Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Verdikt
90

Zcela mimořádná hra, u které lze občasné chyby velice snadno přehlédnout. Tenhle způsob prezentace kapesního GTA se mnohdy ukazuje v lepším světle než Stories odbočka na PSP a lze ji doporučit každému, komu se GTA formule byť jen trochu zamlouvá.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

DSDS

Nedostupné

PSPPSP

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Rockstar Games
Vydání: 1. února 2009
Štítky: gta, mobilní hry, sandbox, adventura, akční
Vítejte opět v Liberty City. Další návštěva mimořádně zajímavé destinace, kde si můžete splnit americký sen. Má ovšem lehce komornější kontury, to proto, že vychází na mobilní platformy a kapesní konzole.

Vítejte opět v Liberty City. Další návštěva téhle mimořádně zajímavé destinace, kde si můžete splnit americký sen, má ovšem lehce komornější kontury, protože GTA: Chinatown Wars je hra designovaná tak, aby brala v potaz možnosti handheldů, mobilů a tabletů. Takže se nadějete jednak umenšení celkové rozlohy a též možností, co tady nakonec podniknout. S čímž posléze souvisí i herní doba, za kterou zkompletujete příběhovou kampaň, která stěží přesáhne deset hodin čistého času. Na druhou stranu je ale nutné zmínit, že vás i v tomhle kapesním případě čeká mimořádně kvalitní herní povyražení, umocněné multiplayerovým vkladem, který by mohl váš pobyt ve zdejší metropoli výrazně prodloužit!

Čínská mafie

V hlavní roli je mladík jménem Huang Lee, který je nucen přicestovat do Liberty City, kde se "shodou okolností" stane ústředním hybným mechanismem ve zdejším klanu čínské Triády, v jejímž středu probíhá boj o moc. Asi netřeba předesílat, že se zase opakuje obvyklé GTA schéma, v němž Huang postupně stoupá v hierarchii místní zločinecké organizace, čemuž vždy předchází sled několika misí ve službách nějaké významné osoby. Jakkoliv jsou příběhové sekvence veskrze statického rázu, doprovázené pouze titulky, nechybí jim obvyklé "filmové kouzlo" a mají díky unikátním charakterům potřebný šmrnc. Obé je navíc dále umocněné příjemnou nadsázkou, resp. občasnými vtipnými průpovídkami a sarkasmem.

Herní vyžití

Plnění misí nabízí tradiční, hodně akční rámec. Jednou tak musíte nekompromisně vypálit shop neposlušného obchodníka. Podruhé lokaci napěchovanou nepříjemně ozbrojenými chasníky, tvořící přitom osobní stráž bosse. Jednou musíte ukrást sanitku s churavým pacientem a velmi obezřetně jej dovézt na místo určení - ve zdraví. Podruhé musíte právě dobrého zdraví zbavit zadaný cíl, na nějž vyrazíte s puškou odstřelovačkou. Mise jsou relativně různorodé a mají kratší délku trvání korespondující se skutečností, na jaké platformě se dění odehrává.

Vedle toho narazíte ještě na vedlejší úkoly pro splnění, které generují především žádaný finanční profit. Můžete se tak stát taxikářem, řidičem ambulance… a nebo ukradnete dodávku nepřátelského gangu, naloženou hodně ceněným artiklem, kvůli čemu vás pak bude konkurence chtít vidět pro změnu naložené v olovu. Abyste se měli kam schovat, lze získané peníze investovat do nemovitostí. Takže si brzy budete moci dopřát víc, než jeden skromný apartmán o velikosti 1+0. Potažmo si koupit nějaký pořádný kvér, co se bude následně hodit do obtížnějších misí.


Ovládání

Zde se hodí zmínit, že v konfrontační fázi máte k dispozici hodně užitečné tlačítko pro auto-lock, které využijete jak pro atak tváří v tvář, za dopomoci kupř. bojového umění, tak střelbu vybranou zbraní. Zejména ve druhém případě, když je na scéně potíží povícero, může funkce automatického zaměřování vybírat mezi blízkými hrozbami trochu zvláštně, ale při možnosti rychlého přepínání mezi cíli se to vesměs dá zvládnout. A následně pak, u stánku rychlého občerstvení, doplnit neúplný ukazatel zdraví. Koneckonců tuhle vydatnou stravu doporučuje devět z deseti teenagerů a podívejte, jak se mají pořád čile k světu. To přeci nemůže být náhoda!

Střílet tady lze pochopitelně i za jízdy, s čímž se váže povědomí, že nebudete nijak ušetřeni ani bláznivých a řádně adrenalinových honiček. S alternativou okamžitého zcizení nového auta, když to vaše nemá pro nastalou akci dvakrát příhodné parametry. Vedle automobilů, u nichž se dá snadno poznat, že řídíte těžký náklaďák nebo naopak malý a patřičně živý sporťák, se můžete projet třebas i na motorce, která se sice vejde úplně všude, ale její ovladatelnost mi k srdci dvakrát nepřirostla. Vydovádět se můžete dokonce i na vodě.

