FIFA Street

Verdikt
80

Nový díl FIFA Street je přesně zacílenou, smysluplnou a zábavnou evolucí konceptu, který se zdál být vyčerpaný a mrtvý. Nejvíce hře sluší příklon k realismu, ale celkový projev je stylový, atraktivní a jde tedy o zatím nejlepší freestyle fotbálek, nejenom v rámci série od EA.

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$19,99PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

Další informace

Výrobce: EA Canada
Vydání: 16. března 2012
Štítky: arkáda, fotbal, sportovní

FIFA Street není první pokus EA o převedení freestyle fotbalu do herní podoby. První tři díly ale nebyly nijak úžasné, a tak se série odmlčela a vrátila se až po 4 letech a bez pořadového čísla. Klasický marketingový tah tedy naznačuje, že hra prodělala jistou reinkarnaci a s původním konceptem nechce a nemá mnoho společného.

Změny jsou vidět na první pohled a nejde jen o grafické zpracování, kde je ta čtyřletá odmlka znát nejvíce. Jde hlavně o stylizaci a hodně nápadný odklon od komiksového stylu. Po hřišti se už neprohánějí figury ve stylu Barbie. Přehnaně široká ramena, uzounké boky a vyzáblé nožičky nahradily postavy běžných rozměrů, které známe z FIFA 12. Hojně zastoupené fotbalové hvězdy tak nově poznáme nejen při pročítání soupisek, ale i od pohledu.

FIFA 12 - náš vzor a velký vůdce

Z výše jmenovaného titulu FIFA Street převzala v podstatě celou vizáž a vedle kladů nezapomněla bohužel ani na zápory. Třeba lidé okolo hřiště jsou naprosto statičtí, dvourozměrní a vypadají jako ploché figuríny z lepenky. I přestože bylo předešlému dílu vyčítáno, že u hřiště chybí diváci a atmosféra zápasů tím dost trpí, v tomto provedení si to tvůrci mohli spíše odpustit. Stejně tak mohli klidně vynechat zdlouhavé animace při přebírání poháru po vítězství v turnaji, které se neustále opakují a hlavně nejdou přeskočit.

Nejenom vzhledem je pouliční FIFA podobná té stadiónové, blíží se ji v jistém ohledu i pojetím hry, která se zbavuje řady svých arkádových prvků a snaží se zachytit pravou podstatu pouličního fotbálku, zejména tedy jeho hravost. V tomto směru je nejcitelnější změnou absence ukazatele nazývaného gamebreaker. V předešlém dílu jste tento bonusový zásobník naplnili body, a po jeho aktivování po krátkou dobu disponovali přesnějšími střelami a hlavně rozsáhlejší paletou triků. S tím je teď amen, takže se počet nabízených parádiček během zápasu nemění a hlavně žádná ze stran nemá výhodu, ani na chvilku.

Češi nedorazili ani na freestyle fotbálek

Hlavní tváří FIFA Street se stal Lionel Messi a nezapomnělo se ani na další zvučná jména, přesně jak je u sportů od EA zvykem. Vedle španělské ligy je zde zastoupena i liga německá, anglická, italská, francouzská a severoamerická. Dále si můžete vybrat z 20 reprezentací. I přestože v České republice bylo uspořádáno první mistrovství světa ve freestyle fotbalu a máme zde mnoho skvělých hráčů na mezinárodní úrovni, český tým (a natož pak česká liga) tu, po vzoru FIFA 12, bohužel nefiguruje. Namísto toho zde najdeme trošku nesmyslné reprezentační týmy Rakouska, Švýcarska a Korei.

RPG fotbal

Dá se předpokládat, že s postupem času se budete zlepšovat i vy, ale v první řadě to platí pro vaše svěřence. Celý systém rozvoje jejich dovedností je podobný, jako ve většině jednodušších RPG her. Vaši hráči jsou za zápasy odměňováni body a levelují. Při každém přechodu na novou úroveň rozdělíte přidělené zkušenostní body mezi několik položek, konkrétně dribling, rychlost, fyzičku, bránění, chytání v bráně, střílení a přesnost nahrávek.

