Grand Theft Auto: San Andreas (mobilní verze)

Verdikt
80

I po deseti letech Grand Theft Auto: San Andreas obstojí. Grafika vás nezaujme, dialogy působí jako parodie, ale hratelnost funguje pořád dobře. Jen tak si vyjet do města nebo z města a zkoušet trpělivost policie je fajn. Drobné technické problémy se v tak obří hře lehce ztratí a na zážitku téměř nic neubírají.

Další informace

Výrobce: Rockstar Games
Vydání: 12. prosince 2013
Štítky: gta, adventura, akční

Rockstaru se na mobilních zařízeních očividně zalíbilo. Grand Theft Auto: San Andreas, jedna z největších her z předminulé generace konzolí, se nedávno podívala i na tablety a telefony. Bohužel ji při vydání provázely ošklivé technické problémy a na řadě zařízení, minimálně na Androidu, nešla hra vůbec spustit. To je teď už minulostí a našemu ponoření se do posledního GTAčka na Renderware enginu už tedy nic nebrání.

Pokud půjde výkon mobilních zařízení pořád takhle nahoru a Rockstar nám každý rok nadělí jeden mobilní port, dočkáme se GTA IV a RDR za nedlouho. Mezitím tu máme ale staré dobré Los Santos, San Fierro a Las Venturas s přilehlými lesy a krajinami. Rozloha a možnosti San Andreas nám před deseti lety otevřely ústa. Dnes nás už tak lehce něco neohromí a i na mobilních zařízeních jsme zvyklí na ledasco. Přesto staronové GTA nad konkurencí vyčnívá.


Aktuální vydání následuje šlépěje portu Grand Theft Auto: Vice City z konce roku 2012. Už GTA III se povedlo, Max Payne taky, Vice City na tom bylo ještě líp, a byť San Andreas nepřináší nic překvapujícího, opět jde o velmi povedený port. Vývojáři tady vzali původní hru, trochu ji vypucovali do krásy a na strany nasadili dotyková tlačítka. Z letiště rovnou do hoodu za gangstaz v zeleném, kteří mají problém nejen s gangstaz ve fialovém, ale i sami se sebou.

V roce 2004 mohl humor a vůbec styl postav, dialogů a vyprávění, připadat leckomu hrozně cool, ale dnes o to víc bije do očí. Za každým slovem nigga, v každé větě třikrát fuck, dog, word a podobné libozvučné slovotvary. Do toho všichni kouří jointy, chlastají, sem tam si někdo šňupne, mají bouchačky a vůbec jsou tak strašně drsní, až se u toho smějete. Dnes už to není cool. V době vydání jsme to mohli považovat za povedenou satiru, kterou zub času ohlodal do něčeho, co připomíná spíš parodii.

Jednoduchý příběh o stoupajícím Sídžejovi stranou, o ten ve starých GTA hrách nikdy moc nešlo. Dobře zpracované dialogy byly jen fajn kořením na hlavním chodu - otevřeném chaosu. Svět San Andreas je i v kontextu dnešních her pořád velký a plejáda činností, které můžete v Los Santos provádět, se už v následujícím Grand Theft Auto IV neopakovala. Nedávno vydané Grand Theft Auto V má totiž k San Andreas blíž než čtyřka. Vrtulníky, letadla, lodě, tuning aut, plavání, padáky, stíhačky, hromada vozidel, kola a když víte kde hledat, tak i jetpack. Jetpack!


Jó, tehdy jsme všichni blbli se vším možným až až. Dnes můžeme blbnout v pětce, ale do MHD si klidně můžete vzít San Andreas. Mobilní port 10 let staré hry příkladně podtrhuje kvality, které nám tehdy vyrazily dech. Teď už se totiž vytratilo ohromení z velikosti a možností, nadšení z některých hvězdných dabérů a další podobná lákadla. Mobilní GTAčko stojí už jen na samotné hratelnosti, která je ale pořád dobrá. Stejně jako v případě Vice City to není žádná ústa otevírající pecka, ale hra bez problém obstojí i dnes a za tu investici pár korun (a hodně času) stojí.

Je příjemné, že mobilní zařízení nehází GTAčku klacky pod nohy. Alespoň ne příliš. Zatímco ve Vice City jsem neměl s ďábelskou misí s vrtulníčkem problém, tady mě mise s dálkově ovládaným letadýlkem už lehce vytočila. Stejně jako druhá mise s letadýlkem, kdy létáte nad vymodelovanou krajinkou a asistujete autíčku pod vámi. U toho mi už trochu tekly nervy. Částečně za to může ovládání a částečně checkpointy, na které se tady moc nehraje.

Další a poslední problém s ovládáním jsem měl vždycky, když bylo potřeba někoho přesně zastřelit - například členy cizího gangu na střechách pomocí sniperky. V takovém případě automatická asistence s mířením nefunguje, protože hra si myslí, že akci chcete mít plně pod kontrolou vy. Bohužel je mise časově omezené a vy musíte nepřátele sestřelit co nejrychleji, jinak prohrajete a dáte si repete. Tohle opravdu nebylo příjemné a misi jsem musel opakovat několikrát. Mít v pařátech gamepad nebo klávesnici a myš, dal bych to napoprvé. A na prstech jedné ruky bych mohl napočítat i nějaká ta zamrznutí hry a nutný restart, ale to se stalo opravdu jen výjimečně.


Tím ale výčet problémů portu končí. Klasické střílení je naproti tomu s auto aimem naprosto v pořádku a je zábavné. Občas by se rychlejší a přesnější možnost reakce hodila, ale není to nic, co by vás štvalo. A v tak obří hře, jakou San Andreas je, se letadýlko a snajpování lehce ztratí. Opět se můžeme bavit o tom, jestli se zrovna takový typ hry hodí na mobilní zařízení. Jestli není lepší nějaká jednohubka. Je to subjektivní, stejně jako všechno ostatní. A i tady si můžete na pár minut zapnout hru, udělat jednu misi, povozit pár lidí v taxíku nebo vyjet jen tak řádit na motorce. Nebo v letadle. Nebo s kulometem na kole.

Možností je hromada a když přivřete oči nad grafikou a některými zastaralými prvky (za obchod by tvůrci zasloužili pětadvacet ran bičem), je to pořád zábava. I když zrovna neplníte mise a jen tak brouzdáte městem a zkoušíte různé skokánky nebo hledáte neexistujícího bigfoota. Kolikrát jsem se přistihl, že jsem hru zapnul s cílem plnit mise a pokročit zase kousek dál v příběhu, ale nakonec jsem pár desítek minut jen tak řádil a zkoušel, co všechno tamní policejní oddělení snese, než na mě nasadí armádu.

Škoda, že jde jen o hezčí port, i když přesně o to Rockstaru šlo. Mnohem radši bych byl za mírně upravenou hru - minimálně checkpointy a obchod by stálo za to upravit. Pár misí by taky zasloužilo menší zásah v zájmu pohodlného hraní na dotykových zařízeních. I přes menší výtky jde pořád o velice povedenou hru, která sice zestárla, ale nějakým zázrakem si kus svého kouzla pořád zuby nehty drží. Berte, ať už jste staří nebo mladí, ať už jste San Andreas před deseti lety hráli nebo ne. Neprohloupíte.