Vedle řízení dopravních prostředků se tu budete muset angažovat ještě po vlastních. Zde jistě přijde vhod možnost krátkodobého sprintu, jakož i přeskakování a přelézání nevysokých překážek, čímžto se můžete snáze ztratit chlupatým. Podle hesla, sejde z očí, sejde z mysli. I když je nutné doplnit, že stupeň jejich zapálení pro věc opět symbolizuje počet hvězdiček na displeji, s čímž následně souvisí množství nasazených policejních sil, co se dokážou chovat pěkně nesmlouvavě.


Hrátky s touch-screenem

Palec nahoru jednoznačně patří za implementaci PDA, resp. skutečně nápadité využití dotekové obrazovky Nintenda DS. PDA poslouží jednak pro mailovou komunikaci s důležitými postavami zdejšího světa, ale také GPS navigaci, s vítanou možností předdefinovat si nejkratší cestu k vámi žádanému místu na mapě. Spodní, dotekový displej, však bude velmi často v permanenci i díky rozličnými minihrám.  

Ať už je to během aktu kradení zaparkovaného auta, kde vedle hrubé manuální práce se šroubovákem dojde i na cizelérské prolomení bezpečnostního kódu. Ať už je to během bojování, kdy tahem stylusu definujete směr hodu granátu. A nebo při častém předávání zboží mezi drogovými dealery, ze kteréhož byznysu máte nezanedbatelný profit. Pravda, občas se tu nachomýtne policie a pak musíte rychle hledat, kde nechal tesař díru, protože za pobyt v chládku se vám snižuje stav vašeho konta.

Jakkoliv je práce se stylusem nesmírně zábavná, různorodá a veskrze inteligentně navržená, skrývá v sobě jedno velké ALE. Většinu času si tady vystačíte se standardním ovládáním. Třebaže spoustu činností na dotekovém displeji zvládnete i s prstem (v nose), leckdy je třeba přiložit k dílu právě výše zmiňovaný stylus - a jeho rychlé vytahování pro momentální, okamžité použití, je vyloženě nešikovné.

Podobné mušky má koneckonců i kamerové nahlížení na dění. Ptačí perspektiva je sice povětšinou dostatečně přehledná, ale někdy se dostaví špatné povědomí o eventuálně nepřehledné situaci, které může vyústit až v nutnost opakování celé mise. Ano, je tu pomocník v podobě alternativního náhledu na dění, umístěný právě na dotekovém displeji, ale než se do něj v zapeklité situaci trefíte, už vás vytahuje policista z vozu a je s vámi takříkajíc amen.

V případě PSP varianty se hráči mohou těšit na zážitek uzpůsobený výhradně pro tlačítka. Naopak iOS a Android verze se ze své filozofie spoléhá výhradně na softwarové ovládací prvky. CHce to trochu cviku, ale Huang i vozidla se s nimi dají ovládat celkem solidně. Popřípadě můžete s vaším chytrým zařízením spárovat gamepad a máte po problémech.


Město, jak jej neznáte?

Pozitivně lze nahlížet na způsob zpracování Liberty City, které opět žije svým vlastním životem. Sice můžete velice snadno seznat, že řada věcí nefunguje zrovna stoprocentně, ale pro ten pocit živoucího světa to zcela dostačuje. Spousta lidí spěchajících za svým vlastním cílem a posláním, nebo jenom odpočívajících v parku. Bdělí a všudypřítomní policisté nahánějící narušitele zákona. Vozidla způsobně čekající na červené, apod.

Do kroku vám přitom může hrát nějaká příjemná doprovodná skladba z několika radiových stanic, která dokresluje ukázkovou pečlivost, s jakou si Rockstar se svým dílem vyhrál. Uvěřitelné a docela autentické jsou též zvukové efekty, nemluvě o těch vizuálních, kam patří třebas stopy po gumách či obvyklá krev z oběti, co se vám nešťastně přimotala pod kola. Nicméně stylové kreslené ztvárnění do značné míry otupuje hodně násilné vyznění díla, které má věkové doporučení od 18 let. Opět, s předělávkou pro mobilní systémy došlo také na upravení vizuálu, který je detailnější a celkově nablýskanější než originál.

Multiplayer na závěr

Zapomenout nelze ani na sympatické multiplayerové vyžití, které sice nabízí účast jenom dvou hráčů, ale řadu možností pro vzájemnou konfrontaci. Od klasického závodění v ulicích, po nahánění dodávky, kde jeden z hráčů musí tuto dopravit na určené místo na mapě a druhý se častým atakováním snaží umenšit profit z tohoto počínání. Je tu dokonce nápad, že si mezi sebou můžete vyměnit zbraně a info, což jsou další drobnosti, které ve finále vylepšují již tak pozitivní dojem z téhle hry. A dále prodlužují její životnost!