Forza Horizon 2

Verdikt
89

Znatelné zlepšení po všech stránkách. Jízdní model trefil pověstný zlatý střed, grafika bere dech a drivataři konečně dávají smysl. Jestli byla před rokem pátá Forza pádným důvodem ke koupi konzole, letos tuhle štafetu přebírá právě Forza Horizon 2. Pro milovníky ideálního mixu simulace a arkádou, okořeněného dechberoucími výhledy, není v podstatě lepší volby.

Další informace

Výrobce: Playground Games
Vydání: 3. října 2014
Štítky: multiplayer, pro hráče do 18 let, závodní

Nad tempem, kterým Turn 10 chrlí další a další Forzy lze jenom smeknout klobouk, případně sebrat čelist ze země. Nejde ani tak o pásovou výrobu, kterou samu o sobě každý vnímá negativně, jako spíš o chytré rozložení zdrojů. Forza Horizon 2, opět především v režii Playground Games, si půjčuje to nejlepší z páté Forzy a na Xbox One platí nejen za jednu z nejhezčích, ale také nejnávykovějších her. A to nemusíte zrovna spát s volantem pod polštářem nebo poznat podle sluchu Ferrari od Lamborghini.

S otevřenou náručí i vyššími nároky 

I druhý Horizon je především přístupnější verzí náročnější okruhové Forzy Motorsport. Místo sevřených tratí a nekompromisních protivníků nabízí otevřený svět, který lze zdolávat vlastním tempem. V novém prostředí evropského Azurového pobřeží vás hra vlastně ani nenutí hrát kariéru. V každém z šesti míst, které se občas jmenují (Nice) a občas nejmenují (Castelletto = Monako) podle svých skutečných předloh totiž jen nakousnete jeden šampionát, a pak vás hned ženou dál. Přitom lze v každé lokaci v závislosti na třídě vozu absolvovat až 28 turnajů, vyzkoušet řadu výzev, zbourat desítky cedulí a tak dále, a tak podobně. Obsahu je v Horizon 2 opravdu požehnaně a prostředí střídá italsko-francouzská pitoreskní městečka, nasázená u moře a propojená slavnou Cote D´Azur magistrálou, s horskými prémiemi ve vnitrozemí.

Navíc to celé nepůsobí jen jako přeskinovaný předchozí díl, ale jako opravdu nové prostředí. Samozřejmě to platí o verzi pro Xbox One, která využívá engine Forza Motorsport 5. V případě Xbox 360 verze bude možná dojem ze hry krapet odlišný. Prvních pár jízd v Horizon 2 je ale na novějším Xboxu hotovou pastvou pro oči. Světelné efekty nové generace dávají francouzským krajinkám tu pravou šťávu. Při západu slunce je to romantika, při prudkém letním lijáku zase tanec kapek na předním skle, který neomrzí ani při sté repríze. Vizuální pokrok v kombinaci s otevřeným světem, kdy lze konečně sjet ze silnice takřka kdekoliv, by sám o sobě stačil ke spokojenosti. Horizon 2 jde ale naštěstí mnohem dál, ať už jde o vychytávání drobných chybiček z minula, nebo zavádění zcela nových pořádků.

Zábava proti realitě? Rozhodnou až penalty 

Volnost pohybu je o pořádný kus dál než v prvním Horizon. Samozřejmě i ve dvojce existují kamenné zídky a další „přirozené“ překážky, skrz které neprojedete, ale přes vinici nebo louku plnou fialek si to můžete namířit bez ohledu na auto, které zrovna řídíte. Menší stromy a dřevěné ploty rozrazíte hollywoodským stylem, vzrostlejší kmeny a skály už si vás dají k snídani, ale přesto lze svobodu pohybu srovnat třeba s Test Drive Unlimited (kam si ukážete, tam lze dojet). Nepřítelem je jen gravitace v případě velkého kopce, ale nejde o nic, co by dostatek koní pod kapotou nevyřešil.

Už druhé město, které v rámci Horizon festivalu navštívíte, nabídne několik cross country závodů, takže na vlastní kůži zjistíte, že na projíždění hrbolatých vinic rychlostí 220 kilometrů v hodině není nic nepřirozeného. Nesmíte ani na vteřinu zapomínat, že Forza Horizon 2 prodává přesně tu pohádku, jakou vidíte ve filmech. Auta se prostě chovají trochu shovívavěji – jak k fyzikálním zákonům, tak k vašemu řidičskému umění.

Přesto je Forza Horizon 2 s napůl vypnutými asistencemi zřejmě vůbec nejzábavnější závodní arkáda dneška. Není úplně hloupá, abyste měli pocit, že řídíte motorový člun, a vlastně působí o dost sofistikovaněji než jednička. Ano, drifty lze chytat s prstem v nose a opravdu snažit se musíte až u aut s tisícovkou koní, ale zas takový rozdíl od páté Forzy to není. Těžko říct, zda to je dobrá vizitka pro Horizon, nebo špatná pro Motorsport, ale vzhledem k tomu, že nad oběma sériemi fanoušky hardcore simulátorů stejně ohrnují nos, asi nemá smysl to podrobněji pitvat.

