Football Manager 2018
Pokrok? Ale jistě. Nic příšerně dramatického, co by pohnulo fotbalově herním světem, ale jak do nového ročníku jednou skočíte, zpátky k tomu minulému se dobrovolně určitě nevrátíte.
Další informace
Výrobce: | Sports Interactive |
Vydání: | 10. listopadu 2017 |
Štítky: | fotbal, manažer, sportovní |
Každý rok, když pár dní hrajeme nový ročník Football Manageru, nás napadá ta samá myšlenka. Jak jsme vůbec mohli hrát loňský díl? Jak jsme se dokázali obejít bez spousty drobných i větších dodatků, které prohlubují věrnost simulace a zpříjemňují každodenní manažerskou práci? Svědčí to o dobré práci studia Sports Interactive, které se vážně ze všech sil snaží nesklouznout k pouhému updatování soupisek, a ona dobrá práce naštěstí pokračuje i v nejnovějším díle Football Manager 2018.
V jednoduchosti je síla
Loni se v marketingové kampani hodně skloňovala simulace brexitu, letos si pro sebe záři reflektorů ukradl nový systém Squad Dynamics neboli Týmová chemie, o němž se zmíníme později. Nejdřív bychom totiž chtěli vypíchnout dvojici prvků, které oproti minulým ročníkům nejvíce zpříjemnily zážitek z komandování přeplacených primadon, a obě vylepšení se shodou okolností zabývají tím, jak hráči ušetřit trochu času a předložit před něj rovnou důležitá rozhodnutí namísto tupého plnění nezajímavých povinností.
Tím prvním je zápasová obrazovka, kterou si vzal do parády nějaký chytrý designér a vylepšil ji asi tak o dvanáct set procent. Už jen řada upravitelných tabulek s různými informacemi, které na vás vyskočí, kdykoli se na hřišti nic zásadního neděje, nám za onen týden intenzivního hraní přijde naprosto nepostradatelná. Výborné je i nové zjednodušené zobrazení taktiky, v němž bez cavyků vystřídáte hráče nebo poštelujete zápasovou strategii.
Nestřílejte!
Data a ovládací prvky, k nimž jste se museli v minulosti složitěji proklikávat – a i jedno kliknutí navíc je důležité vzhledem k tomu, kolik času v zápasech strávíte – jsou teď přístupné snáz a intuitivněji. Na dosah je i tabulka analýzy, která by tedy přece jen mohla být ještě přehlednější a informativnější. Absenci dostatečné zpětné vazby dlouhodobě považujeme za asi největší problém celé série.
Ale aspoň vám váš asistent přehledně naservíruje své (občas pěkně stupidní) taktické rady doplněné o ilustrační obrazovky. „Máme málo střel na bránu, šéfe!“ povídá a ukazuje vám schéma čistě zeleného trávníku protnuté jedinou smutnou červenou čárou zmařené šance. „Co s tím?“ chce se otráveně zavrčet. „Musíme více střílet z dálky,“ praví osvíceně asistent a ignoruje fakt, že naši polochromí svěřenci ještě za celou sezónu nevsítili ani jednu branku zpoza vápna. Ale abychom na něj nebyli moc přísní, musíme uznat, že jednou za uherský rok se jeho taktické nápady osvědčily.
Korejci jsou blázni
A stejně tak se osvědčil nápad pořádně sáhnout do toho, jak fungují skauti. Ti jsou v novém ročníku mnohem samostatnější, a to je jedině dobře. Místo toho, abyste se osobně probírali desítkami až stovkami hráčů a zírali, kolik jim vaši lovci talentů nadělili hvězdiček, vám skautský tým na základě předem stanovených kritérií doporučí konkrétní borce a svou volbu patřičně okomentuje.
