Golden Axe

Verdikt
80

Klasická fantasy plošinovka, u jejíhož kooperativního multiplayeru se bez problémů dokážete zabavit i dnes.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaArchive

Mobilní zařízení

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

Nedostupné

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$4,99PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

239 KčXbox Store

Ostatní platformy

AmigaAmiga

Nedostupné

ArcadeArcade

Nedostupné

Atari STAtari ST

Nedostupné

Commodore 64Commodore 64

Nedostupné

MegaDriveMegaDrive

Nedostupné

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: SEGA
Vydání: 1. června 1989
Štítky: plošinovka, arkáda, staré pecky, více hráčů u jednoho zařízení, akční

Označení "arkáda" se postupem času stalo přeneseným pojmenováním typu hratelnosti. Pokud se ale podíváme na Golden Axe, jedná se o arkádu v původním slova smyslu, tedy hru, která svou existenci začala na herních automatech. To byly takové ty velké krabice, kde jste si mohli něco zahrát za pár korun, třeba když přijela pouť, pamatujete?

A "pamatujete?" by také rovnou mohlo být mottem celé hry. Z Golden Axe tryská nostalgie už od prvních kroků. Hratelnostně se pochopitelně o žádný velký zázrak nejedná - však už hře také pomalu táhne na třicet - ale nutno doplnit, že na to, kolik jí je, se hraje pořád až překvapivě dobře.

Zejména pokud se sejdete s více hráči u jedné obrazovky a pustíte se do likvidace fantasy nepřátel společně. Ve hře je permanentně zapnutý friendly fire, tedy možnost poškodit spoluhráče vlastními útoky. Musíte si tak dávat pozor, abyste při mocných secích své sekery neodeslali na pravdu boží společně se zlotřilými bandity i své kamarády. To hře přidává příjemně vzrušující element, a samozřejmě také epizody spravedlivého hněvu na jedné straně a záchvatů smíchu na druhé, když vás převálcuje neopatrný spoluhráč.

Hra je k dispozici zcela zdarma v prohlížeči a její port můžete za drobný peníz získat i na konzole PlayStation 3 a Xbox 360. Nic vám tedy nebrání si při posezení s nějakým obdobně herně pozitivním pamětníkem střihnout pár her této prastaré klasiky. Zkušení veteráni, kteří ji mají stále ještě v ruce, ji dokážou proběhnout klidně pod půl hodiny, ale běžným hráčům vystačí daleko déle - rozhodně se totiž nejedná o snadnou hru.