Final Fantasy: Brave Exvius

Verdikt
70

Brave Exvius sice postrádá hloubku typických Final Fantasy titulů, jazýček vah však na svoji stranu přetahuje stále velice dobrá hratelnost, zajímavá zápletka a především perfektní podoba, jakou má hra na displejích mobilů a tabletů.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Square Enix
Vydání: 29. června 2016
Štítky: tahová, final fantasy, platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry, jrpg

Slavná značka japonských RPG Final Fantasy není pěkně rozvětvená jen na velkých platformách, její syndrom už postihl i mobilní systémy. Na každý ze solidních portů tu lze ovšem také počítat tituly nebo hříčky, které se ukázaly být pouhými přešlapy. S nefungujícími mechanismy a nezajímavými hrdiny. Nejnovější kapesní dobrodružství v sérii s názvem Final Fantasy: Brave Exvius nicméně do téhle kategorie nespadá. Ba naopak, ukázalo být velmi milým překvapením.


Je důležité zmínit, že Brave Exvius pro jednou zase disponuje poutavou zápletkou, která se točí okolo světů směřujících do záhuby, rozbitých krystalech a potulných rytířích se srdcem na správném místě. A protože ti přirozeně nemohou nechat stav věcí takový, jaký je, pustí se do boje se zlem, a to tak, že v klasickém JRPG stylu – ve stovkách různých soubojů.

Tvůrci hry ji uzpůsobili hratelnost tak, aby se dala pohodlně ovládat i jednou rukou třeba v autobuse a dlužno říct, že finální podoba jejich řešení funguje na jedničku a působí velmi intuitivně. Útok některé z vašich postav provedete prostým klepnutím na její portrét. Akce lze ale samozřejmě měnit. Jednoduchým gestem lze také zařídit, aby se hrdina či hrdinka stáhli do defenzívy, seslali kouzlo anebo si usrkli z léčivého nápoje. Jde o chytrý a přehledný systém, který v praxi vypadá výborně.


Stále se ovšem bavíme o hře na hrdiny. Můžete proto čekat, že v průběhu hraní vaši sestavu doplní nové charaktery. Celou vaši partu potom můžete (a měli byste) samozřejmě vylepšovat, pořizovat jim výbavu na vyšší úrovni a vyrábět jim zcela nové zbraně a nástroje. To všechno je zabalené v krásné retro grafice, která nostalgiky pošle do kolen. Podobně je na tom výtečný hudební doprovod. Interakce mezi hrdiny k tomu všemu působí přirozeně a tempo hry příjemně odsýpá. Jde tedy o ideální zážitek?

Ne tak docela. Brave Exvius ze své nátury nenabízí tak široké možnosti vyblbnutí jako ostatní Final Fantasy tituly na PC a konzolích, drtivá většina herní náplně se stále točí kolem šarvátek s nepřáteli a sledování příběhových událostí. Lze tedy očekávat, že relativně hodně hráčům později sklouzne zážitek ze hry k pocitu, že mechanicky podstupují nějaké souboje, jen aby se mohli posunout o kousek dál. Po celou dobu hraní je rovněž vyžadováno internetové připojení, snad aby si uživatel mohl v případě potřeby zpříjemnit hru zakoupením herního platidla za reálné peníze.

Přes to všechno, přestože ve světě Final Fantasy: Brave Exvius narazíte na zádrhele, ten svět je rozsáhlý a díky licenci Final Fantasy taky nesmírně zajímavý k prozkoumávání. Jestli jste ochotni chvíli tomuto titulu obětovat, parádní audivizuální prezentace, přítomné RPG prvky i budování vlastního týmu hrdinů zajistí, že se u něj pár hodin budete velice slušně bavit.