Mnohem větší role se také dostalo loni prakticky irelevantním datovým analytikům, z nichž se do budoucna dost možná stane klíčová součást Football Manageru. Běžní skauti cestují po světě, očumují zajímavé hráče a doporučí vám ty, co na ně udělali dojem v nějakém zápase. Analytici vám naopak pošlou e-mail ve stylu: „Šéfe, v korejské lize je týpek, co během deseti zápasů nastřílel dvacet gólů a sedmkrát se stal mužem zápasu, možná bychom měli poslat někoho, kdo na něj mrkne.“
Problém máme snad jedině s tím, že v rámci skautského týmu nelze snadno delegovat to, co má kdo kdy dělat. Představte si, že máte k dispozici dva skauty. Jako priority jim nastavíte najít mladého brankáře, zkušeného útočníka a kreativního záložníka, a k tomu ještě sledovat příštího soupeře.
Ale oni si při téhle konfiguraci úkolů vyberou jen úvodní dva, zatímco ty ostatní se octnou na čekací listině. A co je horší, když najmete další dva skauty, neobsazené úkoly se jim automaticky nepřiřadí, takže je musíte naklikat znovu. Je to zvláštně neohrabané řešení ve hře, která se už naučila většinu podobných problémů řešit s elegancí vídeňského sňatkového podvodníka.
Pro někoho je fotbal třeba i chemie
Skauti vám tedy poskytují spoustu cenných informací, stejně jako zápasová obrazovka, a to samé platí o již zmiňovaném systému Squad Dynamics. Díky němu můžete podrobně sledovat stav vaší kabiny. Například se dozvíte, kdo jsou její lídři, které se v žádném případě nevyplatí nakrknout. Když si ve Slavii řekne Milan Škoda o lepší plat, no tak mu prostě dáte lepší plat, sic vás stihne zloba půlky kádru.
V kabině se navíc tvoří různé sociální skupiny. Pakliže jste si do klubu natáhli enklávu Brazilců, je jasné, že se budou shlukovat a po zápase trénovat capoeiru. A když naštvete jednoho, dost snadno můžete ztratit i zbytek. Kromě národnosti může při formování skupin hrát roli i osobnost, věk nebo doba strávená v klubu – například „mladí ambiciózní hráči, co v klubu hrají teprve pár sezón“.
Hledání smyslu
Díky tomu všemu jste schopní mnohem lépe odhadnout, proč ve vaší kabině v dané chvíli panuje spokojenost či nespokojenost místo toho, abyste jako dřív vůbec netušili, proč se z vašich statečných lvů rázem stali depresivní staří jezevci, co se bojí každého dalšího zápasu. Jenže je bohužel nutné položit si zásadní otázku: je vám to jakožto trenérovi k něčemu dobré?
Nabídneme vám na ni poněkud méně zásadní odpověď: ano i ne. Na jednu stranu je fajn mít k ruce co nejvíc informací úplně o všem, co se kde v okolí vašeho stadionu šustne. Na stranu druhou je pak dost frustrující, když si myslíte, že máte o všem přehled (a třeba ho i vážně máte), a stejně nejste schopní s problematickou situací cokoli udělat.
Opruzené dětičky
Opět poslouží příklad. Přijde za vámi mladý útočník s tím, že by chtěl víc hrát. Díky Squad Dynamics jasně vidíte, že má v kabině dostatek vlivných přátel na to, abyste si ho nemohli dovolit jen tak odmávnout jak obzvlášť otravný ofsajd. Jenže co mu máte říct? „Bojuj o svoje místo, chlapče!“ může zafungovat, ale taky nemusí. „Nasadím tě v poháru, chceš?“ je ta samá historka. A nějak podobně to funguje i s „Můžeš zkusit naskočit do zápasu z lavičky“, případně s tím, když požádáte kapitána, aby rebelovi domluvil.
Jediným neprůstřelným řešením takové situace je onoho forvarda vážně nasadit, jenže to není dobrá dlouhodobá strategie, zvlášť pokud se týmu daří. Nemůžete neustále rozbíjet úspěšný celek, jen aby si někdo nestěžoval, a tak se občas dostanete do zvláštní loterie, při níž nevíte, co vám hráč odkýve a co ho naopak k smrti urazí.
Pozdravuje vás pan Pecháček!
