Ganz schön clever

Verdikt
75

Mezi deskovkáři je Ganz schön clever naprostá klasika, která by však mohla bavit i vás, přestože nemá nejpřívětivější ovládání a zcela absentuje tutoriál. za trochu té námahy navíc ale rozhodně stojí.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: BrettspielWelt
Vydání: 20. července 2018
Štítky: deskovka, mobilní hry, logické

Hra s podivným názvem Ganz schön clever a o nic lákavější grafikou jako by chtěla odpuzovat. Znalí deskovkáři však vědí, že pod touto typicky německou slupkou se skrývá vybroušený klenot.

V posledních letech se doslova roztrhl pytel s „roll & write“ hrami, které zpravidla fungují následovně: hodíte kostkami a výsledky zapíšete na herní plán. Trik je v tom, že máte více možností kam hodnoty zakreslit a od toho se odvíjí celý zážitek. Většinou to bývá jakýsi rébus, ve kterém se snažíte získat co nejvíce bodů. A Ganz schön clever (That's Pretty Clever) je přesně takovým zážitkem, akorát je oholený na kost a ani se nesnaží svou matematickou povahu zakrývat nějakým zbytečným tématem. Jak německé. 

Kdo by chtěl zabíjet draky nebo zachraňovat princezny, když může vyplňovat excelovou tabulku šťavnatými čísly. To není myšleno jako kritika, ale holý fakt. Jak už název napovídá, v této hře si máte připadat chytře. Ale pojďme k jádru věci: každé kolo hodíte šesti kostkami, jednu z nich použijete a přehodíte zbytek. Takto v každém kole použijete 3 kostky. Žlutou kostku přitom můžete použít jen ve žluté tabulce atd. 

Háček spočívá v tom, že pokud jste hodili i nějaké nižší číslo než jste si právě vybrali, dané kostky se vám pro další přehozy uzamknou. Můžete sice čekat na žlutou šestku, ale co když vám padne v nevhodný moment, který by vám pro zbytek kola odstranil všechny ostatní kostky? To jsou, panečku, výživná rozhodování! Každá barva přitom funguje trochu jinak. Někdy se třeba snažíte vyplnit řádky a sloupce, protože za to získáte bonus. Ať už v podobě možnosti přehodit kostky, nebo rovnou vyplnění konkrétního barevného pole. 

Kostky jsou nevyzpytatelné a bez využití dostupných schopností přehozu to budete mít těžké. Optimální cesta k výhře také neexistuje. Vždy máte však řadu možných rozhodnutí, z nichž některá budou výrazně riskantní. Nakonec ještě zmíním lišky, které vám násobí body z nejhůře bodované barvy na konci hry. Ty tak zajistí, že se nemůžete na jednu barvu zcela vykašlat. 

Ganz schön clever je vážně chytrá hra, která skvěle funguje na papíře i v telefonu. Popravdě jsem si však představoval, že na telefonu bude fungovat o trochu lépe. Jednak neobsahuje žádný interaktivní tutoriál, jen přepis pravidel, které v angličtině nejsou nijak extra přehledná. Hlavně bych však doufal v rozložení na výšku, které je u telefonu jednoduše pohodlnější. Doprovodné zvuky je lepší vypnout a na hudbu také zapomeňte. Veškerá tlačítka a další prvky sice fungují, ale jejich používání není kdovíjak pohodlné.

Hru tedy sice doporučím, protože nabízí opravdu povedený číselný rébus, ale zároveň musím dodat, že zpracování by rozhodně mohlo být lepší.