Guns ‘n’ Glory

Verdikt
60

Unikátní pojetí tower defense zásad zabalené do stylového westernového kabátku, které sráží nedomyšlené ovládání i neschopnost Guns ‘n’ Glory komunikovat s hráčem.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Handy Games
Vydání: 12. srpna 2010
Štítky: platby uvnitř hry, tower defense, zdarma, strategie

Díky tomu, že je svou premisou jako na míru šitý dotykovým displejům, vyskytuje se zde tower defense žánr v mnoha podobách a v různých tvůrčích záměrech. Naplněním trhu se však současně zužuje prostor pro inovativní konkurenci a je tudíž velmi příjemným překvapením, když nějaký titul dokáže vystoupit ze stínu a přijít s neotřelou myšlenkou. Guns ‘n’ Glory tou čestnou výjimkou je.

Hned v rámci úvodní sekvence si uvědomíte, jak moc neortodoxním zážitkem hra je. Tentokrát se totiž nebráníte hordám nepřátel, nýbrž v roli desperáta divokého západu naopak sužujete cestující. Navíc se tak neděje rozestavováním zbraní po mapě, jak je obvyklé, ale prostřednictvím rekrutování banditů a jejich následným správným rozmístěním. 

Guns ‘n’ Glory poskytuje úctyhodnou volnost při taktizování. Naverbované jednotky je třeba stavět tak, aby vám vaše kořist neutekla a nepodala hlášení místnímu šerifovi a zároveň co nejefektivněji pro případ vlastní obrany. Hra vás tím chytře nutí skutečně studovat terén i myslet na zadní vrátka. Celé jako nápad si to stojí natolik dobře, že už jenom kvůli tomu byste hře ze srdce rádi obětovali několik hodin. 


Jenže jsou tu bohužel i dva závažné důvody, proč Guns ‘n’ Glory jako výsledek příliš nefunguje. Na nelichotivém prvním místě stojí neskutečně toporné ovládání. Pro pohyb vaší postavy musíte vždy ťuknout na displeji, kam se má vydat a manuálně posouvat obrazovku, protože hra to zautomatizované nemá a výřez viditelnosti je poměrně malý. UŽ asi po dvou minutách opakování tohoto procesu budete tvůrce proklínat. Druhá rozmrzelost potom pramení z faktu, že hra sice dělá zajímavé věci, ale absolutně selhává v tom je vám nějak srozumitelně vysvětlit. Obzvláště zpočátku proto budete tápat.

Co potom naplat, že pixel-artová grafika plná kaňonů, kaktusů a sombrer Guns ‘n’ Glory neuvěřitelně sekne? K čemu ji originální přístup k pravidlům žánru a ty dobré nápady, když se u nich musíme potýkat s krajním nepohodlím. Guns ‘n’ Glory je ucházející hra. A mohla být i vážně dobrá. Takhle se obáváme, že nejednoho zájemce odradí.