Gubbins

Verdikt
85

Jestli vás baví slovní hry, tuto nesmíte minout. I kdybyste vyzkoušeli jen její omezenou verzi zdarma.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Studio Folly
Vydání: 14. listopadu 2023
Štítky: slovní, mobilní hry

Slovních her se po úspěchu Wordle vyrojila celá řada. Vedle očividných klonů a napodobenin ale vznikají i originální kousky. Třeba jako Gubbins. 

Princip je jednoduchý – podobně jako u hry Scrabble se snažíte skládat dílky s písmeny do mřížky a vytvářet tak slova. Rovnou upozorním, že hra je zatím dostupná pouze v angličtině a s anglickými slovíčky. Díky tomu může posloužit třeba k procvičování. Zpět ale k mechanikám. První trik spočívá v tom, že občas jsou písmena spojena k sobě a vy je nemůžete rozdělit. Stejně tak jsou ve vaší zásobě navršena fyzicky na sobě a odemykají se, když jsou navrchu. To tedy vyžaduje plánování v tom, jak písmena na plochu vykládáte. 

Druhý trik leží v tom, že do hry zasahují dobré a špatné dílky, tedy „Gubbins“. Ty dobré vám umožní vrátit písmena zpět do zásoby, přidají „ing“ ke slovu nebo obnoví nabídku písmen v ruce. Ty špatné pak překáží nebo blokují již vyložená písmena. Postupem hrou si budete odemykat další a další. Cílem je samozřejmě tvořit co nejdelší slova, takže vám nějaké překážky rozhodně nepřijdou vhod. Na druhou stranu z prostého „SORT“ vytvořit „SORTING“ znamená extra body do kapsy. 

Samo hraní má jedinou vadu. Pokud omylem umísíte písmeno na špatné místo, pro opravu musíte použít tlačítko „zpět“. To však smíte užít jen třikrát za celou úroveň. Obzvláště při hraní na telefonu stačí drobná nešikovnost. Docela bych byl tedy rád za nějaké potvrzovací tlačítko při umístění. Co však chybu nemá je audiovizuální zpracování. Vše se krásně hýbe a hra má velmi osobitý styl. To bych u slovní hry nečekal a vážně se mi vryla do paměti. 

Po vzoru Wordle hra chce, abyste se vraceli každý den hrát denní výzvu a své výsledky poté sdíleli. K tomu vás nabádá i unikátní možností si sám stylizovat obrázek s dosaženým skóre. A pokud vám bude stačit hrát jednou denně, vystačí vám i verze zdarma. Pokud vás to však bude bavit, nevyhnete se placení. K dispozici totiž máte jednu odehranou hru zdarma za nějakých 13 hodin. Odemknutí neomezeného hraní nyní přijde na 160 korun. Zda vás to bavit bude nebo ne ale snadno zjistíte hned po prvních hrách. Škoda jen, že si musíte vybrat, zda chcete vyzkoušet zdarma denní výzvu nebo běžný mód, takhle musíte volit, což zamrzí. Ale chápu, že pak budete mít větší nutkání si hru zakoupit.