívat. V pokročilou večerní hodinu jim nabídnete, že můžou přespat v obýváku na gauči, ale stejně nakonec hrajete až do rána.

Hodnotit Halo 2, to je těžký oříšek. Žádný kus hry nevyčnívá nad zbytek a člověk si nakonec položí otázku, proč se mu ta hra tak líbí. A právě o tom Halo 2 je – většinou ani nebudete vědět, proč ho hrajete, proč procházíte level za levelem a kosíte haldy nepřátel, ale jedno je jisté. I kdyby se vám první Halo nelíbilo, i kdybyste byli zarytí nepřátelé Xboxu, stejně budete dvojku hrát jak o život, protože JE jednou z nejlepších stříleček všech dob.