Great Houses of Calderia

Verdikt

Nová ambiciózní strategie z vás udělá středověkého pleticháře. Jestli budou všechny ty intriky a mocenské tahanice stát za to, se dozvíme příští rok, kdy by hra měla vyjít.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Resistance Games
Štítky: tahová, středověk, taktická, strategie

K vynikající středověké strategii Crusader Kings III v redakci rádi přiřazujeme adjektivum „unikátní“. Která jiná hra je schopná vytvořit relativně uvěřitelnou simulaci mezilidských vztahů plných lásky, žárlivosti a iracionální nenávisti a zároveň vybudovat geopolitické drama ze střetů celých národů? To, že můžete z Přemyslovců udělat incestní adamity, je už jen taková třešnička na dortu.

Ona unikátnost je ovšem nyní v ohrožení zásluhou Great Houses of Calderia (pozor, neplést s Calradií, fiktivním zasazením série Mount & Blade!). I v této chystané strategii se vžijete do role vládce středověké državy a kromě státnických starostí vás budou trápit i výstřelky nejbližších rodinných příslušníků.

Studio Resistance Games v žádném případě neplánuje tvořit tak masivní dílo, jakým jsou Crusader Kings III, kde můžete hrát za libovolného většího i menšího vládce od Indie přes Skandinávii až po Guinejský záliv. Great Houses of Calderia se odehrávají na jediném ostrově, kterému sice z pevniny nominálně vládne jakési království, ale o skutečnou moc se perou místní šlechtické rody.

Jeden z těchto rodů bude ten váš, a abyste z něj udělali vládnoucí dynastii, bude potřeba cukru i biče, politických sňatků i dobyvačných válek – případně občas nějakého toho poháru otráveného vína, když něčí dobré zdraví stojí mezi vámi a lákavým dědictvím. Sice nebudete přebarvovat celou mapu na svůj odstín, protože vládnete jenom své domovině, ale postupem času si nejrůznějšími metodami svoje sousedy přeci jen můžete podrobit.

Jak se dočtete v rozsáhlém preview na PC Gameru, ve všem, co děláte, se musíte spolehnout na členy svojí rodiny. Jenom oni budou sloužit coby vaši vyslanci, špióni a vojevůdci, což znamená, že se o ně musíte jednak dobře starat, jednak počítat s tím, že mají vlastní hlavu. Někdy se místo vykonání klíčového úkolu prostě seberou, zašijí se někde na kopečku a budou skládat básně, protože se jim zrovna chce. A vy si mezitím na rozviklaném trůně trháte pár zbylých vlasů.

Ve hře se objevuje systém vztahů mezi lidmi i frakcemi – někdo bude mít rád onoho, ale ne jiného, což vám může buď narušit plány, nebo je kolem této skutečnosti vystavíte. Zkrátka to vypadá, že stejně jako v případě Crusader Kings se tady nebavíme o čistokrevné strategii, ale spíš o jakémsi hybridu s příběhovým RPG.

Zatím vám toho bohužel o hře nepovím víc, protože její vydání je v nedohlednu – pokud tedy nemáte zatraceně dobrý zrak a nedohlédnete až do druhého kvartálu příštího roku, kdy bychom měli Great Houses of Calderia očekávat na Steamu.