Fruit Ninja

Verdikt
72

Fruit Ninja je arkádová rychlovka, která ve vás probudí závislost na vylepšování vlastního skóre. Nabízí zajímavý koncept porcování ovoce na všechny myslitelné způsoby a horu obsahu. Jste-li ochotni přejít neduhy moderní doby v podobě mikrotransakcí, přikove vás k obrazovce na dlouhou dobu.

Další informace

Výrobce: Halfbrick Studios
Vydání: 21. dubna 2010
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, pro hráče do 18 let, pro děti do 5 let

Fruit Ninja je dnes stálicí mobilního nebe. V roce 2010 šlo o jeden z prvních skutečných hitů, který nabízel inovativní hratelnost a vtipný nápad. Za ním nečeká žádné buddhistické poselství, ale vcelku prozaické sekání ovoce, které vám, ninžovi, hází zespodu obrazovky váš mistr. Letos titul oslavil páté narozeniny, což se projevilo jednak přidáním nového obsahu, ale bohužel rovněž změnou monetizace.

Hra jako taková je nyní značně košatá, obsahující jak trojici základních režimů z počátku svého cyklu, tak i lokální multiplayer pro dva hráče na jedné obrazovce a další možnosti k vyblbnutí. Přidáni byli mistři ninžové, každou s vlastní osobností, jež můžete vyzvat k duelu a v případě vítězství inkasovat tučnou odměnu. Vedle porcování ovoce na čas, na body a bez toho, aby vám nějaké spadlo, se neztratí ani spousty chytrých miniher. 


Ke hře by vás měl poutat také systém odměň, úspěchů, sbírání zkušenostních bodů a postup po úrovních. Nutno říci, že v praxi to nefunguje úplně ideálně. Tak jako tak tím na vaše konto plynou virtuální peníze, které lze utratit za jiná herní pozadí, upgrady a čepele. Kromě prvku personalizace se ale investice do nich vyplatí i z jiného důvodu. Každá položka vám přidá jiný bonus, jednou to je občasné zpomalení tempa, podruhé zase vyšší pravděpodobnost kritického zásahu. V průběhu hry ještě dostanete možnost rozseknout speciální banány. Ty platí za krátkodobý násobič skóre anebo třeba takřka úplné zmrazení displeje pro pohodlnější provádění komb, tedy rozseknutí více kusů ovoce najednou.

Základním předpokladem pro úspěch je u podobného projektu jistě obsluha a nutno říci, že Fruit Ninja v tomhle ohledu nemá konkurenci. Ovládání je intuitivní a responzivní, nikdy se nestane, že by hra váš dotyk nezaregistrovala. Vytýkat by se však něco dalo rozložení menu, které trpí přeplácaností a výskytem neustálých nabídek a pobídek ke zhlédnutí reklamy výměnou za trochu herní měny. Jednoduše ostuda. 

Holt trendy dnešní doby pronikly i k zástupcům první generace novodobých mobilních her. Ale v porovnání s rychlou přístupností, návykovou hratelností a jedinečnou ovocnou estetikou hry to naštěstí tolik nebolí.