Game Dev Story

Verdikt
84

Znovuobjevený simulátor perfektně zprostředkovává radosti i strasti procesu vývoje videoher. Nabízí velmi nadsazený pohled za oponu výroby zábavy nové generace, nováčkům bude imponovat především stylová grafika a neuvěřitelně chytlavá hratelnost, matadoři průmyslu navíc ocení celou řadu vtípků a narážek. Jen co se však uchytíte na špici byznysu, stane se se hra snadnou až stereotypní.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Kairosoft
Vydání: 9. října 2010
Štítky: budovatelská, tycoon, simulace

Měli jste někdy pocit, že vývojářská studia dělají zbytečné přešlapy a že byste i vy zvládli vyvinout lepší herní titul? Game Dev Story vám tuto možnost dává. Staňte se ředitelem garážové firmy v minulém století a postupně se propracujte až k obrovskému molochu s milionovými obraty a produkcí ve videoherní síni slávy.


Game Dev Story spatřilo světlo světa už v roce 1997, tehdy na počítačích. Před pěti lety se hra dočkala předělávky pro mobilní systémy prakticky v poměru jedna ku jedné, takže i dnes můžeme oceňovat smysl pro detail, který tehdy tvůrci z Kairosoft do svého projektu vložili.


Výrobní postup je relativně prostý. Na startu si zvolíte platformu vývoje, žánr a zaměření a přikážete, v jakých směrech se mají vývojáři snažit (půjde-li o simulátor, měli byste investovat do realističnosti, naopak ztřeštěná arkáda vyžaduje především zábavnost). Je rovněž třeba se postarat o hudbu i grafiku. Výslednou kvalitu vašeho snažení reflektuje čtveřice základních atributů: zábava, inovace, muzika a grafika. Můžete mít vizuálně ošklivý titul, ale díky zábavě se i tak bude prodávat dobře. Poté tu svoji slavnou prvotinu vydáte, kritika ji odsoudí, neutržíte za nic téměř nic, ale hlavu vzhůru. To vše je jen začátek!

Nebudete-li nerozvážně rozhazovat peníze, brzy si najmete nové a výkonnější pracanty nebo vylepšíte ty stávající. Dostanete se k novým žánrům a zaměřením her. Zakoupíte licenci pro vývoj na rentabilnější platformu. Bokem si přivyděláte plněním nějaké zakázky. Vaše tvorba se po malých krůčcích stane značně kvalitnější, vaše studio větší a věhlasnější, takže vás nemine přesun do rozlehlejších prostor. V tu ráno o tom napíše nějaký herní plátek, začnou vám chodit dopisy od fanoušků, budete přizváni k účasti na herních výstavách a časem si dokonce odnesete ocenění z každoročního udílení herních cen. Na Game Dev Story je dokonalé to, jak je všechno se vším těsně provázané a že navzdory snadno osvojitelným pravidlům nabízí překvapivou hloubku zážitku.


Game Dev Story je v rámci mobilního světa tak trochu zjevením. Předně se jedná o budovatelskou strategii a těch je na platformě jako šafránu. Dále se může pochlubit zajímavou grafikou, jednoduchými principy a díky tomu také silně návykovou herní náplní. Co však postrádá je lepší vybalancování. Časem se hra prostě stane příliš snadnou a okouká se. Jistě, zpočátku budete počítat každý cent a budete zažívat skutečné vypětí, které asi cítí každý nezávislý developer, v pozdějších fázích vás však nic nezastaví. Miliony se vám na konto budou hrnout skoro samy.