Fire Emblem: Heroes

Verdikt
78

Možná nejde o nejnápaditější strategii či taktické RPG na trhu, má ale vše na svém místě, původ u známého Nintenda a v zásobě veliké dávky kvalitní zábavy.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Nintendo
Vydání: 2. února 2017
Štítky: tahová, taktická, japonsko, platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry, jrpg, rpg, strategie

Na Fire Emblem: Heroes je třeba pohlížet ze dvou úhlů. Zaprvé, jde už o druhý pokus Nintenda na poli mobilního hraní, tentokrát ovšem zaštiťující se méně známým jménem, něž jakým je slavný instalatér Mario. A zadruhé, v jádru se jedná o kapesní titul, tudíž je k jeho úspěchu zásadní vyvážit přístupnost mobilních principů a komplexitu, kterou se série Fire Emblem vždy chlubila. Výsledek? Překvapivě výživné splynutí tahového RPG se strategií, téměř jako šité na míru dotykovým obrazovkám.

Jak už to tak bývá, premisa hry se řadí k těm nejjednodušším. Coby hrdinný válečník jste vtaženi do fantasy univerza Fire Emblem s úkolem učinit přítrž kontinuálnímu válčení. Do svého týmu můžete rekrutovat další bojovníky pocházející z dlouhé historie série Fire Emblem (první díl spatřil světlo světa již roku 1990). S nimi následně cestujete po světě, střetáváte se s protivníky a služebníky zla a usilujete o nastolení míru a pořádku. 

Jádro hratelnosti tvoří tahové souboje na bojištích rozparcelovaných do jednotlivých polí. Jednoduše přetáhněte prstem některou svou jednotku k nepříteli a automaticky dojde na střet. Nad potyčkami nemáte kontrolu, boje se řídí podle ustálených pravidel RPG her, tedy neúprosnou statistikou. V pěkně zpracovaném náhledu spatříte střet, zbraně zařinčí, dojde k ubrání životů, možná i zabití a tu už je kamera zase zpět nad bitevním polem, připravena na další tah.


Neznamená to ovšem, že se ve Fire Emblem: Heroes neskrývá ve skutečnosti propracovaná a především funkční taktická rovina. Najdete tu zničitelný terén, určitý typ zbraně má převahu nad jiným a očekávejte taktéž rozdílné třídy bojovníků s unikátními styly. Pěšák pochopitelně bojuje způsobem odlišným od jízdy a ta zase od lučišníka. Bitvu lze do značné míry ovlivnit také ještě před jejím započetím, a to zvolením správné sestavy hrdinů.

Vedle výborně promyšleného systému se titul prezentuje i pohlednou, stylovou prezentací, dobře vybalancovanou výzvou a samozřejmě i skutečností, že vás po dlouhou dobu dokáže bavit. Zkrátka, všechno, co Fire Emblem: Heroes činí, činí kvalitně. 

Lze ovšem použít i druhý, již zmíněný náhled na věc a zkonstatovat, že kdyby hra nevzešla od Nintenda a neoháněla se populárním jménem, hráči by jí jen stěží věnovali tolik pozornosti. A proč také? Jedná se o po všech stránkách velmi dobrou, nikoliv však něčím speciální mobilní strategii. 

Nicméně, v konečném důsledku klady jasně převáží menší výhrady. My jsme byli mírou odladěnosti Fire Emblem: Heroes příjemně překvapeni a skvěle se se hrou bavili. A vy možná budete taky. Stačí jen vyzkoušet.