GUNCHO
Vyrazte na divoký západ v roli zarostlého pistolníka, který se musí postavit banditům. Tato chytrá hra vám ukáže, že to může být nápaditá a přemýšlivá zábava.
Další informace
Výrobce: | Arnold Rauers |
Vydání: | 25. června 2024 |
Štítky: | western, puzzle, mobilní hry, logické |
Možná byste to nečekali, ale westernová přestřelka může být chytrou logickou hrou! GUNCHO vás nejprve překvapí a pak uhrane.
Tato jednoduchá hra z prostředí divokého západu se snaží odškrtnout všechny myslitelné stereotypy. Hrajete za odpadlíka, který se musí postavit tlupě banditů a ničemů. Kolty nosí proklatě nízko a neváhá ani moment, než vypálí od pasu. Nosí velký klobouk, vousy a pončo. Jo a mimochodem, samozřejmě jede na oslíkovi.
Hraní probíhá v tazích. Vy provede nějaký pohyb či jinou akci a následují nepřátelé. Ti se vás samozřejmě snaží porazit. Na začátku to znamená, že se můžete pohnout o jedno pole, nebo vystřelit. Naštěstí vždy víte, co mají nepřátelé v plánu, takže víte, kdy máte uhýbat, utíkat, a kdy máte naopak čas střílet, nebo třeba přebíjet náboje. Právě náboje jsou zábavnou mechanikou. Na obrazovce vidíte kulatý zásobník revolveru. A každá komora odkazuje na nějaký směr. Pokud je v dané komoře náboj, můžete tím směrem vystřelit. Pokud není, máte smůlu. Aby to bylo komplikovanější, s každým pohybem se zásobník otáčí.
Ve výsledku se tak jedná o logický rébus. Snažíte se chytře pohybovat mezi překážkami, hledat vhodné pozice na střelbu, a ještě u toho dáváte pozor, které náboje jsou k dispozici. Směr otáčení revolveru navíc můžete měnit, což je dost zásadní.
Jenže jak je dnes zvykem, tato hra je ve skutečnosti rogue-like. To znamená, že s každým splněným levelem si odemknete vybranou schopnost. Tím se vám otevírají široké možnosti, jak s daným rébusem interagovat. Najednou můžete přeskakovat překážky, vrážet do nepřátel, střílet více nábojů v jednom kroku apod. Vybrat si můžete i pasivní schopnosti – vaše zbraň dostřelí dále, při nabíjení získáte akci navíc apod.
Jenže ani nepřátelé nespí a postupně se do hry dostávají obtížnější protivníci. Jeden se vás snaží přitáhnout, druhý po vás hází dynamit, třetí odstřeluje přes celou mapu a další vám pod nohy chce kopnout past na medvědy. V čem je tento puzzle opravdu geniální je, že zatímco nepřátelé jsou hrozbou pro vás, mohou být smrtelní i sami pro sebe. Jakmile se totiž k nějakému kroku odhodlají, vždy ho dokončí. Třeba když se dřevorubec napřáhne sekyrou a vy ho svou akcí posunete, buď máchne do prázdna, nebo klidně do jiného nepřítele. Střelec pálí po vás, ale vy uhnete? Klidně trefí sud s výbušninou, čímž odpálí své kamarády, kteří se na vás řítili z druhé strany.
Právě toto řetězení akcí a využívání nepřátel k vlastnímu prospěchu je klíčem k úspěchu. A když se vám to povede vymyslet vážně chytře, budete na sebe hrdí. Samozřejmě při pozdějších úrovních to také znamená, že může být celá sekvence trochu nepřehledná. Snadno přehlédnete berana, který vás odstrčí do olejové skvrny, po níž uklouznete rovnou na vražedný kaktus. Těch vzájemně se ovlivňujících faktorů může být chvílemi prostě až příliš.
Tak či onak je GUNCHO vynikající logickou hrou, která vás prostě bude bavit. Pro telefony si ji můžete zkusit zdarma a zahrát si prvních šest úrovní, a nakonec vyzvat Bosse. Za 150 korun si odemknete celou hru s expertním módem, další kampaní nebo denními výzvami. Ale věřte mi, že i ta zkouška zdarma za to stojí. Hru pořídíte také na počítač, ale upřímně si myslím, že se hodí primárně na telefon a hraní na cestách.