Forgotlings

Verdikt

Chystaný projekt od autorů neméně krásné Forgotton Anne nás opět zavede do říše zapomenutých věcí. Hra vyjde příští rok.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Konzole

PlayStation 5PlayStation 5

Nedostupné

Xbox Series XXbox Series X

Nedostupné

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nedostupné

Další informace

Výrobce: ThroughLine Games
Štítky: pohádka, plošinovka, umění, adventura, akční

Kdo před pěti lety propadl přenádherné kresbě, špičkové animaci a podmanivé hořkosladké atmosféře dobrodružství ze světa zapomenutých věcí Forgotton Anne, může se zaradovat. Tvůrci ze studia Throughline Games totiž oznámili pokračování jménem Forgotlings.

Věci, které už nikdo nepotřeboval, v tajemné říši získaly vědomí i vlastní osobnost a proměnily se tím v titulní Zapomněníčky. Někteří hledají nový smysl bytí, jiní se touží vrátit do lidského světa a povědomí jeho obyvatel, další propadají beznaději. Jedním ze Zapomněníčků je i protagonista Fig, dříve referenční dřevěná loutka, která s nástupem technologií pozbyla smyslu. Figa si mimochodem můžete pamatovat i z předchozího Annina dobrodružství.

Fig se na palubě inteligentní lodi Volare vydává na pouť širým světem, kde na něj čeká řada objevů, příběhů a nástrah. A kdo ví, třeba se mu nakonec povede sjednotit zapomenuté kmeny či nalézt otázky na odpovědi, které předkládá upoutávka (ke zhlédnutí výše): Co stojí za zapamatování? A za co stojí bojovat?

Po herní stránce se můžeme připravit na 2D metroidvanii s polootevřeným světem, která bude klást důraz na průzkumnické zážitky. Neobejde se to však ani bez občasného konfliktu, k němuž dle chuti můžete přistoupit čelem a rozdat si to s opozicí jako muž s mužem (respektive loutka s chladničkou), či naopak zvolit tichý postup a nepřátele buďto obejít, nebo rovnou poctivě napadnout ze zálohy. A k povyražení poslouží místní deskovka, která vypadá jako varianta na dámu.

Na první pohled je jasné, že se tvůrci drželi svého kopyta a opět se chystá naprostá audiovizuální hostina. Jedno dechberoucí prostředí střídá druhé, skoro každá ukázaná scéna předvádí až maniakální množství vrstev a blyštivou korunu nasazuje pečlivá ruční animace postav. Věřte, takovou vytvářet je šílená dřina a tvůrci zkrátka zaslouží klobouk dolů už jen za ni, ať už budou herní kvality nakonec jakékoliv. Na Forgotlings bude radost pohledět, to je prostě empirický fakt.

Z naší recenze předchozí štace se nicméně můžete dozvědět, že první hra byla také nádherná, ale trpěla na jisté designové nedostatky a neohrabané ovládání. Doufejme, že se podobných neduhů zvládnou tvůrci napodruhé vyvarovat.

Forgotlings dorazí na PC i konzole včetně Switche. Přesné datum vydání zatím není známé, víme jen, že by se mělo jednat o příští rok.