Football Manager 2015

Verdikt
80

Football Manager 2015 přináší především nové uživatelské rozhraní, rozšířený systém psychologie, lepší komunikaci s hráči i trenéry a učesanější zápasový engine. Výsledkem je opět nejlepší hra svého druhu a těžce návyková záležitost.

Počítač

WindowsWindows

Zboží.cz
Steam

Mac OS XMac OS X

Steam

LinuxLinux

Steam

Další informace

Výrobce: Sports Interactive
Vydání: 7. listopadu 2014
Štítky: fotbal, simulace, strategie

Péťa Čech je hodný kluk. Skvělý brankář, dobrý týmový hráč... Má ale jednu nevýhodu. Zatímco v minulém ročníku jste zvládli jeho touhu po hře ukonejšit několika zápasy v pohárech a záskoky za zraněného Courtoise, letos ne a ne. Chce hrát a nestačí mu jen každý třetí zápas. Takže, na rozdíl od skutečnosti, nabral směr Real Madrid, ale nestěžuje si. Pokud ano, stížnosti ať posílá Sports Interactive, protože při vývoji Football Manager 2015 pořádně zapracovali na hráčském chování a požadavcích.

Každý rok se řada fanoušků téhle fotbalové simulace, strategie, RPG a substituce reálného života, ptá, zda se vyplatí investovat do nového ročníku, protože nechtějí platit jen za updatované soupisky. A každý rok je hledání odpovědi stejně těžké, protože Sports Interactive se při vývoji neženou vpřed mílovými kroky. A přestože platí, že je zbytečné spravovat věci, které nejsou rozbité, člověk by přeci jenom rád viděl víc inovací.

Psychoterapie trenérem

Primadony si mnohem lépe pamatují, co jste jim slíbili. Sice se s nimi zase lépe komunikuje (můžete je ukecávat, že půjdou hostovat, dostanou šanci z lavičky, v poháru apod.), ale pokud je hráč ambiciózní, klidně vám na rovinu řekne, že chce hrát od začátku, jinak končí. Přinejlepším pak půjde jinam, přinejhorším s ním začnete válku a hrozí, že vám rozvrátí kabinu. Věřte mi, nikoho nebudete expedovat tak rádi jako nafrněného Obi Mikela, který byl neustále s něčím nespokojený...

Z hráčů se díky změnám staly plastičtější osobnosti. Ne o moc, ale paradoxně je lepší, že už nelze Čecha oblbovat pár zápasy, aby se nebouřil. Když vám v zimě řekne, že jste mu něco slíbili a skutek utekl a chce pryč, vlastně budete rádi, že se chová reálněji. Chcete v dobrém klubu hráče, který sedí na lavičce, nebo je v méně prestižním týmu? Rozmázněte to v novinách a pokud je ambiciózní, jeho trenér má slušný problém. 

Wenger dostal, co si zasloužil. Šestku.

S komunikací souvisí i tiskovky. Spousta frází zůstala z minulých ročníků a mnohé z nich budete (jako obvykle) roboticky odklikávat. Často se ale stane, že se zaseknete na otázce a odpovědi, které neznáte z předchozích dílů. Často jde o nadbytečné fráze, ale třeba v oblasti komunikace s jinými trenéry těch pár možností navíc umožní efektivnější vedení hádek. Najednou už vás nebaví hrát rozumného trenéra, který se nehádá, protože jste třeba zvědaví, jestli hra náhodou nenasimuluje, jak z vás Samu Allardycovi rupla žilka.

První změnou, které si všimnete, protože je nejvýraznější, je ale nové uživatelské rozhraní. I když, nové... Hlavní menu se zkrátka vrací na stranu, což je styl, který znáte z Football Manager okolo ročníků 08 či 09. Momentální nastavení je každopádně mnohem lepší než lišta nahoře. Rázem najdete vše potřebné a chytrý systém rozklikávacích oken třeba v sekci taktiky je skvělý.

RPG trenér

Poněkud nadbytečně ale působí vytváření trenéra včetně naklikávání bodíků schopností. Dříve jste volili jen zkušenosti trenéra (což ovlivňovalo míru, s jakou ho hráči akceptují), nyní zvolíte, zda jste spíš trenér, který v teplákovce pohání hráče při tréninku, nebo ustrojený taktik. Rozdělíte i pár bodíků a de facto tím určujete i míru obtížnosti. Nahoďte si super bodíky a váš provinční tým získá trenéra (doslova, můžete být jeden z koučů v tréninku) špičkové úrovně. Nebo naopak, udělejte si okresního tyrana, která má na starosti velkoklub a trpte opovržením hráčů.

Plně funkční je naopak skauting. Když si rozkliknete hráče, velkou část vlastností vidíte jen v rámcovém intervalu, třeba 12-15. Teprve další sledování vašimi zvědy upřesňuje jeho vlastnosti, takže se z hledání správné posily stává delší a příjemně reálný proces. 

Nejsem bez útočníků, ten jeden je ve stínu!

Jak už je zvykem, s novým rokem zavádí hra i nové role. Stal se z nich plnohodnotný taktický prvek. Už nechybí šipky, které určovaly pohyb hráče - role mnohem lépe definují funkci hráče a případně i spoluhráčů. Kupříkladu v letošním ročníku skvěle funguje half-back, tedy defenzivní záložník, který se stahuje, což vede k vysouvání stoperů.

Na pozici křídla má solidní potenciál raumdater. De facto hráč s maximální volností, který hledá prostor, aby pak dělal neplechu. Někdy to funguje, jindy jej soupeř zdeptá a donutí k vystřídání. Takticky největší potenciál ale mají inverzní křídelní obránci, kteří se stahují do středu pole a umožňují tak fungovat systému hry na pět obránců.

Tak střílej, ty pitomče!

Občas sice nějaký hráč zabruslí, zatímco neúspěšný exekutor penalty čučí do neznáma a stojí jako Y, přestože by mohl míč dorazit. Hra ale letos netlačí k využívání křídelníků či centrů do vápna a hlavně se vůbec poprvé podaří pořádně realizovat taktiku s krátkými přihrávkami a postupem přes střed hřiště. Obecně při hraní letošního ročníku FM vládne pocit, že hráči na hřišti lépe reagují na pokyny.

Hráč Terry má bolest

Samostatnou kapitolou FM15 je česká lokalizace. Je jasné, že přeložit kvanta textu, navíc v hodně specifickém žargonu, je nesmírně obtížné. Přesto je česká verze občas až úsměvně neobratná, byť jde o problémy pramenící z rozdílnosti jazyků - třeba se skloňováním jmen. Výjimečně se také stane, že český překlad spíše sdělení (zvláště u tiskovek) zamotá nebo zcela převrátí. Čeština ve hře je tedy občas kostrbatá, ale proces hraní nekomplikuje a otevírá prostor hráčům, na které by použitá angličtina byla až moc.

Nastal čas odpovědět na otázku z úvodu. Je Football Manager 2015 jen updatem soupisek? Určitě ne. V některých prvcích a stylu hraní došlo na výraznějšímu posunu, což veteráni série asi ocení. Na druhou stranu, pokud s Football Managerem netrávíte stovky hodin ročně a chcete si jen občas zakoučovat, je na vašem uvážení, zda nepočkat na slevu nebo nové hry v sérii kupovat jednou za dva roky.

Zároveň je ale FM15 skvělá hra, při jejímž hraní si budete pochvalovat komunikaci s hráči, s radostí budete rozčilovat Wengera a experimentovat s novými pozicemi. Je to známka závislosti, nebo dlouhotrvajících kvalit série?