Frikulíni si letos dali pohov

Horizon 2 působí trvanlivějším dojmem i proto, že Playground Games ubrali na hipsterském odéru. Horizon je sice pořád festival, na kterém se ve dne závodí a v noci paří, ale všechno je tak trochu posunuté do pozadí. Hrdinové nenosí křiklavě barevné digitálky, HUD nevypadá jako z Miami Vice, a i když dobráckého automechanika z jedničky střídá pohledná sexbomba, co drží hasák jako prase kost, vlastně už tenhle nános zbytečných machrovinek tak silně nevnímáte.

I tentokrát vás čekají cirkusácké závody proti stíhačkám, proti vlaku, proti západu slunce, ale ani laciné hlášky vašeho průvodce tentokrát Horizon nekazí. Je prostě poznat, že se Playground Games snažili naslouchat hráčům a vypíchnout ježdění nad všechnu tu omáčku okolo, což je jedině dobře, protože ovládání jednotlivých vozů a jejich celková čitelnost je něco, co nelze dostatečně vynachválit.

Plnými doušky si to vychutnáte hned v úvodu hry, kdy levelujete jako zběsilí, přičemž vám přibývají nejen kredity na konto, ale zároveň si při každém poskočení o jednu frčku vzhůru zatočíte s jednorukým banditou a máte šanci získat další tisíce kreditů nebo dokonce auto zdarma. K tomu si ještě přičtěte sbírání perků, kdy za nasbírané body můžete zvýšit svoje bonusy nebo vylepšit svoje šance v singlu i multiplayeru.

Nejde o žádné RPG zlepšováky, které by komukoliv přihrály nadpřirozené schopnosti, jen drobné příjemnosti, které osladí postup hrou. Vozový park je jako obvykle natřískaný, včetně třešniček jako McLaren P1, LaFerrari, Lamborghini Huracán nebo Hennessey Venom GT.

Kredity budou stačit

Jestli se po zkušenostech s pátou Forzou obáváte nemilosrdně nastavené herní ekonomiky, jde o naprosto zbytečný pesimismus. V Turn 10 se možná lekli ostré hráčské reakce a Horizon 2 je tak snad až příliš štědrý. Levelování, možná i vlivem vypnutých asistencí, je extrémně rychlé a tak se vám buď bude plnit garáž, nebo peněženka. Ceny aut jsou vzhledem k vysokým odměnám zcela férové, a pokud máte radši spíš starší vozy, velmi rychle si tu nakoupíte. Pak už stačí jen zbořit pár slevových tabulí a můžete tunit prakticky zadarmo.

Ve Forza Horizon 2 pěstujete svého avatara, který pak za vaší nepřítomnosti poráží ostatní hráče a inkasuje do rodinné kasičky tisíce kreditů denně. Zatímco v páté Forze byl princip virtuálního já místy problematický (ne každý jezdil čistou stopu, což se u okruhového skorosimulátoru od umělé inteligence tak nějak očekává), v Horizon jako by fungovala zbrusu nová verze. Nejen že mírné prasení v rámci otevřeného prostředí nevadí a vlastně je trochu i očekávané, ale hlavně teď i v off-line režimu potkáváte na mapě duše skutečných hráčů, včetně kamarádů nebo klubových kolegů, nikoliv jen náhodně vygenerované nicky umělé inteligence. Že v přeneseném slova smyslu závodíte s živými hráči (resp. jejich kopiemi) hru posouvá na jinou úroveň.

Zavolej do klubu a vyjeď na roadtrip

V Horizonu můžete jezdit v rámci volného pohybu („free roam“), kdy jeden zvolený „král“ volí závody a jejich pravidla, nebo se můžete zúčastnit online roadtripu, což je podobně jako v singlu kolekce několika závodů – klasické všichni proti všem, týmové závody nebo honička, kdy jeden hráč má korunku a ostatní se mu jí snaží sebrat (stačí do něj narazit).

Proč je to roadtrip? Protože mezi jednotlivými závody se ještě musíte co nejrychleji přesunout k dalšímu stanovišti, přičemž rychlost a parádičky, které cestou předvedete, se počítají do celkového hodnocení, stejně jako čistota samotného závodění znamená často víc kreditů než lepší pozice.

Odměňování za slušnou i neslušnou jízdu má ostatně hra v malíčku. Průjezdy skrz radary, dlouhé drifty, nekonečné skoky – všechno se eviduje v žebříčcích. Buď se můžete poměřovat s kompletním zbytkem komunity, nebo se svými přáteli či kolegy v klubu, do kterého se zaregistrujete a v jehož rámci se vám za splněné úkoly a odehrané hodiny zvyšuje rank. Horizont je v Horizon 2 zatraceně daleko a dělí vás od něj desítky hodin, pokud se do hry opravdu ponoříte. V multiplayeru se jemnými změnami podařilo vytvořit svět, ve kterém můžete hrát opravdu do zblbnutí.

Líbí se mi, kam jedeš, Forzo

Nejen, že kmenová série Motorsport stihla během několika let přesprintovat Gran Turismo (co do počtu vydaných dílů a snad i technologicky a herně), ale druhý Horizon předvádí celé herní scéně, jak má vypadat plnokrevné pokračování. Stejný koncept se povedlo obalit nejen novým enginem, ale především novými nápady a chirurgicky přesnou nápravou předchozích bolístek. Forza Horizon 2, ale… je prostě po čertech dobrá a neuvěřitelně zábavná.