Vzhledem k tomu, jak významný mají tyto změny vliv na výkon každého hráče v různých situacích, je třeba dopředu přemýšlet nejenom o rozestavění borců, ale zároveň mít připravenou strategii rozvoje týmu. Do hry to vnáší velmi příjemnou taktickou rovinu, která předchozím hrám v sérii chyběla. Zároveň jde o další důkaz toho, jak FIFA Street směřuje spíše k realistickému zážitku, aniž by jí to nějak škodilo. Naopak, v kombinaci s hravým herním stylem a vysokým tempem vytváří taktický prvek až překvapivě svěží zážitek.

Pestrost a svěžest si hra udržuje i dynamickou prezentací, třeba v podobě SMS vzkazů a výzev v rámci World Tour módu. Na základě nich si vyberete event, na který máte zrovna chuť. Jejich nabídka je nejenom široká, ale hlavně všechny do jednoho dávají smysl a jsou nápadité a zábavné svým konceptem. V Last man standing vám třeba za každý vstřelený gól ubude v týmu jeden muž, pak jsou tu klasické souboje v pěti či šesti hráčích a dostane se i na futsal, který je v ČR velmi oblíbený. Nezábavnější jsou ale různé challenge, ve kterých jste odměňováni body za specifické kličky a manévry, ale jen, když akce skončí gólem.

Nejsou blbí, jen trošku pomalejší

V postupu na vyšší mety sráží hru pouze slabší umělá inteligence. Spoluhráči se nesnaží vymanit z dosahu protivníků, nenabíhají si důsledně do prostoru, nehledají volné pozice a nedostávají se tak často do gólových příležitostí. Ofenzivní činnost je v podstatě výhradně ve vašich rukách. Dost laxní je ovšem i obrana, která má ve zvyku postávat nebo se snaží držet v pozici mezi brankou a míčem. Opět je hlavně na vás, abyste svou bránu ubránili, což je ale ve sportovních hrách tak nějak běžné - bohužel.

Protihráči jsou naštěstí v lepší formě – dobře kombinují a v závislosti na obtížnosti vám i jinak motají hlavu a sází branky. Jedinou chybou nepřátelské AI je občasná pasivita v případě, že vy sami velmi čile kombinujete. Jakoby si soupeř v některých momentech řekl, že vás nechá vyblbnout a počká na tu pravou chvíli, kdy vám sebere míč. Když je to ale za stavu, kdy soupeř prohrává a ještě jde o rozhodující zápas, nepůsobí to zrovna nejlépe. A platí to i na nejtěžší obtížnost.

Kámoši všechno vyřeší

Drobné problémy s AI řeší samo sebou multiplayer, ať už ve čtyřech na jedné konzoli nebo klasicky přes internet. Hrát můžete společně nebo proti sobě v rankovaných i nerankovaných zápasech. Nejatraktivnější je v multiplayeru online varianta World Tour módu, potažmo pouliční futsalová liga. A protože technicky hra v multiplayeru funguje bez problémů, najít protihráče dle zadaných kritérií není problém a ještě navíc je FIFA Street napojená skrze odměny na FIFA 12, tak k multiplayerové a online složce ani nelze mít žádných zásadních námitek.

Takže ještě jednou

FIFA Street je svěží zážitek, k čemuž přispívá příklon k realističnosti, přítomnost mnoha zábavných herních módů, bezchybný multiplayer a překvapivě i taktická a RPG složka. Je zde stále co objevovat a čemu se učit, což vám zabere nemálo času, protože triků a parádiček je ve hře spousta a některé vyžadují opravdu dlouhý trénink. Hra pobaví všechny, kterým velký fotbal přijde nudný a pomalý. Tempo je totiž návykové, spíše hokejové, nečekají vás navíc žádné fauly, auty, rohy a jiné otravné standardky. FIFA Street má prostě šmrnc a šťávu, aniž by na to šla přes obvyklou berličku v podobě arkádových a fantaskních vymyšleností.