Geo Gods

Verdikt
85

Geo Gods je abstraktní rébus, jenž pod zajímavým tématem božské zahrady skrývá vážně chytrou hru, která vám zavaří mozek.

Další informace

Výrobce: Arnold Rauers
Štítky: karetní, puzzle, strategie

Občas má hra natolik vzrušující téma, že ji prostě musíte zkusit. A vždy to může dopadnout jen dvěma způsoby. Buď splní očekávání a nadchne vás, nebo zjistíte, že je to naprostý propadák. Kam se zařadí Geo Gods?

Tematicky mě hra skutečně nadchla. Vaším cílem je vybudovat zahradu plnou božských postav. Každý z bohů přitom patří k jednomu ze šesti elementů a má nějakou vlastní schopnost. Božská zahrada, schopnosti a magické elementy. A k tomu hra naprosto fantasticky vypadá! Musím ale podotknout, že téma je v tomto případě jen pozlátko, které nemá žádný hlubší význam a nepřináší žádný výrazný prožitek. Hra hezky vypadá a snaží se ospravedlnit, proč umisťujete čísla do mřížky. Ale tím to téma také končí.

Jenže kde končí téma, začíná HRA. Alespoň v tomto případě. Geo Gods je ve skutečnosti kombinační prostorový rébus, který s 36 kartami zvládne nabídnout pořádný mozkovar. Ani se nebudu snažit vysvětlovat všechny nuance této hry, ale takhle asi hrubě funguje základ: karty máte rozděleny do třech balíčků. Každé kolo si jednu kartu vyberete, umístíte ji do plochy a zbylé dvě karty se odhodí. Umístěná karta provede svůj efekt. Cílem je dosáhnout co nejvyšší síly. Každý bůh má nějakou hodnotu síly, která se umí schopnostmi zvyšovat. 

Právě schopnosti jsou naprosto klíčové a mnohdy dost situační. Co takhle silný bůh, který ale oslabí všechny okolo? Na začátku hry žádný problém, na konci značný. Další bůh vám v příštím kole obnoví pouze jednu kartu, ale přidá jí 5 na síle. Risknete to? Jiný zase přebarví okolního boha na jiný element apod. Abyste dosáhli skutečně vysokého skóre, snažíte se aktivovat všechny elementy. To znamená zahrát bohy daného elementu o určité souhrnné síle. Když to uděláte, získáte bonus pro všechny postavy stojící na místech ovlivněných daným elementem. I kvůli tomu se jedná o prostorový puzzle a skutečně dobrý hráč se snaží přemýšlet o tom, kdy která pole ovlivní pro maximální využití bonusu. 

To znamená, že první hry budete tak nějak matně zkoušet umisťovat dílky a u toho trochu tápat. Ale s každou další hrou budete mít lepší a lepší výsledky, protože se vám systém bude dostávat pod kůži. Ale tím chytrost této hry nekončí. Pro umístění boha na plochu spotřebujete manu. Ta ale přichází v podobě kamenů, kterých je na celou hru omezené množství. A mají i různou hodnotu. Zjistíte, že je naprosto zásadní obnovovat nabídku karet, což vás ale také stojí manu. I někteří bohové právě s manou umí pracovat a interagovat. Je to asi věc, kterou při první hře neoceníte, ale jedná se o vážně chytrý systém. 

Geo Gods je hra, která mě trochu zklamala tématem. Nemá zde žádný zásadní význam a dalo by se nahradit čímkoliv. Získala si mě však vynikající hratelností a chytrým kombinováním mechanismů. Ty nejsou navíc ve své tradiční podobě a třeba způsob užívání many, tedy po celých kamenech, mě fascinuje. Opakované hraní podporuje především to, jak se komplikovaný systém hry učíte. Po pár hrách to však může začít působit lehce stereotypně. Obzvlášť proto, že je to stále tentýž rébus, který hrajete sami a snažíte se jen zlepšovat skóre.