Ještě bychom rádi věnovali pár slov zápasovému enginu, který se dočkal drobných vylepšení, především nových animací, ale pokud stejně jako velká část hardcore FM komunity preferujete placatá kolečka honící se po 2D hřišti, asi vás ke změně nepřesvědčí. Stále ještě musíte 3D akci před sebou brát jako znázornění, jako hrubou reprezentaci.
Když váš útočník ve stoprocentní šanci nepochopitelně mine, zkrátka si musíte domyslet, že nejspíš uklouzl na obtížném povrchu nebo něco podobného. Druhou možností je začít v menu a tabulkách hledat položku nájemných vrahů, a ta tam není. Věřte, kvůli Tomáši Necidovi a jeho neproměněné penaltě v zápase s Liverpoolem jsme po ní pátrali opravdu pečlivě.
Fajnšmekři by asi neodpustili, kdybychom se aspoň nezmínili o nových individuálních hráčských rolích. Tak tedy, ze všech novinek – invertovaného krajního záložníka, carrilera či segundo volante – jsme si oblíbili jen jednu, ale zato mohutně. Mezzala, neboli falešné křídlo, je typ středního záložníka, který si moc rád zabíhá k lajně a odtamtud podporuje ofenzivu. Sice se moc nevěnuje bránění, ovšem když chcete přetížit jednu stranu hřiště, o níž předpokládáte, že by s ní soupeřova obrana mohla mít problém, použití mezzaly je vynikajícím způsobem, jak toho docílit.
Vylidněné kancly
Letos je možná nejzažranější skvrnou na tradičně skvělém manažerském zážitku přítomnost různých bugů. Kdyby hra strávila ještě dalších pár týdnů na testech, užili bychom si ji v den vydání mnohem víc. Chyby zahrnují například vypadávání zvuku během zápasů, lišty, které zůstávají, kde nemají, a nejdou odkliknout, a další drobnosti.
Horší je to pak s těmi problémy, které drobnostmi nejsou. Jednoho vskutku bizarního jsme si všimli v české lize. Slavia neměla vůbec žádné skauty, datové analytiky, zkrátka žádný náborový tým! Podívali jsme se na obrazovku zaměstnanců, kde se skvěla vážně užitečná poznámka: „Vedení klubu si myslí, že je potřeba nový hlavní skaut.“ Ano! Ano, souhlasíme, gentlemani. A taky 5 běžných skautů, jeden hlavní datový analytik, pár jeho podřízených, sportovní ředitel…
Malými krůčky k nebesům
Zdaleka nejhorším bugem se tak prokázalo být zamrznutí, které vám na konci zápasu sdělí, že se hráči rozcvičují. Bohužel nejsme jediní, komu se něco takového stalo – naštěstí tedy jen jednou za mnoho hodin hraní, ale stejně je dobré mít na paměti, že nový Football Manager není v úplně dokonalém technickém stavu.
Ale jak všichni dobří manažeři ví, technika není všechno. Někdy může být mnohem důležitější mentalita, a buďte si jistí, že FM 2018 vaši mentální stránku prověří dokonale. Nechá vás kráčet po vratké lávce fotbalového managementu, občas s ní pořádně zaklepe sérií zranění, jindy vás zase ofoukne silný vichr hráčů, co s vámi nechtějí mít nic společného… Ale málokdy, málokdy vám tahle hra hodí klacek pod nohy. Svým rozhraním a ochotou vám pomoci – třeba díky vylepšeným zaměstnancům – naopak zpod vašich chodidel pár klád odebere.
Rozhodně existují další vrcholy, ke kterým můžou ve Sports Interactive vzhlížet. Dál upravit zápasový engine, vylepšit zpětnou vazbu, zpřehlednit trénink, konečně něco provést se stále stejnými tiskovými konferencemi, které už snad lezou na nervy úplně všem… Není toho málo, a i kdyby snad příští ročník všechny tyhle problémy vyřešil, fandové si stejně najdou další vysněné vzdušné zámky a vývojáři se jich zas a znova pokusí dosáhnout. Je zábava tuhle cestu za dokonalostí sledovat. A je zábava hrát hry, které z ní vzejdou, včetně té nejnovější.