Granny Smith

Verdikt
72

Granny Smith představuje staré známé mechanismy žánru plošinovek, ale ozvláštňuje je o úsměvný námět a elegantní ovládání. Moc zabrat vám však nedá a nejde o přehnaně komplexní zážitek. Nepotrpíte-li si ale na vysokou obtížnost a nepožadujete po hrách nějakou přidanou hodnotu, není důvod, proč se společně s babičkou Smithsovou nevydat na dobrodružství za záchranou jejích jablek.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Mediocre
Vydání: 30. srpna 2012
Štítky: plošinovka, dětská, zdarma, pro hráče do 18 let

Hne zkraje je třeba říci, že Granny Smith exceluje v kategorii, kde před lety slavily obrovský úspěch Angry Birds. Hru jednoduše zapnete, pokoříte jeden dva další levely a zase spokojeně odejdete. Zápletku o krádeži stařenčiných jablek sousedovic klukem sotva zmíní a nezatěžuje těžkopádnou hratelností. V jednoduchosti je zkrátka síla, byť toto heslo občas může být i na škodu.

V každé z mnoha desítek úrovní se jedná o to samé. Na začátku se objevíte v kůži babičky Smith a vedle vás zloděj jablek. Toho je třeba v dané úrovni předehnat a sebrat zelená jablka dřív než on. Třebaže je jednoduchá, tato premisa funguje až do konce a postupně vás provede rozličnými prostředími, jmenovat lze venkov, město, staveniště a dokonce i vesmír.

Babička i zloděj se pohybují na bruslích, přičemž jízda se provádí automaticky a hráč musí svou pozornost věnovat jen dvěma tlačítkům – skoku, který postavu babičky otáčí v 360 stupních a holi, jíž se lze zachytit za spousty míst, typicky dráty elektrického vedení. Na cestě ke konci úrovně tak skáčete, slanujete a staráte se, abyste po provedení každého salta přistáli s babičkou opět na nohy. Hře se úspěšně daří stavět před vás postupně nové prvky, takže časem přibudou větráky, pohyblivé pásy anebo pozměněná gravitace. Vše je to provedeno velmi samozřejmě, hra je díky tomu intuitivní a po dlouhou dobu se jí vede oddalovat stereotyp.


Boj proti jednotvárnosti tvůrci vedou také přidáním dvou charakterů (dědečka a psa). Ty bohužel nedisponují novými schopnostmi a v podstatě se jedná o jednu a tu samou postavu, jen s jiným vzhledem. Podivně naroubovaně rovněž působí i power-upy jako banánové slupky zpomalující zloděje nebo míčky schopné rozbíjet překážky před vámi. Jste-li jen trochu herně gramotní, k dohrání Granny Smith je ani jednou nemusíte použít a zřejmě si na ně ani nevzpomenete. Obtížnost je totiž poměrně dost benevolentní. Poslední výtka směřuje k mělkosti hry. Systém vás nijak nemotivuje posbírat všechna jablka a ani neexistuje důvod, proč se do jednou splněných úrovní vydávat znovu. Zmíněné přídavné prvky to určitě nebudou.


Ke cti vývojářům naopak slouží podařené audiovizuální zpracování, které tíhne ke komiksovému stylu a Granny Smith moc sluší. Graficky vypadá jako namalovaná pastelovými barvami, hudba skvěle doplňuje tempo retro gramofonovou hudbou a postavy se chovají správně afektovaně. Mezi lákadla titulu totiž patří také částečná zničitelnost prostředí, vybraných zdí nebo oken. A sledovat v efektní zpomalovačce, jak babička s vyšinutým výrazem boří zeď továrny, jen aby ještě chvíli plachtila a pak tvrdě dopadla na dlažbu, to je přeci zábava.

Granny Smith má tak k revolučnímu titulu daleko, ale podmínky nenáročné oddychovky s vtipnou estetikou? Ty splňuje dokonale.