Forza Street

Verdikt
50

Forza Street hezky vypadá, dobře zní a nabízí známé vozy. Zapomněla však na to nejdůležitější: závodění. A tak místo ovládání auta hrajete postřehovou minihru. Pokud však rádi sbíráte auta a stačí vám je pozorovat, můžete být spokojeni.

Další informace

Výrobce: Microsoft
Vydání: 5. května 2020
Štítky: na postřeh, auta, mobilní hry, závodní

Jeden by čekal, že telefony budou naprosto dokonalé pro hraní závodních her. Vždyť telefon sám dovede velmi šikovně simulovat volant, a přesto se zdá, že zde nikdo o skutečnou závodní hru nestojí. Jinak si nedovedu představit, že největší značky jako Asphalt nebo nyní Forza od opravdového závodění ustupují. 

Z úvodního lamentování je vám asi jasné, že tato hra má i přes své jméno nějaký velký háček. Taky, že ano. Jestli jste v posledním Asphaltu nemuseli řídit, tak Forza jde ještě dál a rovnou vám to zakáže. Ani nejde o běžné závody, v pouličních střetech se postavíte proti jedinému autu. Celá jízda se smrskla na primitivní minihru – pro jízdu vpřed držíte prst na plynu, v zatáčce musíte ve správný moment plyn pustit, a po ní zase na něj správně šlápnout. To je vše. 

To znamená, že jde o postřehovou hru, kdy se snažíte o co nejpřesnější reakci – zmáčkni, pusť, zmáčkni, pusť. Hodilo by se v pouličním závodění nějaké blokování? Šikovné předjíždění? Jistě, tady ho nenajdete. Čeho tu však najdete hromadu je management aut. Herní systém staví hlavně na budování rozsáhlé garáže, ve které schraňujete a vylepšujete vozy několika tříd, abyste mohli soupeřit ve všech disciplínách. Rozuměj – hra vám nedovolí vybrat si jedno auto a to vylepšovat, ale musíte investovat do vícero. 

Microsoft tu na licencích nešetřil a aut je tu požehnaně skrz naskrz dobou. Najdete tu staré klasiky i moderní sporťáky. Zase takový expert nejsem, ale působilo na mě zvláštně, když jsem s 30 let starým BMW bez problému porazil moderní Ford GT. S tím souvisí velmi abstraktní vylepšování aut. Jeden by čekal, že když už nemůžete řídit, dostanete alespoň podrobný systém tuningu.  Není tomu tak, jednoduše použijete vylepšovací kartu, zaplatíte peníze a vaše auto poskočí o pár bodů výkonu výš. 

A jako poslední výtku si nechávám, že hra ještě využívá systém energie, o kterou nepřicházíte jen během závodění, ale i za prostý fakt, že přecházíte z jednoho závodu do druhého. Takže po chvíli vám dojde a vy musíte čekat, nebo platit. Tak je to se vším, pokud chcete zůstat kompetititvní, musíte auta vylepšovat, což bez placení půjde jen velmi pomalu. 

Abych ale jen neláteřil, hra má i své pozitivní stránky. Jednak je to velmi široká základna licencovaných vozů, ale rovněž povedené grafické zpracování. Auta jsou detailní a v pohybu vypadají dobře. Nedostatek hratelnosti vykrývá akční kamera, která mění úhly a činí závody alespoň atraktivními na pohled. A ve výsledku to klidně může bavit někoho, kdo prostě rád sbírá auta a chce je vidět v akci.