Guard Duty

Verdikt

Pamatujete na Tajemství Oslího ostrova? Nebo na legendární adventury z provenience LucasArts a Sierry? Chcete si zahrát něco nového v podobném stylu? Pak zpozorněte, protože chystaná adventura Guard Duty by mohla být tím pravým ořechovým. Zda to tak opravdu bude, se však hned tak nedozvíme, protože hra má vyjít až v létě 2018.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Sick Chicken
Štítky: pixel art, indie hra, humor, retro, adventura

To si takhle dva chlápci sedli nad korbely dobře vychlazeného piva a začali si vyměňovat své zájmy. „Mě hrozně baví ten humor v Zeměploše,“ povídá první, zatímco druhý přitakává a dodává: „Přesně tak, a výborně se hraje Monkey Island a vážně nevím, co bych si počal bez těch hollywoodských blockbusterů…“ Pak se shodli ještě na jednom tématu – cestování časem – a bylo zaděláno na zajímavou oldschool adventuru Guard Duty. Tedy nevíme, zda byly základy této hry položeny v hospodě, ale zmíněné světy byly skutečně prvotní inspirací. 

Guard Duty si v květnu 2017 prošla úspěšnou kickstarterovou kampaní. Dvoučlennému týmu ze Sick Chicken studia se sice podařilo vybrat přes čtyři tisíce liber (nějakých 125 tisíc korun) a tím pádem dvojnásobek požadované částky, ale v porovnání s reálnými náklady na vývoj hry se jedná o drobnou sumu.

Peníze ale dostali a na hře nadále pracují. Dokonce prošli zaniklou službou Greenlight, takže o jejich tradičně netradiční adventuru je opravdový zájem. A tomu se ani nedivíme. Guard Duty totiž vypadá skvěle a okamžitě vyvolá nostalgické pocity. Během vteřiny se vrátíte třeba k velice oblíbené české trojici Posel bohů, Ve stínu havrana a Polda 2.

Nejde ale jen o vizuální stránku, která vzdává hold devadesátkovým kouskům od LucasArts a Sierra. I z těch pár záběrů a obrázků číší vtip, který zažehnává veškeré pochybnosti o nudě, a hned od začátku známe poměrně zajímavý příběh, který se z dostupných obrázků prakticky odhadnout nedá. Co vidíte? Středověk, vlastně i prvky fantasy, mluví se tu o ztracené princezně, kterou se vydá zachránit hrdina třičtvrtěpaslík... Prostě nic moc neobvyklého.

No jo, ale pak se na scéně objevuje druhý hlavní hrdina, tajný agent Starborn. Nevíme jak vy, ale tajných agentů jsme ve fantasy středověku ještě moc nepotkali. Starborn se totiž nachází v tisíc let vzdálené budoucnosti, v roce 2177, který se ocitl pod nadvládou tajemného muže. Muže, který ignoruje zákony času a prostoru.

Náš první hrdina, ušmudlaný strážný Tondbert Roughskin ještě netuší, že jeho činy při cestě za záchranou princezny budou mít drtivý dopad na tisíc let vzdálený svět. K povedené retro grafice a nevšednímu příběhu si přičtěte ještě kompletní dabing a na míru ušitý soundtrack, který podtrhuje atmosféru každé lokace.