Flat Pack

Verdikt
80

Flat Pack je poměrně nenáročná plošinovka, která však přichází s plejádou nových nápadů. Už jen proto stojí za vyzkoušení.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Nitrome
Vydání: 18. září 2017
Štítky: plošinovka, mobilní hry

Co se stane, pokud zkombinujete 2D plošinovku s 3D světem? Odpověď nebude tak snadná, protože hra Flat Pack funguje ještě trochu jinak, než byste z popisu očekávali. Hra má navíc primitivní pixelovou grafiku a v záplavě dalších titulů byste ji mohli hravě přejít. Název vydavatele, Nitrome, však dává tušit, že můžete očekávat velmi slušnou zábavu. 

Spíše než kombinování plochých a trojrozměrných objektů si musíte představit klasickou 2D plošinovku (je to trochu retro, já vím), kterou nalepíte na trojrozměrný objekt, třeba krychli. Představujete si správně, že díky tomu třeba můžete chodit „za roh“ nebo obejít úroveň dokola. Především se však otevírá spousta možností v hratelnosti a závisí, jak jich tvůrci využili. Prozradím, že v hratelnosti hra rozhodně nekulhá.

Od Nitrome nesmíte očekávat rozmáchlé projekty. Ve svých hrách se většinou zaměří na jednu zajímavou mechaniku, kterou pak důkladně prozkoumávají. Tím hlavním je v dnešním případě právě nalepení úrovně na prostorový objekt. Co se s tím dá dělat? Můžete třeba celou úroveň rozdělit na několik samostatných krychlí, které se budou otáčet, a vy mezi nimi ve správnou chvíli potřebujete přelézt.

A co třeba, když se vaším směrem valí vražedná kostka, která se vás snaží zamáčknout? S trochou šikovnosti na ni můžete vlézt. Jindy se budete motat v opravdu komplexním bludišti nebo díky dělu přelétávat mezi vzdálenými objekty. To už zní zajímavěji, než jen „další plošinovka“, ne? Jenže ani to by nebylo pro Nitrome dost. Víceméně každá úroveň přichází s unikátní mechanikou, kterou už leckdy znovu nepotkáte.

Většina her funguje na bázi učení a slepování mechanik k sobě, abyste na konci měli opravdu velkou a komplexní úroveň, která prověří vše, co jste se naučili. Flat Pack místo toho zkouší stále nové věci, aby vás neustále bavil svou vynalézavostí. Co třeba úroveň, kde jedete po pásu, snažíte se vyhýbat překážkám, ale zároveň sbírat body? Jindy zase odpalováním dynamitů doslova měníte podobu celé úrovně. To samozřejmě neznamená, že by obtížnost postupně nenarůstala.

Nesmíte očekávat logickou hru. Jako většina plošinovek, i Flat Pack se snaží prověřit především vaši zručnost. Ovládání je naštěstí snadné a pro pohyb do stran musíte táhnout prstem po displeji. Na tabletu by mi mnohem více vyhovovaly šipky, jenže takovou možnost v nastavení nikde bohužel nenajdete. Na druhou stranu, je to ten typ hry, který více sedí k mobilním telefonům, a tak vás potěší ovládatelnost jednou rukou.

Stejně jako u ostatních her od Nitrome byl použit pixel-art. I přes svou nápaditost však hra působí značně retro, což jednoduchá grafika jen umocňuje. To samozřejmě nemusí být na škodu, ovšem tentokrát se tvůrci výrazně nepředvedli a ve srovnání s jejich dalšími hrami působí Flat Pack značně chudě. To lehce dohání akorát zajímavý pohyb 2D textur po 3D objektech, třeba když s postavou přecházíte přes roh.

Nitrome není známo jen pro své nápadité a přímočaré tituly, ale také pro povedený free-to-play model. V tomto případě to znamená, že můžete hrát de facto úplně zdarma, jen se vám čas od času objeví reklama. I té se však lze za jednorázový poplatek zbavit. V hratelnosti vás titul rozhodně nezklame, protože nabízí mnohem více, než se na první pohled zdá. Zadání úkolů se neustále mění a už jen proměňování tvarů úrovní se postará o dobrou zábavu.