Graveyard Keeper

Verdikt
70

Lehce střelená hra plná černého humoru, ve které se budete starat o hřbitov. Občas je to docela grind, ale pokud nad ním přimhouříte oči, má hra rozhodně co nabídnout.

Počítač

WindowsWindows

Steam

Další informace

Výrobce: Lazy Bear Games
Vydání: 15. srpna 2018
Štítky: budovatelská, adventura, rpg, simulace, strategie

Stardew Valley je jedna z her, u které můžete vypnout a v klidu relaxovat, a u jejího duchovního příbuzného Graveyard Keeper můžete pokojně odpočívat navěky. I když to není úplně přesné: spíš musíte zajistit, aby pokojně navěky odpočívali vaši svěřenci. 

Graveyard Keeper nazývá sám sebe tím „nejméně historicky přesným manažerským simulátorem středověkého hřbitova“. Takže ze začátku možná budete pohřbívat hezky podle tradice a přání pozůstalých, ale zároveň musíte být do jisté míry morálně flexibilní.

Mrtví už se nemůžou bránit a nějaké to nedůstojné nakládání s lidskými ostatky vás přece nemusí trápit. Aby váš hřbitov vzkvétal, potřebujete sázet květiny, prozkoumávat prastaré kobky, plnit úkoly, oddávat se riskantním experimentům a do toho řešit všelijaká morální dilemata, jako jestli kanibalismus, vampyrismus a nekromancie mohou být etické. Když z toho kápne nějaký ten zlaťák, tak proč ne?

Krom pochmurně makabrózní práce na vás ale také čeká řada dalších aktivit. Budete bojovat v dolech, sbírat suroviny, kácet stromy, vylepšovat svou dílnu i samotného hrobaře, který se postupem času stane mistrem všech možných řemesel - od tesařiny až třeba po alchymii.

Výtka musí nicméně směřovat k faktu, že se ve druhé polovině hry progres výrazně zpomalí, přestanete dostávat nové schopnosti co pár minut a zpřístupnění těch nejlepších zabere klidně dlouhé hodiny, přičemž hra sklouzne do poměrně stereotypního grindu. Nejedná se o nic, co by nešlo překousnout, ale jistá ztráta tempa zkrátka zpozorovat lze. Pokud ale nad něčím podobným dokážete přimhouřit oči, Graveyard Keeper si rozhodně zaslouží doporučení.