Flight Control

Verdikt
79

V době svého vydání šlo o hit. Dnes už z Flight Control sice nikdo nešílí, téhle hříčce by ale měl dát aspoň šanci každý. Její navigování letadélek možná umí být někdy nesmlouvavé, návratnost v podobě úžasně odměňujícího zážitku je ale zaručena.

Další informace

Výrobce: Namco Bandai
Vydání: 5. března 2009
Štítky: letecka, arkáda, time management, casual, mobilní hry

Jestliže jste nikdy neměli tu čest s Flight Control, vynechali jste jeden z nejzásadnějších titulů mobilního herního průmyslu. Titul, který do značné míry definoval způsob, jakým se budou moderní kapesní hříčky ovládat. Síla hry nespočívá ale jen v intuitivitě, současně se jedná o jeden z nejintenzivnějších a nejchytlavějších zážitků, jež byl v prvních letech na mobilních platformách k dostání. Kdo by to byl řekl do drobnosti, v níž navigujete letadla na přistání.

Jsou-li vám principy Flight Control cizí, vězte, že se v něm ocitáte v roli řídícího letového provozu s několika ranvejemi pod palcem a nekonečným zástupem strojů blížících se k vašemu letišti. Vše, co musíte udělat, je prstem načrtnout letounům čáru, po níž se mají dát a dovést je k bezpečnému přistání. S narůstajícím časem se na obrazovce objevuje neustále více letadel, takže jejich správa se stává každou vteřinou těžší a těžší. Primárním cílem je vydržet co nejdéle bez havárie dvou strojů. 

Hra vám potenciální kolize hlásí, jednou se ale srážce prostě nevyhnete. Ať už to bude vinou zčistajasna objevivšího se letounu anebo špatného managementu těch přistávajících. Do té doby vás hra bude držet v kontinuálním napětí. je pozoruhodné, jak jsou autoři ze studia Firemint schopni ze zdánlivě prostého úkonu vytvořit nervy drásající situace. Právě nutnost být neustále ve střehu funguje jako hlavní hnací motor zábavy.

Nezůstalo ale jen u ústředního nápadu. Na hráče čeká také několik map a herních módů připravených pro to, aby se snad nedostavil stereotyp. Zaujme také jednoduché, ale vcelku hezké audiovizuální zpracování. 

Současně s tím se však odvíjí různé menší turbulence, které na letu s Flight Control potkáte. Tvůrci trochu zaspali dobu nástupu displejů s velmi vysokým rozlišením a v důsledku toho vypadá hra na moderních tabletech a vlajkových lodích výrobců poměrně ošklivě. V tomto směru by jí prospěla úprava. Druhá, podstatnější výtka míří k obtížnosti. Kontrola nad systémy hry je sice stoprocentní, ta jako taková ale povoluje jen minimální toleranci co do navigace letadýlek. Jakmile se na ranvej nestrefíte úplně přesně, daná poletucha prostě nedosedne. Vede to jen ke zlosti, zvláště, když jde jen o maličkou chybu. 

V celkovém vyznění Flight Control ale navzdory svému stáří obstál. Nenároční uživatelé si mohou užívat úžasný pocit odměny z dobře vykonané práce, ty náročnější zase potěší jistá hloubka zážitku a nesmlouvavost herních prvků. Ano, někdy to je nepříjemné, nemělo by nicméně jít o důvod, proč si tuhle malou mobilní legendu nevyzkoušet.