Football Manager Touch 2017

Verdikt
79

Football Manager Touch 2017 působí oproti minule jen jako marginální vylepšení, na post nejlepšího a nejpropracovanějšího fotbalového manažera do kapsy to však bohatě stačí.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Počítač

WindowsWindows

Steam

Mac OS XMac OS X

Steam

Další informace

Výrobce: Sports Interactive
Vydání: 4. listopadu 2016
Štítky: fotbal, platby uvnitř hry, mobilní hry, manažer, simulator, sportovní

Každý fotbalový trenér vám potvrdí, že tou pravou výzvou není probojovat se na vrchol, nýbrž se na něm udržet. Máme tu tedy Football Manager Touch 2017, nástupce nejpropracovanějšího simulátoru povinností fotbalového manažera, a to nejen na "velkých platformách", ale také na mobilních zařízeních. Setrvá však v této pozici po další rok? Můžeme bezpečně říci, že ano, třebaže ne díky bůhvíjaké inovaci v žánru.

Tvůrci ze studia Sports Interactive se snaží na předešlý ročník svého manažera kopané navázat tím, že se drží zažité formulky a hesla "neopravuj, co není rozbité", přičemž do hry vnášejí jen několik drobných úprav. Dobrou, byť možná lehce zarážející zprávou je tudíž skutečnost, že titul určený pro rok 2017 vypadá v podstatě identicky jako jeho starší bratříček. Vše od vzhledu uživatelského rozhraní po rozložení nabídek zůstává stejné a stejně dobře funkční.

Snadno se proto dostává do rytmu herní náplně. Budete odehrávat zápasy, nastavovat vašemu celku kdejakou drobnost, sledovat novinky na přestupovém trhu nebo pročítat tipy od vašich skautů. Každá činnost v sobě skrývá úctyhodné množství možností a detailů, s nimiž si lze vyhrát. Ortodoxní hráči a uživatelé, kteří se rádi ponoří do několika vrstev nastavení, naleznou ve Football Manager Touch 2017 zlatý grál. 

Zdaleka nejpozorovatelnější novinka tohoto roku se odehrála na pozici zápasového 3D enginu. Ten za pomoci zcela nového setu hráčských animací notně přispívá k větší uvěřitelnosti a především uhlazenosti zážitku. Nyní je konečně možné spatřit rozdíl mezi technicky lépe a hůře vybaveným hráčem, nemluvě o rozdílném chování fotbalistů na odlišných pozicích.

Pokroky v zápasovém náhledu si nicméně vybírají svou daň na výkonu. Nedisponujete-li některým z hardwarově dobře vybavených strojů, připravte se na kolísavé snímkování, obzvláště když se virtuální kamera uchýlí k detailním záběrům na dění na trávníku. S nákupem hry rovněž obdržíte několik obligátních chyb v kódu, například otravně nespolehlivé navrhování vhodných hráčů na daný post v sestavě.

Přehled zbylých vylepšení není příliš výrazný. Očekávejte standardní porci lehkých změn, zlepšení v podobě výpisu ze sociálních sítí jednotlivých klubů sice možná na papíře zní jako zajímavý nápad, v reálu ovšem žádný přínos nemá.

Nejedná se ale o důvod, proč byste měli kvůli Football Manager Touch 2017 vytahovat kreditní kartu. Tím je fakt, že jde o velmi komplexní simulátor fotbalového trenéra, vpravdě nejlepší na trhu, jaký dobře znáte a který pro to máte rádi. Chybí mu jistá míra inovace a vycizelování, pro fanoušky a zájemce o propracovaný mobilní titul to ale i tak znamená jasnou koupi. Ostatní nechť si rozmyslí, co od zábavy do kapsy očekávají.