Gear.Club

Verdikt
85

Výborný mix arkádového závodění a automobilové simulace pro mobilní zařízení.

Další informace

Výrobce: Eden Games
Vydání: 27. října 2016
Štítky: platby uvnitř hry, mobilní hry, simulace, závodní

Za poslední, opravdu významný rok pro závodní žánr na mobilních platformách lze považovat rok 2013. Tehdy se na scéně objevily záležitosti jako Real Racing 3 anebo GT Racing 2. Od té doby však příznivci motorismu neměli příliš mnoho důvodů k plesání. Možná právě proto může hra jako Gear.Club působit roku 2016 jako natolik svěží produkt, a to i navzdory skutečnosti, že nového toho nabízí vážně poskrovnu. Jedná se však o po téměř všech stránkách vyladěné závodění.

Tvůrcům ze studia Eden Games se v něm skvěle daří zachytit jak arkádovější požitek z jízdy a intuitivní ovládání, tak celou řadu realistických prvků, vypůjčených ze závodních simulací. Na vozovce vždy přesně cítíte váhu automobilu, což vede k velice uspokojivému řízení. Pozor si je ovšem třeba dávat na správné brzdění a udržování rychlosti v zatáčkách.

Obzvláště působivě potom vypadá místní fyzikální model. Ten zvládá pracovat s mnoha proměnnými a výsledkem je naprosto uvěřitelné chování aut. Naražte do protivníka a budete platit za svou chybu nejen ztrátou rychlosti a stability, nýbrž také poškozením na karoserii. Promáčkliny a další škody si pochopitelně můžete dát spravit, stejně jako lze vozidla vylepšovat ze skutečně úctyhodně rozsáhlého katalogu tuningu. Nechybí ani možnost nákupu silnějších strojů, to jak zaznamenáváte kariérní růst a přesouváte se od jednoho závodního podniku k druhému.

Závody jsou svižnými událostmi na minutu či dvě. Zatímco však tato jejich krátkost jde sympaticky na ruku mobilní filozofii hry, nepotěší jejich generičnost, prakticky stále se totiž jedná o sprint z místa A do místa B. Jde o prověřenou strukturu, ovšem po čase nepříliš zábavnou.

Všechno to příjemné ježdění, péči věnovanou správě vašeho vozidla, ale také malou variabilitu podpírá free-to-play model. Ačkoliv freemium cesta nikdy není tou nejlepší volbou, Gear.Club zvládá nenasytnost udržet na uzdě, maximálně vás dokáže trochu otrávit. Hrou si můžete projíždět téměř bez omezení, jediná potíž nastává v momentě, kdy s autem nakládáte nešikovně a ono musí do opravy. Tehdy si na další svezení chvíli počkáte, popřípadě můžete zaplatit prémiovou měnou a pospíchat rovnou zase na trať. Cena za okamžitou renovaci však postupem času stoupá. 

I tak z toho však Gear.Club vychází o moc lépe než valná většina konkurence. Jedná se jen o další příklad nejpromyšlenějšího, nejsolidnějšího designu závodní hry pro mobilní platformy za poslední dobu. Není zcela bez chyb, ale určitě jde o po technické stránce krásný titul se všemi náležitostmi na správném místě, jejíž hrání si užijete.